یک قرن تاریخ معاصر ایران به روایت تقی زاده

کتاب «من تقی‌زاده هستم»، یکصد سال از تاریخ معاصر ایران؛ از دوره آغاز نهضت مشروطه تا سال‌های بعد از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ را روایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، از آنجا که سیدحسن تقی‌زاده با عمر طولانی خود، نزدیک به ۸۰ سال به‌طور فعّال در سال‌های آغاز نهضت مشروطه تا قیام خرداد ۴۲ زیسته و در کوران حوادث این سال‌ها بوده و مسئولیت‌های بزرگی بر عهده داشته است، به عنوان راوی این حوادث و رویدادها انتخاب شده و جلد اوّل این کتاب منتشر شده است.

تالیف جلد نخست این کتاب توسط «علی معصومی» بیش از یک سال زمان برده است و در آن، رویدادها و وقایع پیش از شروع نهضت مشروطه تا کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ بررسی شده است.

جلد دوم کتاب نیز که رخدادهای بعد از کودتای رضاخان تا سال ۱۳۴۸ را در برمی‌گیرد از سوی موسسه فرهنگی قدر ولایت در دست تدوین است.

روایت‌های سیدحسن تقی‌زاده در این کتاب کاملاً مستند است و گاه برای یک فراز آن چندین سند، که نشان از متقن بودن آن دارد، ارائه شده است.

سیدحسن تقی‌زاده (متولد شهریور ۱۲۵۷ تبریز - درگذشته بهمن ۱۳۴۸ تهران) از رهبران انقلاب مشروطیت، رجال سیاسی بحث‌انگیز و همچنین از شخصیت‌های علمی و فرهنگی ایران معاصر بود که مدتی ریاست مجلس سنای ایران را برعهده داشت.

اندیشه‌های تقی‌زاده در تاریخ معاصر، مخالفان و موافقان زیادی داشته است، بسیاری او را در ایران با شعار «از ناخن پا تا موی سر باید غربی شد»، می‌شناسند.

 کتاب «من تقی‌زاده هستم» در ۳۵۲ صفحه و با قیمت ۳۵ هزار تومان  به همت مؤسسۀ فرهنگی هنری قدر ولایت در راستای تبیین تاریخ معاصر ایران روانۀ بازار نشر شده است.

کد خبر 4534743

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =