دمیدن روح حیات در کالبد مدارس/ پادرمیانی انقلاب برای پیشرفت

بیرجند- مدارس خراسان جنوبی از ابتدای پیروزی انقلاب روزهای سختی را گذرانده اند و اکنون با دمیدن روح حیات توسط انقلاب، پیشرفت های زیادی به خود دیده اند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: آموزش و تحصیل از دیرباز در بین ایرانیان وجود داشته که از دوره ای به دوره ای دیگر جامه عوض کرده است. کشور پهناور ایران طی چندها سال گذشته، شاهد رفت و آمدهای بزرگان، کودکان و جوانان به مکتب خانه هایی سنتی بود تا آموزش های ابتدایی و  به عبارتی «سواد خواندن و نوشتن» را بیاموزند.

محمد ابراهیم خان علم از بزرگان دوره قاجار  معروف به شوکت الملک دوم، پدر اسدلله علم در سال ۱۳۰۸ هجری قمری ساخت مدرسه شوکتیه را با دستان استادان و معماران یزدی شروع کرد و در سال ۱۳۱۲ به اتمام رساند که اکنون این مدرسه یکی از بناهای تاریخی شهر بیرجند در خراسان جنوبی است  و به عنوان سومین مدرسه ایرانی به شیوه جدید از آن یاد می شود.

همچنین تا قبل از سال ۱۳۵۷ و پیروزی انقلاب اسلامی مدارس اندکی در خراسان جنوبی احداث شد تا دانش آموزان به دور از فضاهایی سنتی به تحصیل بپردازند.

همزمان با طلوع فجر و بالا آمدن خورشید انقلاب بر آسمان ایران، خراسان جنوبی هم در ابعاد مختلفی اعم از مدرسه سازی زیر پرتو های گرما بخش انقلاب رشد چشمگیری داشت به گونه ای که امروزه صدها مدرسه در نقاط مختلف روستایی و شهری این استان کویری احداث شده تا دانش آموزان بتوانند در بستری مطلوب مسیر پیشرفت را طی طریق کنند.

از این می توان گفت برخورداری از امکانات یکسان تحصیلی دانش آموزان حتی در دورترین از نقاط کشور ازجمله افتخارات موجود در کارنامه انقلاب اسلامی بوده که از ۴۰ سال گذشته تاکنون روند رو به رشدی داشته است.

پرده اول: ابتدای انقلاب

ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، یعنی قریب به ۳۹ سال گذشته دانش آموزان خراسان جنوبی پشت میز و نیمکت‌هایی چوبی مشق زندگی می‌آموختند و هراس فرود آمدن دیوارهای کلاس درس جایی برای یادگیری باقی نمی‌گذاشت.

گذشته از این هزاران دانش‌آموز شهری و روستایی تنها در ۱۷۹ مدرسه مسیر آینده را طی طریق می‌کردند و همین امکانات محدود هم بسیاری از آن‌ها را از قافله تحصیل جدا می‌کرد.

آری، ۳۹ سال گذشته دانش آموزان تنها با گچ‌هایی رنگی بر روی تخته‌سیاه از «تصمیم کبری»، «دندان شیرین هما»، «پژمردگی گل‌های ژاله» و «حیوانات حسنک» می‌نوشتند و شاید استفاده از نرم‌افزارهای آموزشی و تجهیزات هوشمند برایشان رؤیایی دست‌نیافتنی بود.

پرده دوم: انقلاب در مدارس

۴۰ سال از عمر بابرکت انقلاب اسلامی می‌گذرد و پیشرفت‌های خراسان جنوبی در حوزه مدرسه‌سازی، تجهیز و نوسازی مدارس و استفاده از امکانات آموزشی بر کسی پوشیده نیست.

فعال بودن هزار و ۷۳۰ مدرسه در مقاطع مختلف تحصیلی و مجهز شدن مدارس به سیستم سرمایشی و گرمایشی و توجه به سرانه ورزشی دانش آموزان  از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب در بخش مدرسه‌سازی این دیار کویری است.

در شرایط کنونی انقلاب اسلامی شرایطی را فراهم آورده که والدین فارغ از هر گونه دغدغه، فرزندانشان را روانه مدارس می کنند تا با استفاده از بهترین تجهیزات آموزشی و در فضایی ایمن، آینده درخشانی برایشان ترسیم شود.

دقایقی را پای صحبت های مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی می نشینیم تا از خدمات شایسته انقلاب در اقصی نقاط استان در حوزه مدرسه سازی بگوید تا آیه یاسی برای بدخواهان نظام باشد.

تجهیزات تنها میز و نیمکت چوبی بود

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر بیان کرد: در سال ۱۳۵۸، ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ۱۷۹ مدرسه با ۷۸۷ کلاس درس در استان موجود بوده است.

محمدرضا بیکی ادامه داد: این در حالی است که اکنون هزار و ۷۳۹ مدرسه با هفت هزار و ۹۹۶ کلاس درس در خراسان جنوبی فعال است.

وی بیان کرد: سرانه فضای آموزشی اول پیروزی انقلاب اسلامی تقریباً ۱.۱ مترمربع برای هر دانش آموز بوده که هم‌اکنون به ۶.۷ مترمربع ارتقاء یافته است.

بیکی بابیان اینکه بر اساس مستندات بیش از ۷۵ درصد کلاس‌های درس ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران تخریبی بوده است، افزود: در شرایط کنونی تنها ۱۶ درصد کلاس‌های درس تخریبی هستند.

وی ادامه داد: عمده تجهیزات موجود در سال ۵۸ فقط نیز و نیمکت و آن هم از نوع چوبی بوده ولی اکنون در کلیه مدارس تجهیزات آموزشی و کمک‌آموزشی به صورت استاندارد و هوشمند است.

۷۵ درصد کلاس های درست مجهز به سیستم گرمایش حرارتی

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی  بیان کرد: ابتدای پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، کمتر از پنج درصد کلاس‌های درس از سیستم گرمایش حرارت مرکزی بهره‌مند بوده‌اند.

وی ادامه داد:  در حال حاضر بیش از ۷۵ درصد کلاس‌های درس دارای سیستم گرمایش حرارت مرکزی و مابقی نیز از تجهیزات گرمایشی استاندارد استفاده می‌کنند.

بیکی بیان کرد: همچنین در سال ۵۸ سالن‌های ورزشی وجود نداشته ولی اکنون سرانه فضای ورزشی سرپوشیده به ازای هر دانش‌آموز ۰.۶۵ درصد مترمربع است.

وی اظهار کرد: امروزه خیران هو توجه خاصی به ساخت مدرسه و تامین فضایی مناسب برای تحصیل کودکان داشته که بدون شک این روند ادامه خواهد داشت.

نگاهی ویژه به مدارس شبانه روزی

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه در قبل از انقلاب شاهد محدود مدارس روستایی در جنوب خراسان بودیم، اظهار کرد: در حال حاضر آنقدر در روستاهای خراسان جنوبی مدرسه ساخته شده که در برخی از مناطق روستایی شاهد مدارسی هستیم که به اندازه کافی دانش آموز ندارد.

سید مجتبی علوی مقدم ادامه داد: تعداد محدود مدارس روستایی نیز برای این ساخته شد که اگر از محافل و مجامع بین المللی برای بازدید آمدند چیزی برای ارائه داشته باشند.

وی با بیان اینکه اما بعد از انقلاب به روستاها و فراهم کردن شرایط زیر ساختی و آموزشی مورد توجه ویژه قرار گرفته است، افزود: طی چهل سال عمر با برکت انقلاب اسلامی دولت و خیرین اقدامات بزرگی در این زمینه به ویژه در مناطق محروم انجام دادند.

علوی مقدم بیان کرد: ساخت مدارس خوابگاهی و شبانه روزی در مدارس شبانه روزی نیز به دلایل عدیده ای مورد توجه جدی است که به ویژه در مورد مقاطع بالا و دبیرستان می تواند گره گشاء باشد.

آنچه مسلم است امروزه سرشاخه های درخت تنومند انقلاب بر شهرها و حتی دیگر کشورهای اسلامی سایه افکنده و روز به روز بر عظمت آن افزوده می شود. بدون شک چهل سال دیگر و دیگر هم خواهد آمد و نسل آینده از  پیشرفت های دیگری در حوزه های مختلف قلم خواهند زد.

کد خبر 4521326

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =