افزایش خودسرانه نرخ نان در کرمان/ مسئولان: برخورد می‌کنیم

کرمان – این روزها اگر به نانوایی های آزادپز شهر کرمان مراجعه کنید با افزایش ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومانی نرخ نان مواجه می شوید اما مسئولان این اقدام را غیرقانونی می دانند.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: افزایش بی رویه قیمت گوشت و مرغ در سبد کالای مصرفی روزهای اخیر مردم کرمان در حالی روی داده است که عدم مدیریت صحیح در توزیع علوفه و همچنین عدم اقتدار برای مقابله با قاچاق مهمترین عامل در افزایش این دو کالا در سبد مصرف مردم است اما این روزها برخی از نانوایی های آزاد پز نیز نان را گران کرده اند.

وقتی به نانوایی های سطح شهر به خصوص آزاد پزها مراجعه می کنید بدون هیچ بخشنامه ای و به صورت خودسر اقدام به گران کردن نان کرده اند.

وقتی به نانوایی های سطح شهر به خصوص آزاد پزها مراجعه می کنید بدون هیچ بخشنامه ای و به صورت خودسر اقدام به گران کردن نان کرده اند

این در حالیست که کیفیت نان در استان کرمان همواره یکی از دغدغه های مردم بوده و به دلیل خمیر پز کردن نانی که به مردم تحویل داده می شود بخشی از این نانها سر از نان خشکلی ها در می آورند.

محمد یکی از شهروندان کرمانی است که در گفتگو با مهر می گوید: در حالیکه مسئولان می گویند هیچ مصوبه ای در خصوص گرانی نان در کرمان وجود ندارد اما برخی از نانوایی ها قیمت نان را به صورت خود سر گران تر از قبل کرده اند.

اگر افزایش قیمت قانونی نیست چرا برخورد نمی شود

وی می افزاید: اگر این افزایش قیمت قانونی نیست پس جای سوال است که چرا بازرسان صنعت و معدن و تجارت استان با این نوع از اصناف برخورد نمی کنند.

وی با اشاره به اینکه نان قوت لایموت مردم است و همه مردم مجبورند آن را خریداری کنند و جایگزینی هم ندارد گفت: از مسئولان انتظار می رود سهمیه آرد این واحدهای نانوایی را قطع و با نصب بنر آنها را به مردم معرفی کنند.

نانواها توضیح قانع کننده ای برای افزایش قیمتها ندارند

زهرا ایرانمنش نیز یکی دیگر از شهروندان کرمانی است که به خبرنگار مهر گفت: طی روزهای اخیر برخی از نانوایی ها با نصب یک کاغذ قیمت نان را افزایش داده اند و هیچ توضیحی هم در خصوص منشاء قانونی این گران فروشی نمی دهند.

وی توضیح داد: وقتی گران فروشی های این چنینی را می بینیم این سوال را از خودمان می پرسیم پس بحث نظارت بر قیمتها کجای کار اصناف در کرمان قرار دارد.

وقتی گران فروشی های این چنینی را می بینیم این سوال را از خودمان می پرسیم پس بحث نظارت بر قیمتها کجای کار اصناف در کرمان قرار دارد

وی بیان کرد: افزایش قیمت یک بحث است و گران فروشی بحث دیگر، اگر قرار است قیمتها زیاد شود باید دارای مصوبه باشد و مسئولیت این موارد هم بر عهده مرجع قانون گذار است اما یک نانوا که نمی تواند نان شب مردم را گران کند.

احمد اقبالی نسب نیز به خبرنگار مهر گفت: کیفیت نان در شهر کرمان به شدت پایین است هر چند نانوایی ها درجه بندی شده اند اما وقتی نان را از تنور بیرون می آورند اکثرا خمیر و یا سوخته است روی کیفیت نانی که به مردم تحویل می شود نظارت جدی وجود ندارد.

وی افزود: چند سال قبل استاندار کرمان در این خصوص ورود کرد و طرح درجه بندی نانوایی ها را آغاز کرد و حتی در ساعات ابتدایی بامداد از نانواییهای شهر بازدید می کرد اما این طرحها متوقف شده است و نانواها نان بی کیفیت را گران به مردم می فروشند.

وی بحث آموزش را در نانوایی ها مغفول دانست و بیان کرد: کار به جایی رسیده است که در برخی از مناطق شهر نانواییهای شاطرها را از بجستان، یزد و یا زاهدان به کرمان می آورند و در نانواییهای آزاد پز مشغول به کار هستند.

با گران فروشان برخورد قانونی می شود

معاون نظارت و بازرسی اداره صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در گفتگو با مهر در خصوص افزایش قیمت نان بیان کرد: هیچ گونه افزایش قیمتی در بحث نان در شهر کرمان صورت نگرفته است و هر گونه گران فروشی با برخورد قانونی مواجه می شود.

میرزایی گفت: هر واحد تجاری که از نظر کمیت و کیفیت نان و افزایش قیمت تخلف کند مطابق با مقررات با آن برخورد می شود.

وی تصریح کرد: نان سنگک باید ۵۲۰ گرم با قیمت ۶۵۰ تومان، نان تافتون سنتی با تنور گلی با وزن چانه ۳۸۵ گرم با قیمت ۴۰۰ تومان، تافتون دوار با ۴۵۰ گرم وزن با قیمت ۴۰۰ تومان، بربری با وزن ۴۷۰ گرم با قیمت ۴۵۰ تومان، نان حرارات غیر مستقیم با وزن ۵۳۰ گرم با قیمت ۵۰۰ تومان باید در اختیار مردم قرار گیرد.

قیمت نان مطابق باتورم مشخص شود

میرزایی افزود: اگر تخلفی مشاهده کردند از مردم می خواهیم مراتب را به مرکز ۱۲۴ اطلاع دهند.

برای اینکه دلیل افزایش قیمت نان را بررسی کنیم با یکی از نانواهای کرمان صحبت کردیم، وی با اشاره به اینکه نانوایی های آزاد پز اقدام به این افزایش قیمت کرده اند به خبرنگار مهر گفت: ما باید آرد را از بازار آزاد تهیه کنیم و از سوی دیگر شاهد افزایش قیمت در بخش انرژی، حمل و نقل و سایر نهاده های تولید هستیم.

ما باید آرد را از بازار آزاد تهیه کنیم و از سوی دیگر شاهد افزایش قیمت در بخش انرژی، حمل و نقل و سایر نهاده های تولید هستیم

وی گفت: ما اگر بخواهیم به شغلمان ادامه دهیم مجبور به افزایش قیمت نان مطابق با تورم هستیم اما دولت نه قیمت نان را زیاد می کند و نه به آزاد پزها یارانه نان می دهد به همین دلیل یا باید کار را تعطیل کنیم و یا نان را گران کنیم.

در این میان مردم باید نان را گران تر از حد معمول خریداری کنند و بهترین راهکار برای حل این مشکل افزایش نظارت بر قیمتها و مشخص کردن قیمت دقیق برای نانوایی های آزاد پز است در غیر این صورت شاهد قیمتهای خوسرانه از سوی اصناف خواهیم بود.

کد خبر 4517154

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =