حذف منابع نهفته ویروس ایدز

مطالعه ای جدید پیشنهاد می کند که قابلیت دستکاری یک سوئیچ ژنتیکی که منجر به این می شود که ویروس ایدز (HIV) نهفته درون سلول ها شروع به همانندسازی کند، وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، طی آلودگی «دی ان ای»، «HIV» راه خود را به سمت هسته سلول میزبان کج می کند و خودش را با ژنوم میزبان تلفیق می کند.

مدار ژنی« Tat »یک قطعه کلیدی از «دی ان ای»، «HIV »است که رونویسی و فعال شدن ژن« HIV »را کنترل می کند. زمانی که این مدار فعال می شود، شروع به تاثیر گذاری روی ماشین سلولی می کند و در نتیجه نسخه های جدیدی از ویروس« HIV »ساخته می شود که در نهایت از سلول خارج می شوند و سلول های مجاور را نیز آلوده می کنند.

سلول های افکتور ایمنی که اختصاصی HIV هستند می توانند سلول های آلوده به این ویروس را حذف کنند اما این امر تنها زمانی امکان پذیر است که سلول ها با روشن بودن مدار ژنی Tat در حال تولید ویروس های بیشتر هستند.

در سلول هایی که این ویروس به صورت خفته است، مدار ژنی« Tat » نیز خاموش است و سلول در حال انجام فعالیت های طبیعی خودش است و این در حالی است که حامل شکل نهفته« HIV » است.

محققان توانسته اند از داروها و ریز مولکول هایی برای فعال کردن مدار ژن «Tat» استفاده کنند و در نتیجه سلول های آلوده به شکل نهفته«HIV » را به صورت فعال در آورند تا بوسیله سیستم ایمنی تخریب شوند. این کلاس دارویی شامل مهار کننده های «HDAC »است که خود با عوارض جانبی نیز همراه است.

این مطالعه نشان می دهد که می توان نهفتگی یا خفتگی« HIV »را از طریق دستکاری مدار ژنی« Tat »کنترل کرد و به استراتژی های درمانی موثری رسید که روزی درمانی برای ایدز خواهند بود.

و این امر می تواند به ریشه کن شدن کامل ویروس از بدن انسان منجر شود. سلول هایی که حامل ویروس ایدز نهفته هستند بوسیله سیستم ایمنی بدن قابل شناسایی نیستند.

کد خبر 4521843

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =