۴۵ هزار هکتار  سامانه نوین آبیاری در استان قزوین اجرا شد

قزوین- مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهادکشاورزی استان قزوین از اجرای بیش از ۴۵ هزار هکتار سامانه نوین آبیاری در اراضی کشاورزی این استان طی دو دهه گذشته خبر داد.

احمد مستخدمی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: اجرای سیستم های نوین آبیاری با هدف مدیریت بهینه آب در بخش  کشاورزی از دهه ۷۰ در استان آغاز شده که اجرای این طرح ها از سال های اخیر  سرعت بیشتری یافته است.

به گفته وی  در حال حاضر در استان قزوین ۱۸۰ هزار هکتار از راضی آبی استان مستعد توسعه سامانه هاید نوین آبیاری است که تاکنون ۴۵ هزار هکتار  اجرا  شده و حدود ۱۰ هزار هکتار با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد  نیزدر دست اجرا است.

مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی استان قزوین بیان کرد: با اجرای این میزان سامانه نوین آبیاری در استان سالانه  بیش از ۳۲۰ میلیون مترمکعب مصرف آب در بخش کشاورزی صرفه جویی شده است.

مستخدمی در ادامه گفت : همچنین با هدف افزایش راندمان انتقال و مصرف بهینه  آب در مزارع، تاکنون عملیات انتقال آب با لوله وکانال بتنی  بطول ۱۹۰۰  کیلومتر در استان اجرا شده است.

وی تسطیح اراضی در سطح۲۰هزار هکتار، پروژه  بهنگام سازی اطلاعات اراضی تحت شرب شبکه آبیاری دشت قزوین و  یکپارجه سازی اراضی آبی و دیم استان قزوین را از دیگر طرح ها ی مهم این  سازمان طی سال های بعد انقلاب برشمرد.

مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی استان قزوین افزود : برای احیاء قنوات استان هرساله تعدادی ازقنوات لایروبی و مرمت می شوند که از سال ۸۵ تا۹۶ به تعداد ۲۴۹ رشته قنات مرمت شده است.

وی تصریح کرد : در راستای افزایش راندمان  انتقال آب در مسیر منبع تا مزرعه طی این مدت  جمعا  ۷۶۷ کیلومتر کانال آبیاری عمومی در سطح روستاها احداث  شده است.

مستخدمی گفت : در راستای مصذف بهینه منابع آب یدر بخش کشاورزی در پایاب چاههای دشت ازسال ۸۵ تاکنون حدود ۹۱۲ کیلومتر لوله گذاری انجام شده است.

وی صدور طرح کشت شبکه آبیاری دشت قزوین در سطح ۶۲ هزار هکتار و  اجرای طرح زهکشی اراضی حاشیه شوره زار مرکزی قزوین با هدف خروج شوری از حوزه شوره زار مرکزی ، اصلاح اراضی وبهبود پوشش گیاهی از جمله طرح های شاخص سازمان در بخش آب و خاک برشمرد.

کد خبر 4521551

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 7 =