قانون جدید آمار به دولت و مجلس می‌رود

رئیس مرکز آمار از تائید نهایی قانون جدید آمار در کمیسیون تخصصی آمار خبر داد و گفت: این قانون، جهت تصویب به دولت و سپس به مجلس ارائه خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، امیدعلی پارسا در نشست خبری اظهار داشت: قانون جدید آمار در کمیسیون تخصصی آمار به تایید نهایی رسیده است.

رییس مرکز آمار ایران افزود: قانون جدید برای تصویب به دولت و سپس به مجلس تقدیم خواهد شد.

وی ادامه داد: تضعیف غیرکارشناسانه آمارهای رسمی، تردیدآفرینی مبتنی بر بدبینی، اغراض سیاسی، ناآگاهی از روش های تولید آمار و تفسیرهای غلط از اعداد، مسائلی است که نظام آماری کشور  را تهدید می کند.

پارسا گفت: نقدهای عالمانه و بی رحمانه را می پذیریم اما نقدهای بدبینانه و از روی جهل را نه.

رئیس مرکز آمار در ادامه به جریان آمار اشاره کرد و گفت: در هر حال هر آماری که ما منتشر کنیم نوعی برداشت با خود به همراه دارد و یکسری خوششان می آید و یکسری نه؛ اما ما از بهتر شدن آمار ذوق می‌کنیم نه از بد شدن آن غش کنیم.

رئیس مرکز آمار با بیان اینکه این مرکز آمار را مستقل محاسبه و منتشر می کند افزود: برداشت غلط و نیات سیاسی در برخورد با آمار وجود دارد که نباید این گونه باشد.

اثر غیر مستقیم نرخ ارز در سبد خانوار

در ادامه این نشست حسین زاده معاون اقتصادی مرکز آمار گفت: در استفاده از آمار تورم باید دقت داشت که گاها اشتباهاتی ایجاد می شود؛ نرخ تورم با مراجعه به ۷۹ مغازه و ۶۰۰۰ خانوار  و در یافت اطلاعات حدود ۴۷۵ قلم کالا محاسبه می شود. البته سبد شهرنشینان با روستانشینان متفاوت است که خود موجب اختلاف در آمار تورم شهری و روستایی خواهد شد.

وی همچنین در مورد اثرگذاری نرخ ارز در تورم گفت: نرخ ارز مستقیم  در سبد مصرفی خانوار محاسبه نمی شود اما اثر غیر مستقیم دارد.

حسین زاده همچنین در مورد تغییرات رشد اقتصادی افزود: این شاخص عمدتا به گروه صنعت شامل نفت، معدن، ساختمان، آب، برق و گاز بر می‌گردد که بازهم عمده آن به گروه نفت مربوط می شود؛ در بخش صنعت نیز رشد اقتصادی به کارگاه های بزرگ و اشتغال در کارگاه های کوچک و متوسط بر می‌گردد.

دستاوردهای انقلاب از دریچه آمار/ دسترسی به شبکه برق در روستاها از ۱۶ درصد به ۱۰۰ درصد رسید

در ادامه این نشست، پیمان سخنگو و مدیرکل روابط عمومی مرکز آمار ایران به ارائه آماری از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران طی ۴۰ سال اخیر پرداخت و گفت: میزان تولید محصولات اصلی باغی قبل از انقلاب ۸۳۰ تن بود که این رقم در سال ۹۶ به ۳.۸ میلیون تن رسید.

وی افزود: پیش از انقلاب ۴۲ میلیون رأس دام سبک داشتیم که در سال ۹۶ به ۵۵.۷ میلیون رأس رسید.

پیمان ادامه داد: پیش از انقلاب ۲۴۷ هزار تن تولید گوشت قرمز در کشتارگاه های رسمی داشتیم که این رقم در سال ۹۶ به ۴۲۹ هزار تن رسید.

مدیرکل روابط عمومی مرکز آمار ایران تصریح کرد: ۱۶.۹ درصد از خانوارهای شهری در سال ۵۸ از اتومبیل شخصی استفاده می کردند که این رقم در سال ۹۶ به ۵۶ درصد بالغ گردید. 

پیمان افزود: همچنین در حوزه روستایی نیز ۱.۴ درصد خانوارها از اتومبیل شخصی استفاده می کردند که این عدد در سال ۹۶ به ۲۹.۶ درصد افزایش یافت. 

وی افزود: در سال ۹۶، ۹۸ درصد از خانوارهای شهری و ۹۶ درصد از خانوارهای روستایی از تلویزیون رنگی استفاده می کردند که این اعداد قبل از انقلاب صفر بود.

مدیرکل روابط عمومی مرکز آمار ایران اظهارداشت: در سال ۹۶، ۹۵.۶ درصد خانوارهای شهری و ۸۴.۹ درصد خانوارهای روستایی از تلفن همراه استفاده می کردند. همچنین ۳۷.۸ درصد خانوارهای شهری و ۱۲.۶ درصد خانوارهای روستایی از کامپیوتر استفاده می کردند که این اعداد در سال ۵۸ صفر بود.

وی به میزان بهره مندی از برق نیز اشاره کرد و گفت: در سال ۵۸، ۹۲ درصد از خانوارهای شهری و ۱۶ درصد از خانوارهای روستایی به برق دسترسی داشتند که این اعداد در سال ۹۶ به ۱۰۰ درصد رسید.

پیمان ادامه داد: شرایط استفاده از گاز لوله کشی نیز که در سال ۵۸ برای خانوارهای شهری و روستایی وجود نداشت؛ در سال ۹۶، ۹۴.۷ درصد خانوارهای شهری و ۶۴.۸۴ درصد خانوارهای روستایی مجهز به گاز لوله کشی هستند.

مدیرکل روابط عمومی مرکز آمار ایران تصریح کرد: در سال ۹۶، ۵۳.۷ درصد خانوارهای شهری و ۲۳.۳۴ درصد خانوارهای روستایی از اینترنت استفاده کرده اند.

به گفته پیمان، در سال ۹۶، ۴۳.۵ درصد خانوارهای شهری و ۱.۱۳ درصد خانوارهای روستایی به شبکه عمومی فاضلاب متصل بوده اند که این اعداد در سال ۵۸، صفر بود.

وی به بخش راه آهن نیز اضافه کرد و گفت: در سال ۵۸، ۵ هزار و ۸۱۰ کیلومتر راه آهن داشتیم که این عدد در سال ۹۵ به ۱۰ هزار و ۴۷۵ کیلومتر رسید.

مدیرکل روابط عمومی مرکز آمار ایران افزود: همچنین در سال ۵۸، ۶۳ هزار کیلومتر جاده داشتیم که این عدد در سال ۹۵ به ۲۱۵ هزار و ۵۶۰ کیلومتر رسید.

کد خبر 4531913

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =