۱۵۵ هکتار بافت ناکارآمد در قروه/ لزوم اجرای بازآفرینی شهری

قروه- تأکید بر توجه به توسعه شهری با توزیع عادلانه امکانات و خدمات و بیان اینکه بیش از ۲۰ هزار نفر در قروه ساکن بافت های فرسوده هستند از جمله مواردی بودند که در ستاد بازآفرینی شهری عنوان شد.

به گزارش خبرنگار مهر، شامگاه شنبه نشست ستاد بازآفرینی شهری در قروه با حضور رئیس ستاد بازآفرینی شهری کردستان با تأکید بر اجرای اهداف طرح بازآفرینی شهری در راستای توسعه متعادل شهری برگزار شد.

در این نشست ابتدا فرماندار قروه به بهره گیری از فرصت های لازم در خصوص بافت های فرسوده اشاره کرد و اظهار داشت: باتوجه به وضعیت شهر قروه و اینکه بافت های ناکارآمد شهری تا چه میزان توسعه شهری را به عقب می اندازند استفاده از طرح بازآفرینی شهری و توزیع عادلانه خدمات و امکانات فرصتی ارزشمند است که نباید از دست رود.

«موحد امان اللهی» بر فعال کردن کارگروه های ستاد بازآفرینی شهری در قروه و مستمر برگزار کردن جلسات برای ارائه خروجی کارهای صورت گرفته در کنار تعریف پروژه ها و نیازسنجی لازم با در نظر گرفتن اعتبارات مرتبط تأکید کرد.

چهار پهنه ناکارآمد شهری

 شهردار قروه در ادامه این نشست از سکونت ۲۹ هزار و ۹۰۳ نفر در بافت های ناکارآمد شهری به مساحت ۱۵۵ هکتار خبر داد.  

به گفته «حسین پروندی» در قروه سه پهنه در نقاط مختلف شهر و یک پهنه میانی شناسایی شده و در واقع ۳۷ درصد از جمعیت شهری قروه در ۱۱ درصد از مساحت محدوده شهری سکونت دارند و این میزان از میانگین استانی پایین تر اما از ۳۲ درصد میانگین کشوری بالاتر است.

او سه پهنه شناسایی شده را شامل پهنه «شهرک امام خمینی» با پیشینه اسکان غیر رسمی و ۴ هزار نفر جمعیت در محدوده ۲۵ هکتاری، پهنه «قیدر» با پیشینه تاریخی و جمعیت ۸ هزار و ۸۰۳ نفری در محدوده ۳۲ هکتاری و پهنه «ناحیه منفصل شهری قلعه» با پیشینه روستایی در مساحت ۳۲ هکتار و جمعیت ۳ هزار و ۴۰۰ نفری دانست.

«پروندی» عمده جمعیت مستقر در محدوده های ناکارآمد شهری را مختص به پهنه میانی با ۱۳ هزار جمعیت در مساحت ۶۴ هکتار عنوان کرد و از اجرای طرح های مطالعاتی با هدف تطبیق و شناسایی محدوده های جدید به همراه ارائه پنج سند راهبری با راهکارهای اصولی گفت.

جلوگیری از انفجار آسیب

در ادامه رئیس ستاد بازآفرینی شهری کردستان با بیان اینکه همه کشورها مشکلات حاشیه نشینی دارند اما این مسئله به حال خود رها نشده و مدیریت می شوند، اظهار داست: اعتقاد جوامع در حال توسعه و توسعه یافته بر این است که اگر به مسئله حاشیه نشینی توجه نشود بمب های سیاری خواهند شد که در آینده دچار انفجار خواهند شد.

 به گفته «مصطفی رضایی» ۷ شهر بالای ۵۰ هزار نفر جمعیت در کردستان در طرح بازآفرینی شهری قرار دارند و در واقع اعتبار لازم در این زمینه به صورت مشترک توسط عمران شهری و شهرداران تأمین می شود.

او اصلی ترین مشکل را مختص به تهیه زمین دانست و به آیین نامه جدید شرکت عمران شهری مبنی بر اینکه اراضی مازاد دستگاه های دولتی متعلق به دولت است و می تواند به بازآفرینی شهری اختصاص یابد، اشاره کرد.

«رضایی» همچنین سهم استان کردستان از هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار بازآفرینی شهری را ۴۴ میلیارد تومان اعلام کرد و از افزایش این میزان به شرط فراهم کردن زیرساخت ها خبر داد.  

او همچنین به ایجاد خانه گفتمان برای حضور مسئولان بدون تشریفات اداری در میان مردم، آموزش کسب و کار خرد با اعتبار ۲۲۰ میلیون تومان در قروه گفت که از مجموع این اقدامات در استان ۳ هزار و ۵۰۰ شغل مستقیم در قالب پروژه های معرفی شده و ۵ هزار و صد شغل غیرمستقیم حاصل خواهد شد.

کد خبر 4517688

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =