«نظریه فقهی کار» توسط فقها و حقوقدانان بررسی شود

قم - رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با بیان اینکه گرد تعطیلی بر قانون کار نشسته است، گفت: باید تیمی از فقها و حقوقدانان به «نظریه فقهی کار» به صورت دقیق و کامل بپردازند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله احمد مبلغی امروز چهارشنبه در نشستی علمی با برخی محققان حوزوی با بیان اینکه قانون باید واجد «روحِ حقوقی  - فقهی» انسجام بخش و  برخوردار از کارکرد اجتماعی باشد، با بیان اینکه مرکز تحقیقات مجلس شورای اسلامی در خصوص فقه و قانونگذاری در چهار زمینه تمهیدی، تنظیری، ترمیمی و تأسیسی فعالیت می‌کند، افزود: این مرکز آمادگی دارد با مراکز علمی حوزوی و دانشگاهی در این چهار زمینه همکاری به عمل بیاورد.

وی گفت:  ما امروزه مباحث مدخلی و تمهیدی در زمینه شناخت رابطه بین فقه و قانون، تعریف قانون‌گذاری بر اساس فقه، رشته فقه قانون‌گذاری، روش شناسی رشته تخصصی فقه قانونگذاری، موضوع شناسی قانون و اقتضائات آن را در مطالعات فقهی و... و. در اختیار نداریم.

عضو مجلس خبرگان رهبری در خصوص «تنظیر فقهی در حوزه قانون گذاری» گفت: از آنجا که در زمینه‌های بسیار مهم حقوقی، عمل قانونگذاری بدون در دست داشتن یک منطق -که روح و مبنای محتویات قانون را تشکیل دهد-،  یک قانون گذاری نابینا است، لازم است در ارتباط با مسائل مهم حقوقی جامعه دست به نظریه پردازی فقهی - حقوقی بزنیم.

وی ادامه داد: این نظریه پردازی در ارتباط با هر موضوع مهم، یک منطق و روح مشخص حقوقی را از دل فقه و به صورت متناسب با سؤالات مطرح برای قانونگذار ارائه کند و در نتیجه، قانونی که وضع می‌شود حاوی و واجد یک منطق حقوقی مشخص، انسجام بخش و قابل فعال شدن از حیث کارکردی باشد.

آیت الله مبلغی یادآور شد: به بیان دیگر لازم است در مرحله قبل از قانون‌گذاری نسبت به موضوعات حقوقی بسیار مهم معاصر اقدام به نظریه پردازی حقوقی بر اساس منطق فقه صورت بگیرد تا از این رهگذر بتوانیم منطق فقه را در دسترس قانونگذار  قرار بدهیم.

وی گفت: اینکه قانون کار، گرد تعطیلی بر روی آن نشسته است به دلیل نداشتن نظریه‌پردازی نسبت به منطق حقوقی منبعث از فقه در خصوص کار است.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بیان داشت: این وضعیت تا آنجا پیش رفته است که گویا دچار حیرت و در جا زدگی فقهی در خصوص کار و مناسبات حاکم بر کار شده‌ایم.

وی بیان داشت: شهید صدر از دل اندیشه‌های عمیق اسلامی و فقهی نظریه کار را بیرون کشید، ولی حتی همان نظریه هم، اکنون در حوزه‌ها مطرح نیست.

آیت الله مبلغی تصریح کرد: باید تیمی از فقها و حقوقدانان به «نظریه فقهی کار» به صورت دقیق و کامل بپردازند و با توجه به این نظریه، سؤالات قانون گذار به فقها عرضه شود تا قانون کار به عنوان یک موضوع بسیار حساس و مهم و جدی در چرخه استنباط حوزویان و فقهای حوزوی قرار بگیرد.

دو حوزه تخصصی و ترمیمی نسبت به قانون

وی دو حوزه تأسیسی به معنای پیشنهاد طرح‌های تقنینی در حوزه‌های فاقد قانون و دارای خلأ و ترمیمی (پیشنهاد اصلاح بخش‌هایی از قوانین موجود) را نیز ضروری دانست و گفت: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس حاضر است با مراکز مختلف در این دو حوزه همکاری‌هایی را  به سامان بیاورد.

این عضو مجلس خبرگان گفت: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس هم اکنون فعالیت آن در ارتباط با مجلس بر بخش اظهار نظرهای ترمیمی نسبت به پاره‌ای از لوایح، متمرکز است و به دنبال آن هستیم که عملیات ترمیم حقوقی و فقهی نسبت به قوانین را جدی‌تر و معنادار تر دنبال کنیم.

مراکز حوزوی و نیازهای واقعی و گسترده زندگی

وی با اشاره به رسالت خطیر مراکز حوزوی در شرایط فعلی گفت: مراکز حوزوی در مطالعات و پژوهش‌های خود، نباید مسیری غیر از نیازهای جامعه را طی کنند زیرا در این صورت خطراتی نسبت به اصل توجه مردم به کیان یا حاصل پژوهش‌های اسلامی پدید می‌آید.

آیت الله مبلغی با اشاره به اینکه مطالعات مراکز حوزوی نباید در دوردست از نیازهای جامعه شکل بگیرد، بیان داشت: باید خیلی حریص بود که میدان‌های واقعی نیازهای جامعه را شناسایی و به سمت آنها برویم و امروزه یکی از مهمترین این نیازها، میدان‌های تقنینی است، باید با عبور از کلی اندیشی، کلی گویی و کلی بافی، نتایج مطالعات ما به زندگی مردم و بهبود معنوی و مادی  آن کمک جدی و اساسی از خاستگاه دین نماید.

وی افزود: یکی از  اساسی‌ترین، حساس‌ترین و محوری‌ترین نیازهای جامعه، نیازهای تقنینی است؛ بخش‌های مهمی از واقعیت‌های زندگی با قانون شکل می‌گیرد، مردم امروزه برخلاف گذشته، حتی نسبت به ارزش‌ها نیز بر اساس قانون و میزان کارایی و موفقیت و نقش‌آفرینی آن، ارزش داوری می‌کنند.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با بیان اینکه این این مرکز به دنبال آن است که رفته رفته به یک ستاد فعالیت‌های تقنینی در حوزه بدل شود، گفت: بر این اساس با مراکز مختلف ارتباط گیری و همکاری را شروع کرده‌ایم.

کد خبر 4522016

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =