قارداشی: شانس تنیس روی میز برای مدال المپیک کم است اما «صفر» نیست

رئیس فدراسیون تنیس روی میز با بیان اینکه به خاطر برخی تغییرات، کسب سهمیه المپیک سخت‏‎تر شده است شانس ایران برای ورود به المپیک ۲۰۲۰ و کسب مدال این بازی‎ها را بررسی کرد.

مهرداد علی قارداشی در گفتگو با خبرنگار مهر، با یادآوری پیشینه تنیس روی میز ایران از حضور در بازی های المپیک و چگونگی کسب سهمیه آنها، به تغییرات اعمال شده از سوی فدراسیون جهانی برای کسب سهمیه بازی های المپیک توکیو اشاره کرد.

وی همچنین به بررسی شانس ایران برای کسب سهمیه تیمی یا انفرادی این دوره از بازی های المپیک پرداخت و گفت که شانس تنیس روی میز ایران برای المپیک توکیو ۲۰۲۰ و کسب سهمیه این بازی ها از پنج حالت خارج نیست. 

به گفته رئیس فدراسیون تنیس روی میز، ایران برای این دوره از بازی ها یا چهار سهمیه کسب می کند، یا سه سهمیه، یا دو سهمیه و یا اینکه هیچ سهمیه ای نمی گیرد. وی همچنین گفت که در صورت ورود به المپیک توکیو، پینگ پنگ بازان ایران شانس زیادی برای کسب مدال ندارند اما این شانس صفر هم نیست. 

پیشینه المپیکی تنیس روی میز ایران 
قارداشی در آغاز صحبت هایش، گفت: از هفت دوره اخیر بازی های المپیک، تنیس روی میز ایران در ۶ دوره حضور داشته است که یک بار از طریق سهمیه اعطایی (وایلد کارت) انجام شد اما حضور در دیگر ادوار به واسطه کسب سهمیه نمایندگان ایران در میادین انتخابی انجام شد؛ ضمن اینکه در ۲ دوره از این ۶ دوره، بانوان هم حضور داشتند.

تنیس روی میز موفق‌ترین رشته در میان رشته های توپی و راکتی
وی با تاکید بر اینکه کسب سهمیه المپیک به خودی خود ارزش زیادی دارد، ادامه داد: از این حیث و با این پیشینه تنیس روی میز ایران با در میان رشته های توپی و راکتی موفق‌ترین رشته است. تلاشمان این است که برای المپیک ۲۰۲۰ توکیو هم عملکرد موفق خود را در کسب سهمیه تکرار کنیم اگرچه با تغییرات اعمال شده از سوی فدراسیون جهانی، شرایط برای دستیابی به ورودیه المپیک به نوعی سخت تر از همیشه شده است.

حذف سهمیه منطقه ای برای المپیک توکیو 
رئیس فدراسیون تنیس روی میز با یادآوری اینکه پیش از این هر یک از مناطق ۶ گانه آسیا برای المپیک دارای سهمیه جداگانه بودند، خاطرنشان کرد: تمام سهمیه های تنیس روی میز ایران برای ادوار مختلف بازی های المپیک از آسیای میانه به دست آمد. البته برای المپیک ریو که برای نخستین بار در بخش مردان دو سهمیه گرفتیم، نوشاد عالمیان موفق شد از سهمیه عمومی آسیا مجوز حضور در المپیک را بگیرد که این خود افتخار بزرگی برای ورزش و تنیس روی میز ایران بود دقیقا مانند نتایجی که نوشاد در بازی های آسیایی و به خصوص مقابل حریفان هنگ کنگی خود به دست آورد. با همه اینها فدراسیون جهانی تنیس روی میز برای بازی های المپیک آینده کسب سهمیه منطقه ای را حذف کرده است.

اضافه شدن میکس دوبل به تنیس روی میز المپیک
قارداشی در این رابطه و چرایی آن تصریح کرد: این موضوع کار را برای دستیابی به سهمیه سخت تر کرده است. البته که فدراسیون جهانی تنیس روی میز تغییرات دیگری را هم در مسابقات این رشته برای المپیک توکیو اعمال کرده که جای تقدیر هم دارد. تا المپیک ۱۹۸۸ مسابقات تنیس روی میز در دو بخش انفرادی و دوبل برگزار می شد. از المپیک ۱۹۹۸ بارسلونا این رقابت ها در بخش انفرادی و تیمی برگزار شد و حالا برای المپیک توکیو قرار است مسابقات میکس دوبل هم اضافه شود و این خود یک موفقیت است. به هر حال برخی رشته ها در آستانه حذف از المپیک هستند اما فدراسیون جهانی تنیس روی میز اینگونه حضور خود را پررنگ تر هم می کند. 

وی با بیان اینکه در واقع دلیل حذف سهمیه های منطقه ای تنیس روی میز برای المپیک، اضافه شدن همین بخش میکس دوبل به مسابقات است، گفتگو با خبرنگار مهر را ادامه داد. 

بررسی شانس ایران برای کسب سهمیه تیمی المپیک
رئیس فدراسیون تنیس روی میز افزود: بازی های المپیک در بخش تیمی با حضور ۱۶ تیم برگزار می شود و یک سهمیه تیمی به میزبان (ژاپن) داده می شود، ۶ تیم بر اساس رنکینگ جهانی کسب سهمیه می کنند و سایر تیم ها هم از میادین انتخابی صاحب ورودیه می شوند. برای حضور در بخش تیمی مسابقات تنیس روی میز المپیک، ۳ بازیکن از هر کشور اعزام می شوند. از این تعداد بازیکن، دو نفر می توانند در بخش انفرادی هم شرکت داشته باشند. در واقع ۳۲ نفر از پینگ پنگ بازان حاضر در بخش انفرادی المپیک، کسانی هستندکه در بخش تیمی هم شرکت دارند. 

«تنیس روی میز ایران شانسی برای کسب سهمیه تیمی المپیک توکیو دارد؟» وی در پاسخ به این پرسش گفت: ایران در مسابقات جهانی سوئد که در بخش تیمی برگزار شد برای نخستین بار به گروه اول رقابت ها صعود کرد و جزو ۲۴ تیم برتر دنیا شد اما برای کسب سهمیه تیمی المپیک باید بتوانیم جزو ۱۶ تیم برتر دنیا شویم. کار سختی است اما نشدنی هم نیست. کسب سهمیه تیمی ایده آل ترین حالت برای تنیس روی میز است. در مجموع اینکه شرایطمان برای حضوردر المپیک از پنج حالت خارج نیست.

شانس ایران برای کسب  چهار، سه، دو یا یک سهمیه؛ شاید هم سهمیه نگیریم
قارداشی در این مورد توضیح بیشتری داد و گفت: در صورت کسب سهمیه تیمی، هر کشور می تواند با حداکثر سه نماینده در هر بخش مردان و زنان در المپیک شرکت کند. عدم کسب سهمیه تیمی تعداد حداکثری نمایندگان اعزامی هر کشور را به ۲ نفر در هر بخش مردان و زنان کاهش می دهد. در صورت کسب سهمیه تیمی دو نفر از سه نماینده اعزامی هر تیم می توانند در بخش انفرادی شرکت کنند. بنابراین در صورت کسب سهمیه تیمی در هر دو بخش می توانیم چهار نماینده در بخش انفرادی داشته باشیم. در صورت عدم کسب سهمیه تیمی هم می توانیم چهار سهمیه انفرادی داشته باشیم که باید از رنکینگ یا میادین انتخابی کسب شود. اگر یک سهمیه تیمی بگیریم هم با سه نماینده در المپیک شرکت می کنیم. این احتمال هم وجود دارد که سهمیه تیمی نگیریم اما در بخش مردان و بانوان به ترتیب صاحب دو و یک سهمیه انفرادی شویم و اینگونه صاحب سه سهمیه شویم. احتمال دارد فقط در بخش مردان صاحب دو سهمیه انفرادی شویم یا در مجموع  یک سهمیه بگیریم. شاید هم هیچ سهمیه ای نگیریم. 

کسب مدال المپیک راحت تر از مسابقات جهانی است
رئیس فدراسیون تنیس روی میز در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار مهر در مورد احتمال مدال آوری این رشته در بازی های المپیک توکیو گفت: در کل در رشته تنیس روی میز شانس مدال آوری در بازی های المپیک بیشتر از میادینی مانند قهرمانی جهان و قهرمانی آسیا است. در المپیک هر کشور حداکثر با دو نماینده در مسابقات شرکت می کند اما برای مسابقات جهانی و آسیایی محدودیتی در این زمینه نیست. در واقع قهرمانی و کسب مدال در مسابقات جهانی به مراتب سخت تر از المپیک و بازی های آسیایی است. 

شانس ایران برای مدال المپیک کم است اما صفر نیست
«در مجموع با توجه به همه مسائلی که به آنها اشاره داشتید، شانس تنیس روی میز ایران را برای کسب سهمیه و بعد از آن کسب مدال در المپیک ۲۰۲۰ توکیو چقدر می دانید؟» وی در پاسخ به این پرسش گفت: با توجه به پیشینه ای که از تنیس روی میز و در رابطه با حضور در المپیک گفتم، شانسمان برای کسب سهمیه کم نیست اما برای مدال آوری شرایط خیلی متفاوت است. شانس تنیس روی میز ایران برای کسب مدال المپیک کم است اما صفر هم نیست. 

آغاز میادین انتخابی المپیک از چندماه دیگر
قارداشی همچنین در مورد میادین کسب امتیاز و سهمیه المپیکی تنیس روی میز گفت: پینگ پنگ بازان بر اساس رنکینگ جهانی کسب سهمیه می کنند یا واسطه کسب سهمیه تیمی، فرصت حضور در این رویداد را به دست می آورند و یا اینکه باید در رقابت های انتخابی صاحب مجوز لازم شوند. در کل از چندماه دیگر بسیاری از رویدادهایی که طبق تقویم فدراسیون جهانی برگزار می شود، در امتیاز و سهمیه المپیکی تاثیرگذار است. فدراسیون جهانی هنوز برنامه های قطعی خود را در این زمینه اعلام نکرده اما قاعدتا به زودی میادین انتخابی المپیک آغاز می شود. 

کد خبر 4520758

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =