انقلاب و گلبانگ شهادت در استان سمنان/ افتخار به شهدا و ایثارگران

سمنان - روزهای دهه فجر فرصت یاد کردن از شهدایی است که افتخار به آن‌ها در قلب و جان مردم استان سمنان وجود دارد شهدایی که گلبانگ شهادتشان در گوش شهرمان می‌پیچد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها-مریم سادات هاشمی: روزهای انقلاب اسلامی را بدون روایت از شهدایی که با خون گرمشان درخت انقلاب را آبیاری کردند، نمی‌توان تصویر کرد اما از سوی دیگر امروز در استان سمنان با نسلی روبرو هستیم که تشنه مطالب تاریخی به‌خصوص تاریخ معاصر هستند اما متأسفانه کمبود منابع مطالعاتی یکی از مهم‌ترین مشکلات این نسل است.

روایتگری شیرین‌ترین بخش کار رسانه‌ها است، خرده روایاتی که تاریخ را می‌سازند و بدل به منبع اطلاعات برای یک نسل می‌شوند، نسلی که کتاب‌های فراوانی را از انقلاب و دفاع مقدس و تاریخ معاصر ایران اسلامی مشاهده می‌کنند اما از تاریخ محلی خود و روایت‌های شهر و دیارشان بی‌اطلاع هستند.

استان سمنان مهد شهدا

استان سمنان نیز از این قاعده مستثنا نیست، روایات بسیاری درباره انقلاب و شهرهای استان سمنان مطرح‌شده اما شاید جذابیتی که روایتگری دارد، بسیاری از این کتاب‌ها نداشته باشند، چراکه با زبان ساده به بیان اتفاقاتی می‌پردازند که در همین کوچه و خیابان‌های شهرهایمان رخ‌داده است.

روایتگری موضوعی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز به آن تأکیددارند و همواره می‌فرمایند موضوعات تاریخ را برای جوانان بگوئید اما در سطح استان سمنان امروز روایتگران معتقدند که باید نسل جوان بداند در تاریخ شهر و دیارش چه گذشته است.

این روزها کوچه‌ها و مکان‌های بسیاری در شهرهای استان سمنان به نام شهدای دفاع مقدس و انقلاب نام‌گذاری شده است اما شاید برخی از جوانان شهرمان حتی ندانند این افراد که بودنده‌اند.

استان سمنان ۳۳ شهید تقدیم انقلاب کرده است

مدیرکل بنیاد شهید استان سمنان بابیان اینکه این استان ۳۳ شهید را تقدیم انقلاب کرده است، به خبرنگار مهر می‌گوید: شاهرود بیشترین شهید را به نسبت جمعیت تقدیم انقلاب اسلامی کرده است لذا این مردم با شهادت‌طلبی و انقلابی‌گری بیگانه نیستند.

حجت‌الاسلام فریدون بابیان اینکه مردم استان سمنان نقشی ویژه در سراسر انقلاب اسلامی داشتند، تأکید می‌کند: باید مجاهدت‌های شهدای گران‌قدر انقلاب اسلامی را برای نسل جوان جامعه امروز تعریف کرد تا همگان بدانند که این دلاورمردان و شیر زنان چه‌کارهای بزرگی را صورت داده‌اند.

وی درباره برنامه‌های بنیاد شهید برای شناساندن این شهدای گران‌قدر به آحاد مردم و به‌خصوص جوانان، می‌گوید: در سطح استان سمنان ۶۰ راوی آموزش‌دیده انقلاب اسلامی را به مدارس اعزام می‌کنیم تا در راستای شناساندن فرهنگ شهادت و ایثار، مبارزات انقلابی و خاطرات انقلاب اسلامی و ... به دانش آموزان اطلاع‌رسانی کنند. این البته در کنار یادواره‌ها، سخنرانی‌ها و ده‌ها برنامه دیگر در راستای شناساندن شهیدان انقلاب اسلامی در سطح استان برنامه‌های دهه فجر را شکل می‌دهد.

فریدون درباره رسالت نسل جوان در حوزه شهدای انقلاب اسلامی استان سمنان، تأکید می‌کند: تداوم راه شهدا بهترین و مناسب‌ترین راه گرامی داشت ایشان از سوی جوانان محسوب می‌شود، جوانانی که آینده‌ساز ایران اسلامی خواهند بود.

شاهرودی‌ها حماسه‌آفرین هستند

روایتگر دوران انقلاب و دفاع مقدس در شهرستان شاهرود نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره شهیدان این شهرستان می‌گوید: سید جعفر میر غفوریان، قربانعلی میرآخوری، ولی‌الله محمدی، محمدمهدی کریمی، نرگس قصابان، ناصر به یاری، شیخ محمدحسین باقری، رجبعلی کریمی و شیخ حسین حیدری در زمره شهدای شاهرود هستند.

محمد جلالی می‌افزاید: از دیگر شهیدان شاهرود در انقلاب باید به محمد مهدوی میغان، اسحاق احسان فر و علی‌اصغر مخبریان اشاره کرد شهدایی که امروز مرهون و مدیون خون پاکشان هستیم.

وی درباره خاطرات این شهیدان، می‌گوید: برخی از این شهدای گران‌قدر مانند شهیده نرگس قصابان و محمدمهدی کریمی و... در شهرهای دیگری چون گرگان و تهران و ... در راهپیمایی‌های ضد ستم‌شاهی به شهادت رسیده‌اند و این نشان می‌دهد که مردم این استان چه رشادت‌هایی را در هنگام انقلاب صورت داده‌اند.

گرمسار مهد مبارزات انقلابی و انقلابی‌گری

درباره شهدای انقلاب منابع زیادی در دسترس نیست اما بایگانی‌ها و اسناد بنیاد شهید استان سمنان می تواند گه‌گاه، کار ساز باشد تا نگاهی به سایر شهدای استان سمنان، بیندازیم شهدایی که رفتند تا ما امروز آسوده زندگی کنیم.

شهید عابدین جعفری و شهید علی‌اکبر بزم از شهدای گرمسار در انقلاب اسلامی هستند که در مبارزه با دژخیمان شهد نوشین شهادت نوشیدند تا گرمساری‌ها هم سهمی در پیروزی این انقلاب داشته باشند، شهری که همواره دل‌وجانش برای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس می‌تپد شهری که مهد مبارزات انقلابی و انقلابی‌گری است.

دامغانی‌ها امروز به رشادت‌های علی‌محمد ملکی افتخار می‌کنند کسی که ۹ ماه مانده به انقلاب در مبارزه با نوشیدنی‌های الکلی که جوانان را به فساد می‌کشید و در ایستادگی بر سر عقیده‌اش جان باخت امروز مردم دامغان به داشتن شهید احمد اختری می‌نازند که در سی‌ام آذرماه ۵۷ به شهادت رسید تا خون پاکش همیشه در یاد مردم بماند، او در روز یازدهم ماه محرم مورد اصابت گلوگاه دژخیمان قرار گرفت و خدایی شد.

و سرخه‌ای‌های همیشه درصحنه و خداجو نیز به داشتن سه شهید گران‌قدر شهید فرهاد صفا، حسن حسینیان و ابراهیم امامی می‌بالند که در جریان انقلاب اسلامی خون پاکشان راهنمای سایر مبارزان انقلابی شد. سهم مهدی‌شهری‌ها نیز از شهدای انقلاب سه گوهر است شهید علی توفیقیان اولین شهید مهدی‌شهری است که در واقعه ۱۷ شهریور ۵۷ در تهران به شهادت رسید آن‌هم درزمانی که در اوج جوانی بود.

سمنانی‌های همیشه درصحنه

شهید علی همتیان از دیگر شهدای انقلاب اسلامی مهدی‌شهر است و شهید محمد بلوری در اعتراضات ضد ستم‌شاهی شهد نوشین شهادت را نوش کرد تا پرونده افتخار مهدی‌شهری‌ها در انقلاب اسلامی مفتوح شود و راه برای شهدای دفاع مقدس نیز باز شود امروز مهدی‌شهری‌ها سرشان را بالا می‌گیرند و فریاد می‌زنند شهدای گران‌قدر ما ادامه‌دهنده راهتان هستیم.

سمنانی‌ها نیز امروز باید به داشتن محمدعلی ایجی افتخار کنند، داود عزیزالدین، مجید ترحمی بهروز بهروزی و دیگر شهدایی که خون سرخشان درخت انقلاب اسلامی را آبیاری کرد این‌ها فقط گوشه‌ای از شهدای استان سمنان هستند که راه سرخشان خط سرخ خون حسین(ع) بود.

شهدایی که هرکدامشان امروز افتخاری برای مردم ما هستند مردمی که با ایثار و شجاعت و مقاومت بیگانه نیستند مردمی که در دفاع مقدس هم سه هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کردند و روایت ایثارگری‌هایشان در یک ایران پیچیده است.

ضرورت تداوم راه شهدا

حجت‌الاسلام محمدحسین پور رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی شاهرود در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه امروز باید یاد شهدای انقلاب را گرامی‌داشت و راهشان را ادامه داد: می‌گوید: بهترین نوع قدردانی از شهدا، تداوم راهشان است چراکه این شهدای گران‌قدر راهی را برگزیدند که راه امام و ولایت و اسلام ناب محمدی(ص) بود.

وی می‌گوید: باید قدردان انقلاب اسلامی و شهدا باشیم چراکه امروز هر چه از عزت و سرافرازی برای مردم و ایران اسلامی وجود دارد می‌دوم و مرهون خون پاک شهدا است، شهدایی که رفتند تا ما امروز در اوج اقتدار و صلابت ادامه حیات دهیم.

حجت الاسلام غلامرضا قندهاری رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان سمنان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن گرامی‌داشت یاد شهدای انقلاب اسلامی، بیان کرد: امروز باید در راستای شناساندن دستاوردهای انقلاب اسلامی و راه شهدای گران‌قدر به نسل جوان جامعه کوشا باشیم و این امر در زمره رسالت‌های مسئولان دستگاه‌های فرهنگی استان نیز محسوب می‌شود.

اولین شهید بسطام

شهدا یادگاران جاویدان انقلاب هستند و از شهدا سخن گفتن همیشه شیرین است اما وقتی سخن از شهدای انقلاب و اولین‌ها به میان می‌آید همیشه سخن جذابیتی دوچندان پیدا می‌کند مانند شهید میرآخوری اولین و تنها شهید بسطام در مبارزات انقلابی که یاد و خاطرش امروز برای همیشه ماندگار است.

علی رضوانی علاقه‌مند به روایتگری در گفتگو با صدای سمنان درباره این شهید می‌گوید: قربانعلی میرآخوری در سال ۱۳۱۵ در بسطام دیده به جهان گشود او کشاورزی می‌کرد و در عنفوان جوانی با مفاهیم انقلاب و انقلابی گری آشنا شد وی آن‌طور که نقل‌شده پای منابر روحانیان می‌نشست و دلش همیشه برای انقلاب می‌تپید بااینکه سواد چندانی نداشت اما در دلش نوری از انقلاب تابیدن گرفته بود تا درنهایت با حضور در تظاهرات علیه رژیم شاهنشاهی شهد نوشین شهادت را نوشید.

وی می‌گوید: شهید میرآخوری سابقه حضور در تظاهرات مردم بسطام و شاهرود به‌خصوص در ابتدای محور مواصلاتی بزرگراه شاهرود-بسطام که در آن زمان ژاندارمری نیز در مستقر بود، را داشت. وی در روز بیست و سوم بهمن‌ماه ۵۷ درست روز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به شهادت رسید دلیل شهادت وی اصابت مستقیم تیر به سر عنوان‌شده است.

وقتی شهید نونهال تقدیم انقلاب می‌شود

اولین شهید نوجوان و نونهال انقلاب اسلامی در استان سمنان اما نوشکفته هفت‌ساله‌ای به نام بهروز بهروزی اهل سمنان است همان‌طور که درباره وی آمده او در روز دهم بهمن‌ماه ۵۷ در تظاهرات علیه رژیم منحوس پهلوی به شهادت رسیده است.

او از اطلاعات چندانی وجود ندارد اما آنچه مسلم است وی در روز سی‌ام شهریورماه ۵۰ به دنیا می‌آید مادرش زهره مهدوی و پدرش علی بهروزی بودند بهروز دهم بهمن‌ماه ۵۷ به جلوی درب خانه می‌رود تا تظاهرات را تماشا کند اما نفیر گلوله‌ای در هیاهوی خیابان می‌پیچد و پیکر غرق در خونش در مقابل منزل به زمین می‌افتد تا امروز بهروزهای شهر و دیارمان، راست‌قامت و آزاد در امنیت بلند شوند و سرپا بایستند.

استان سمنان مهد شهادت‌طلبی

هرچه از تاریخ انقلاب اسلامی می‌گذرد مردم استان سمنان بیشتر نشان می‌دهند که تا چه میزان حامی انقلاب اسلامی و ولایت‌فقیه هستند، تقدیم سه هزار شهید به انقلاب اسلامی نشان می‌دهد که مردم این استان با شهادت بیگانه نیستند. مردم ما لحظه‌ای از یاد شهادت بیرون نمی‌آیند و معتقدند که باب شهادت هیچ‌گاه بسته نیست.

امروز مردم استان سمنان به شهدایی افتخار می‌کنند که رهرو خط سرخ خون حسین و پیر خمین بودند، شهدایی که رفتند تا مردم امروز در صلابت و اقتدار و امنیت ادامه حیات دهند امروز افتخار مردم به بزرگ‌مردان و شیر زنانی است که در برابر دشمنان و بدخواهان انقلاب اسلامی تا آخرین قطره خون ایستادند امروز چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در حالی جشن گرفته می‌شود که به واقع باید گفت جای شهدا خالی است.

کد خبر 4532245

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =