راه‌اندازی معاملات تهاتری و حق امتیاز در بورس

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق تهران گفت: پیاده‌سازی معاملات تهاتری، معاملات حق امتیاز، اوراق خرید دین و توسعه معامله اوراق بهادار مبتنی بر کالا، در دستور کار بورس کالای ایران قرار دارد.

فریال مستوفی در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: یکی از مشکلات اساسی، واسطه‌گری های مخرب است که فعالان اقتصادی از این موضوع بسیار ناراحت هستند؛ زیرا در بسیاری از موارد، سود اصلی را واسطه ها بدون گذاشتن سرمایه آنچنانی می برند، در صورتی که زحمت کار را تولید کنندگان می کشند. در این میان می توان با افزایش جذابیت بازارهای مالی، واسطه ها را به سمت این بازارها سوق داد تا تولید کشور و محصولات مهم و اساسی از ورود واسطه ها در امان باشند.

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق تهران تصریح کرد: از دیگر مسائلی که طی این سال ها برای اقتصاد و تولید کشور معضل ایجاد کرده، مسئله قیمت های دستوری است؛ این اتفاق به تازگی نیز بار دیگر در اقتصاد امتحان شد و نارضایتی فراوان فعالان بازار سرمایه را به همراه داشت.

مستوفی گفت: در اصل هیچ قیمت گذاری نباید دستوری باشد و اصولا در علم اقتصاد همیشه قیمت را عرضه و تقاضا باید مشخص کند چون اگر نرخ دستوری باشد، مسائل دردسرساز زیادی در بخش های دیگر به وجود می آید.

وی تصریح کرد: باید دوران فعالیت های مخفی در اقتصاد پایان یابد که در حوزه بازارها اگر عمده محصولات در بورس کالا عرضه شود، امکان مانیتورینگ مبادلات برای همه ایجاد می شود و بسیاری از مشکلات کنونی خاتمه می یابد.

مستوفی افزود: هدف اصلی از راه اندازی بورس کالای ایران، اصلاح ساختارهای سنتی در اقتصاد و اجرای سیاست های خصوصی سازی و آزادی اقتصادی بوده است، به طوریکه می توان گفت با تاسیس این بورس حرکت به سمت اقتصاد بازار محور آغاز شد.

وی با بیان اینکه، بورس کالا در این سال ها باعث ایجاد شفافیت و حذف رانت ها در حوزه های مبادلات کالا شده است، افزود: این روند را با شفافیت و فراهم کردن زمینه نظارت های درست، انجام داده است.

مستوفی با بیان اینکه واقعی شدن قیمت ها و کنار رفتن واسطه ها به معضلی قدیمی در جامعه ما مبدل شده است، اظهار داشت: راهکار حل این معضل، احترام به مکانیسم بازار است؛ به طوریکه این بورس می تواند به ارزش واقعی محصولات و سهام شرکت ها کمک کند و سرمایه گذاران و سهامداران به وسیله مانیتور کردن اوضاع، بهترین تصمیم را برای سرمایه گذاری اتخاذ کنند. 

رییس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق تهران گفت: بررسی برنامه های آتی بورس کالا بیانگر پیاده سازی معاملات تهاتری، معاملات حق امتیاز، اوراق خرید دِین، راه اندازی روش های مناقصه ای و توسعه معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالاست که این برنامه ها به معنای ارائه خدمات جذاب و متنوع به صنایع است.

کد خبر 4516273

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =