افزایش قیمت مسکن و اجاره‌بها فشار زیادی به مردم وارد کرده است

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه رکود مسکن در سال های گذشته و همچنین افزایش ناگهانی قیمت مسکن و اجاره بها فشار زیادی را بر مردم آورده است گفت: باید بتوانیم شکاف ایجاد شده را کم کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در نشست شورای معاونان پارلمانی، وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی که به میزبانی وزارت راه و شهرسازی و با حضور حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، گفت: شاید امروز مهمترین نیاز ما نیاز کارآمدسازی جمهوری اسلامی است تا بتواند اثربخشی خود را برای پیشبرد و اثرگذاری در اموری که امروز به عنوان مشکلات پیش روی جامعه قرار دارد، روزافزون کند.

وزیر راه و شهرسازی با یادآوری این مطلب که منابع دولتی، منابع محدود است در عین حال انتظارات و مطالبات نیز بسیار گسترده است، افزود: هم اکنون ملاحظه می‌کنید تعداد ملاحظات و تذکراتی که نسبت به وزارت راه و شهرسازی وجود دارد فراوان است و این واقعیت، نشان دهنده مطالبات محلی و منطقه‌ای از وزارت راه و شهرسازی است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: حجم گسترده نیازها و درخواست‌ها موید این مطلب است که برای پیشبرد آنها نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها و به ویژه دولت هستیم و عدم تناسب بودجه با حجم انتظاراتی که وجود دارد عملا تحقق برنامه‌ها را با اختلال مواجه می‌کند، در عین حال نمی‌توان نسبت به مطالبات بی‌توجه بود.

اسلامی تاکید کرد: گنجایش برنامه‌ها و منابع هم در اندازه‌ای قرار دارد که عدم پاسخ و عدم توجه به آنها مشکلات چند لایه‌ای را به وجود می‌آورد و عملا قول و عمل را دچار اغتشاش می‌کند.

این مقام مسئول یادآور شد: وزارتخانه راه و شهرسازی یکی از وزارتخانه‌هایی است که عملکرد آن تاثیر مستقیمی روی زندگی مردم، سکونت، شهرسازی، مباحث حمل و نقل و مسایل مبتلابه آن دارد. به همین دلیل به دنبال یافتن راه‌حل‌هایی است که وابستگی به بودجه دولت را کاهش دهد و بتواند منابع را خلق و تجهیز کند و در عین حال سرفصل‌هایی از نقدینگی را به وجود بیاورد تا به پیشبرد برنامه‌ها منجر شود و بتواند به مطالبات حول برنامه‌های مصوب پاسخ دهد.

وزیر راه و شهرسازی به دو سرفصل پیشنهادی وزارتخانه در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸که یکی افزایش سرمایه بانک مسکن برای تحرک بخشیدن به رونق ساخت و ساز در مسکن و دیگری صندوق توسعه حمل و نقل برای تحرک بخشیدن به حوزه حمل و نقل است اشاره کرد و گفت: با تاکیدی که رئیس جمهوری داشتند دو سرفصل مشخص که الزاما وابسته به منابع دولتی نیست در لایحه ای بودجه ۱۳۹۸ لحاظ کردیم به نحوی که بتوانیم ظرفیت های خارج از ردیف بودجه را جذب کنیم.

وی ادامه داد: یک پتانسیل خارج از ردیف بودجه را برای بحث مسکن و یک پتانسیل خارج از ردیف بودجه را برای بحث حمل و نقل ایجاد کرده ایم که حمل و نقل را در قالب صندوق توسعه حمل و نقل و مسکن را در قالب افزایش سرمایه بانک مسکن تعریف کردیم که در چند تبصره آنها را در لایحه بودجه ۹۸ آورده ایم که مراحل خود را در مجلس طی کرده و در انتظار تصویب مجلس است.

اسلامی تاکید کرد: امیدواریم نمایندگان مجلس به پیشنهادهایی که از سوی وزارت راه و شهرسازی در لایحه بودجه تحت عنوان تبصره آورده شده توجه کنند و نگاه پیگیرانه و پشتیبانی داشته باشند تا این پیشنهادها در لایحه بودجه ۹۸ به تصویب برسد.

افزایش قیمت مسکن و اجاره بها فشار زیادی به مردم وارد کرده است

این عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: نکته مهمی که وجود دارد این است که رکود مسکن در سال های گذشته و همچنین افزایش ناگهانی قیمت مسکن و اجاره بها فشار زیادی را بر مردم آورده است و به همین دلیل باید بتوانیم شکاف ایجاد شده را کم کنیم و دو مسیر انتخاب شده را برای حل مشکلات مردم در حوزه مسکن و حمل و نقل که جزو پیشنهاد وزارتخانه است، تصویب کنیم. نمایندگان مجلس به ما کمک کنند تا پشتوانه های لازم را برای حل مشکلات مردم در حوزه حمل و نقل و مسکن فراهم کنیم.

وی تاکید کرد: مسکن و ساختمان در رونق اقتصادی نقش مهمی ایفا می‌کنند و این باور در عموم جامعه جا افتاده است و با تاکیدی که رئیس جمهوری نیز داشتند برای حل مساله مسکن و عمران مردم اهتمام ویژه ای داشته باشیم.

اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: ما هیچگاه محروم از تذکر و تکرار نمایندگان مردم و دیگر مسئولان نبوده‌ایم و این تذکرات لازمه‌ای است که می‌توانیم به عنوان محرک اقتصادی در بخش مسکن و همچنین حمل و نقل گام‌های جدی برداریم.

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: رونق بخش مسکن می‌تواند به عنوان محرک اقتصادی عمل کند. با رونق بخشیدن به مسکن که از طریق افزایش سرمایه بانک به عنوان پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در لایحه بودجه ۱۳۹۸ بر آن تاکید شده و منتظر تصویب آن هستیم هم می‌توانیم به نیاز مسکن مردم پاسخ دهیم و هم در ایجاد اشتغال و تولید گام‌های موثر برداریم.

باید بتوانیم مسکن مهر را در اسرع وقت تکمیل کنیم

اسلامی از دیگر برنامه‌های جدی وزارتخانه را تکمیل مسکن مهر باقیمانده عنوان کرد و گفت: مردم پول داده‌اند و سال‌ها از پروژه مسکن مهر گذشته است و ما باید بتوانیم این مساله را در اسرع وقت حل کنیم و تکمیل مسکن مهر از اولویت‌های جدی ما در وزارت راه و شهرسازی است.

این مقام مسئول اظهار امیدواری کرد تا تعهداتی که وجود دارد و پیشنهادهایی که از سوی وزارتخانه راه و شهرسازی در لایحه بودجه آمده است بتواند به تصویب برسد تا برای پیشبرد برنامه‌های این وزارتخانه طویل، توان مالی ایجاد شود و امکان تحقق برنامه‌ها باشد.

اسلامی از دیگر مشکلاتی که وجود دارد و جزو مطالبات روزمره مردم در حوزه حمل و نقل است را نرخ بلیت هواپیما عنوان کرد و گفت: افزایش قیمت نرخ بلیت هواپیما از مشکلاتی است که مردم درخواست حل آن را دارند. در این مورد باید یادآور شوم که آزادسازی قیمت نرخ بلیت هواپیما به موجب قانون پنجم توسعه اتفاق افتاده است و ما در وزارت راه و شهرسازی نمی‌توانیم مداخله کنیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ستاد تنظیم بازار و تعزیرات حکومتی برای حل این موضوع وارد شده است.

وی تاکید کرد: در صورت مداخله وزارت راه و شهرسازی در نرخ بلیت هواپیما شرکت های هوایی دچار هزینه‌ها و مشکلات مضاعف می‌شوند و عملا این کار از سوی وزارتخانه اتفاق نخواهد افتاد.

اسلامی از دیگر مشکلات حمل و نقل را بحث کامیونداران عنوان کرد و گفت: ما نیاز داریم در جهت ساماندهی در حمل و نقل یک وحدت رویه و تفکر روشن داشته باشیم تا دچار تنش‌ها و مشکلاتی که خود را ناگهانی نشان می‌دهد، نشویم.

وی تصریح کرد: نیازمندیم با هماهنگی بین دولت و مجلس در ظرفیت قوانین جاری ساماندهی های لازم را ایجاد کنیم تا از بروز تحرکات هیجانی اجتناب و از وضعیت بحرانی عبور کنیم.

کد خبر 4517686

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 5 + 6 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 5
  • نظرات در صف انتشار: 1
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • استوراقیان IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
   0 0
   با برنامه ریزی دقیق و جهادی مردم رو از فقر نجات دهید
   • IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
    0 0
    داری جوک تعریف میکنی
  • US ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
   0 0
   جناب وزیر بنده در پراید میخوابم و اهل و عیال در خانه پدریشان چون دیگر نتوانستیم خانه اجاره بکنیم.
  • IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
   0 0
   واقعا چطور متوجه شدی
  • یک جانباز IR ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
   0 0
   آقای وزیر عزیز، آقای آخوندی نماینده و شریک مافیای زمین و مسکن شش سال مسکن را معطل کرد تا قیمتها بالا رود و ماموریتش را خوب انجام داد علی برکت‌الله.