اصلاح رویه در شهرداری و نظام مهندسی لازم است

شیراز _ شهردار شیراز گفت: باید مسیر کارشناس محور به فرایند محور تغییر کند به همین دلیل نیازمند اصلاح رویه در شهرداری و نظام مهندسی هستیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، حیدر اسکندرپور بعد از ظهر پنجشنبه در اجلاس انبوه سازان سراسر کشور در شیراز قول داد که در مسیر تسهیل صدور پروانه ساختمانی، به عنوان یک اصل اساسی در شهرداری، گام برداشته و این موضوع را محقق کند.

وی با بیان اینکه تسهیلگری یک چالش پیش روی شهرداری است ، گفت: با شجاعت اعلام می کنم که طی سالهای گذشته در بحث تسهیل امر سرمایه گذاری ناموفق بوده ایم، حال آنکه شورای پنجم و مجموعه مدیریتی شهرداری یکی از اولین اولویتهایش تسهیل در این زمینه بوده است.

شهردار شیراز یکی از دلایل عدم موفقیت در مسیر تسهیل سرمایه گذاری در شیراز را سازمان سنگین شهرداری و دیگری مراودات شهرداری با نظام مهندسی و از دیگر عوامل به ضابطه های طرح تفصیلی و نبود فهم و رویه مشترک در این ضابطه ها، است.

وی تاکید کرد:اگر قرار است در اقتصاد کشور خصوصا در شرایط فعلی و با تمام محدودیت‌ها، اتفاق خوبی بیفتد، این اتفاق باید از بخش مسکن آغاز شود.

شهردار شیراز با اشاره به اینکه شهرداری برای رسیدن به وضعیت مطلوب گام های خوبی برداشته است، عنوان کرد: مدیرانی را موفق خواند که فرآیندها را اصلاح کنند، نقش اشخاص باید به حداقل ممکن برسانند، امضاهای طلایی در شهرداری مصیبت و رانت است اینها باید حذف شود.

اسکندرپور یادآور شد :راه رسیدن به این مطلوبیت را شهرداری الکترونیک است و ممیزی شهر پیش نیاز شهرداری الکترونیک محسوب می شود و حدود بیست سال است انجام نشده است.

وی ادامه داد:در خصوص صدور پایان کار الکترونیکی فرآیند امور در مراحل نهایی کار قرار داریم و دهه فجر از آن رونمایی می شود.

شهردار شیراز با اشاره به تلاشی که طی سال های گذشته برای بحث درآمد پایدار در شهرداریها شده اما به سرانجام نرسیده است،گفت: علت این موضوع تصمیم اتخاذ شده در خصوص سوق دادن شهرداری‌ها به سمت خودکفایی از دهه شصت بوده و این موضوع در دراز مدت خسارات جبران ناپذیری به شهرها وارد کرده است.

اسکندرپور افزود: بروز مشکلات در زمینه فروش تراکم، ساخت و سازهای شهری، تغییر کاربری و ترافیک و ... به دنبال سوق دادن شهرداری‌ها به سمت خودکفایی، خصوصا در کلانشهرها حادث شد و همین موضوع باعث شد شهرهایی نظیر تهران و شیراز با مشکلات ساختاری مواجه شوند.

شهردار شیراز با اشاره به اینکه بودجه سه هزار میلیارد تومانی شهرداری شیراز بالای 90 درصد از شهر دریافت می شود، گفت: این موضوع در جایی که بخش مسکن در رکود به سر می برد، مدیریت شهری را به سمتی سوق می دهد که نظر کارشناسی توصیه نمی کند.

وی ادامه داد: در شیراز می توانیم نقشه های سالهای گذشته را با هم مقایسه کنیم متوجه خواهیم شد که این تفکر خسارتهایی را به همراه داشته و به داشته های اصلی شهر صدمه زده است.

اسکندرپور یادآورشد: اعتقاد داریم در بودجه عمومی کشور باید با پیش بینی محل درآمد شهرداری از محل سهم خدمات، جاهایی به شهر و مردم خدمت ارائه می شود، باید هزینه دریافت شود، در شهرهای بزرگ دنیا عمده درآمد از سهم خدمات و مالیات و عوارض پیش بینی شده است.

وی با تصریح اینکه کسب 70 یا 80 درصد درآمد شهرداری از محل پروانه ساختمانی برای سایر کشورهای جهانی غیر قابل قبول است، پیش بینی و تعریف درآمد پایدار در بودجه عمومی دولت و سرمایه گذاری در شهرها را راه برون رفت از این مشکل دانست.

شهردار شیراز با اشاره به اینکه شهرداری ها باید از محل درآمدهای عمومی نظیر عوارض سوخت، مالیات، تخلفات رانندگی و .... درآمدی را به عنوان منابع پایدار درآمدی داشته باشند، بیان کرد :وقتی یک شهرداری نظیر شیراز ماهیانه 60 میلیارد تومان به عنوان حقوق و دستمزد باید پرداخت کند، امکان دارد در شرایط مختلف و فضای رکود به سمتی برود که تمایلی هم ندارد.

اسکندرپور با بیان اینکه امروز در شهرداری شیراز رویکرد سال‌های گذشته در خصوص اوراق قرضه تغییر کرده است، گفت: زمانی شهرداری شیراز فروش اوراق یا دریافت تسهیلات بانکی را برای انجام سرمایه گذاری در بخش مسکن و فضای تجاری دنبال می کرد، امروز رویکرد متفاوتی را در پیش گرفته ایم.

شهردار شیراز رویه پیشین را زمینه ساز رقابت با بخش خصوصی دانست و گفت: ورود شهرداری در ساخت و ساز در حالی است که قیمت تمام شده در مقایسه با بخش خصوصی به دلیل بروکراسی حاکم و زیاد بودن قیمت تمام شده کالا و خدمات، بالا بوده و صرفه اقتصادی ندارد.

اسکندرپور با بیان اینکه امروز تنها برای احداث و تجهیز قطار شهری، از سوی شورای شهر به شهرداری اجازه انتشار و فروش اوراق داده شده است، گفت: امروز ما به هیچ عنوان تمایلی به ورود شهرداری به بحث ساخت و ساز را نداریم و اعتقاد داریم که به عنوان سیاستگزار و تسهیلگر باید عمل کنیم.

کد خبر 4522615

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =