یک میلیون و ۴۰۰هزار نفر تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند

سنندج - رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در کشور تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند که ۸۰۰ هزار نفر از این تعداد مستمری بگیر هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، وحید قبادی دانا صبح سه شنبه در دیدار با استاندار کردستان با بیان اینکه غربالگری ژنتیک در کشور اجباری می شود، اظهار داشت: درصد زیادی از معلولیت های موجود در جامعه ناشی از ازدواج های فامیلی است و اجباری شدن غربالگری ژنتیک می تواند در کاهش این مشکلات تأثیرگذار باشد.

وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه، سازمان بهزیستی به عنوان متولی این مساله پیگیری اجرای برنامه های آن را مکلف شده است، افزود: اعتبارات خوبی نیز برای اجرای کار در نظر گرفته شده تا آزمایش ها و غربالگری های ژنتیکی اجباری شود و باید با اجرای این طرح با اداره ثبت احوال نیز هماهنگ بوده و به نحوی باشد که بدون ارائه برگه غربالگری ژنتیک، ازدواج ثبت نشود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه هیچ الزامی برای وقوع چنین ازدواج هایی وجود ندارد اما باید زمینه برای پیشگیری را فراهم کرده و خانواده ها نیز آگاه شوند, ادامه داد: زمینه اجرای این طرح در استان کردستان باید فراهم شود و با اجرای این طرح پیش بینی می شود که ۱۰ تا ۲۰ سال آینده معلولیت های ناشی از ژنتیک با کاهش چشمگیری روبرو شود.

قبادی دانا با بیان اینکه در زمینه غربالگری های بینایی و شنوایی نیز در سطح کشور اقدامات بسیار خوبی انجام شده و درصد پوشش در کشور بین ۷۵ تا ۸۰ درصد است یاداور شد: در زمینه دسترس پذیری افراد معلول به حداقل امکانات در جامعه نیز اقدامات خوبی در کشور انجام شده است و در حال حاضر همه دستگاه ها مکلف هستند که براساس قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، شرایط را برای آنان فراهم کنند تا این افراد بتوانند زندگی مستقل مطلوبی داشته باشند.

وی بیان کرد: توجه جدی به این قانون و اجرای آن در سطح کشور نیازمند حمایت استانداران و همچنین شهرداران در شهرهای مختلف است‌ و هم اکنون در منازلی که در سطح کشور برای معلولان ساخته می شود استانداردهای لازم باید رعایت شود و فضای ساختمانی و کاربری به گونه ای باشد که این افراد به صورت مستقل کارهای خود را انجام دهند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در این زمینه از ظرفیت های فضای مجازی و رسانه ها بخصوص رسانه ملی استفاده شود تا هم مردم آگاه شوند و هم معلولان با حقوق خود آشنا شده و آن را از جامعه مطالبه کنند.

کد خبر 4534308

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =