چرخشی به نفع جوان ها/تغییرات قانونی از صدر تا ذیل در خراسان شمالی

بجنورد- قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، نهمین استاندار خراسان شمالی و مدیرکل روابط عمومی استانداری را کنار نشاند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: دوم مردادماه، ۲۹۰ نماینده مجلس شورای اسلامی قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان را در صحن مجلس به بحث گذاشتند و سرانجام با رای اکثریت نمایندگان اصلاحیه این قانون تصویب و برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال شد و در نهایت این شورا مصوبه را تایید کرد.

پس از گذشت یک ماه از تایید نهایی شورای نگهبان، قانون منع به کارگیری بازنشستگان کلید خورد و دو ماه برای اجرای آن فرصت داده شد.

گفتنی است مصوبه قانون منع به کارگیری بازنشستگان هنگامی به شورای نگهبان ارسال شده بود که محمدرضا خبار با موافقیت هیئت دولت به عنوان نهمین استاندار خراسان شمالی تعیین شده بود که دو روز پس از رای شورای نگهبان به این قانون اعلام شد.

حضور محمدرضا خباز به عنوان مدیری قوی و باتجربه دلگرمی برای مردم خراسان شمالی بود چراکه سابقه کاری وی در دیگر استان ها روزنه ای از امید را برای توسعه یافتگی استان ایجاد کرده بود اما از طرفی قانون منع به کار گیری بازنشستگان موج اعتراضات را به دنبال داشت که چرا خراسان شمالی در طول ۱۴ سال مستحق به آمد و رفت استاندارهای زیادی باشد و همین امر زمینه عقب ماندگی را فراهم کند.

باوجود اینکه محمدرضا خباز در طول پنج ماه خدمت خود با قوت به وظیفه خود عمل می کرد، اما برخی نمایندگان و افرادی بودند که برای ماندگاری وی تلاش داشتند و از طرفی برخی برای جایگزینی شخصیت های خاص رایزنی داشتند.

ارائه طرح برای ماندگاری استانداران بازنشسته

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی در دوران اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در تاریخ ۲۶ مهر ماه امسال در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در خراسان شمالی اعلام کرده بود که ممنوعیتی برای ادامه کار خباز در استانداری خراسان شمالی وجود ندارد.

دلیل هادی قوامی برای اعلام خبر ماندگاری خباز در استانداری خراسان شمالی پس از قانون منع به کار گیری بازنشستگان این بوده که تصویب اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشسته ها ممنوعیتی برای کار استاندار جدید ایجاد نمیکند چرا که پروسه بررسی و تایید قانون توسط شورای نگهبان زمان بر است و این قانون محدودیتی برای استاندار خراسان شمالی ایجاد نخواهد کرد.

قوامی همچنین اعلام کرده بود که طرح جدیدی برای ادامه کار استانداران بازنشسته و باتجربه مطرح است و پیگیری‌های لازم در وزارت کشور برای حضور خباز در خراسان شمالی انجام شده است.

اما در تاریخ ۲۶ آبان ماه با حکم وزیر کشور مجید پورعیسی، معاون امور اقتصادی استاندار خراسان شمالی به عنوان سرپرست استانداری خراسان شمالی معرفی شد و وی کمتر از دو هفته بر صندلی مدیریت ارشد استان تکیه زد.

تغییر ۴ استاندار در طول ۶ سال

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی به دنبال قانون منع به کارگیری بازنشستگان و تعیین محمدعلی شجاعی به عنوان استاندار خراسان شمالی گفت بود که بنده نسبت به تغییر مکرر استانداران خراسان شمالی انتقاد داریم چرا که ۶ سال است این جا هستم و در این مدت چهار استاندار دیده ام؛ مگر خراسان شمالی آزمایشگاه است؟

حجت الاسلام ابوالقاسم یعقوبی همچنین درباره تماس معاون وزیر کشور مبنی بر اعلام خبر خوش تعیین استاندار جدید به وی اظهار می کند که به معاون وزیر گفتم اگر قول می دهید استاندار جدید تا آخر دولت بماند بیاید که وی اعلام کرد وزیر کشور تصمیم دارد با تعیین محمدعلی شجاعی، وی تا آخر دولت در استان بماند.

تغییر مدیران باتجربه احساس ضربه به استان ها را ایجاد کرد

عضو مجمع نمایندگان خراسان شمالی درباره منع به کارگیر بازنشستگان به خبرنگار مهر گفت: قانون منع بازنشستگان شامل افراد زیادی می شد اما آنچه که بیشتر اعتراضات را به دنبال داشت تغییر استانداران بود چرا که احساس می شد ضربه ای جبران ناپذیر به استان ها وارد کند به ویژه اینکه مدیران بازنشسته از سابقه مدیریتی بالایی برخوردار بودند.

آنچه که بیشتر اعتراضات را به دنبال داشت تغییر استانداران بود چرا که احساس می شد ضربه ای جبران ناپذیر به استان ها وارد کندعلی قربانی اظهار می کند: خوشبختانه تعداد مدیران بازنشسته خراسان شمالی نسبت به سایر استان ها بسیار کم بود اما همین دو نفر از بدنه استانداری بودند.

قربانی می افزاید: محمدرضا خباز به عنوان فردی باتجربه و با توجه به سابقه ای که در سمت استانداری سمنان داشته در رفع نیازهای استان و توسعه یافتگی خراسان شمالی می توانست تاثیر گذار باشد.

وی تصریح می کند: با توجه به مشکلاتی که در بخش های اشتغال، زیرساخت ها، عقب ماندگی های عمرانی، بحران آب، ساخت جاده بجنورد به جنگل گلستان وجود دارد، تغییر استانداران در اتمام این پروژه ها بی تاثیر نبوده هرچند نمایندگان استان نیز پیگیر این امور هستند.

نماینده مردم بجنورد، گرمه، جاجرم، راز و جرگلان و مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی درباره نگرانی های دوران تعیین استاندار، بیان می کند: خوشبختانه با تعیین محمدعلی شجاعی به عنوان استاندار خراسان شمالی تمامی نگرانی ها و صحبت های حاشیه ای به پایان رسید چرا که وی علاوه بر جوان بودن فردی بسیار باتجربه و کارنامه کاری خوبی دارد و باتوجه به قول وزیر کشور امیدواریم تا پایان دولت تدبیر و امید ماندگار باشد.

از فرمانداری تا مدیرکلی روابط عمومی استانداری

قانون منع به کارگیری بازنشستگان همچنین در خراسان شمالی علی اصغر ایزدی، مدیرکل روابط عمومی استانداری را به عنوان دومین مدیر بازنشسته این استان تغییر داد و جواد نوروزی فرماندار اسبق شهرستان اسفراین به عنوان سرپرست روابط عمومی استانداری تعیین شد.

البته ایزدی اعلام کرده بود که حکم بازنشستگی اش ۳۱ شهریور ماه امسال همزمان با اتمام ماموریتش در استانداری به دستش رسیده است.

با وجود اینکه قانون منع به کارگیری بازنشستگان فرصت را برای حضور جوانان در بدنه دولت فراهم کرد اما این ضرورت را می رساند که مدیران باتجربه در آستانه بازنشستگی جوانان لایق را برای سکان داری صندلی مدیریتی تربیت کنند تا ضربه ای به دستگاه ها وارد نشود و برای جامعه مفید واقع شوند؛ به ویژه برای استان جوان خراسان شمالی که برای رسیدن به توسعه و پیشرفت به مدیرانی باتجربه و پرتلاش نیاز دارد.

کد خبر 4525882

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =