مجموعه مقالات «تاریخ مدرسه علمیه سعیدیه» ارسنجان منتشر می شود

شیراز- مجموعه مقالات تاریخ مدرسه علمیه سعیدیه ارسنجان توسط حوزه هنری فارس در قالب کتاب منتشر می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، این کتاب در واحد آموزش و پژوهش حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس و به کوشش محمد حسین ابراهیمی در حال تهیه است.

ابراهیمی در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: مدرسه علمیه سعیدیه در سال ۱۰۸۵ قمری توسط خیر نیکوکار حاج سعید ارسنجانی ساخته شده و از مهمترین پایگاه‌های علمی و آموزشی فارس محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: در دوره ساخت این مدرسه که مربوط به دوره صفویه است، بین شیراز و اصفهان که مهمترین پایگاه‌های علمی و آموزشی آن زمان محسوب می‌شدند هیچ مدرسه علمیه‌ای وجود نداشت.

وی بیان کرد: به همین لحاظ حاج سعید ارسنجانی اقدام به تأسیس این مدرسه علمیه می‌کند.

ابراهیمی ادامه داد: در گذر تاریخ مدرسه سعیدیه محور تغییر و تحولات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و هنری در منطقه بوده و علما، روحانیون و هنرمندان شهیری در این مدرسه به تدریس و تحصیل پرداخته‌اند.

وی عنوان کرد: مدرسه سعیدیه را می‌توان یک مکان‌رویداد تاریخی و فرهنگی دانست.

این نویسنده و پژوهشگر عنوان کرد: تاکنون درباره مدرسه سعیدیه اقدام پژوهشی قابل توجهی صورت نگرفته از این رو در این مجموعه مقالات پژوهشی به جوانب مختلف مدرسه سعیدیه ارسنجان از جمله حوزه معماری، جریان شناسی فرهنگی، دینی و هنری آن پرداخته خواهد شد.

ابراهیمی اضافه کرد: با توجه به اینکه پیشینه پژوهشی درباره این مدرسه علمیه وجود نداشته و در منابع تاریخی فارس اشاره‌های بسیار کوتاهی به آن شده است، در ابتدا نسبت به گردآوری اسناد تاریخی درباره این مدرسه از دوره صفویه تا دوره پهلوی از مجموعه‌های خانگی اقدام شده و سپس از پژوهشگران بومی و محلی ارسنجان که اشراف کامل به اسناد مذکور داشته‌اند خواسته شد تا متناسب با موضوع تحقیق، نسبت به نگارش مقاله اقدام کنند.

وی افزود: این مجموعه شامل فصل‌هایی نظیر چگونگی تأسیس مدرسه سعیدیه، مدرسه سعیدیه و هنر اسلامی، مدرسه سعیدیه و موقوفات، مدرسه سعیدیه و مفاخر علمی و فرهنگی، معماری مدرسه سعیدیه و … است.

این پژوهشگر بیان کرد: فرآیند نگارش مقالات به پایان رسیده و توسط واحد آموزش و پژوهش حوزه هنری استان فارس منتشر خواهد شد.

کد خبر 4524983

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =