شورای مشورتی حلال در قم تشکیل می‌شود

قم - فقیه ناظر بر امور حلال سازمان استاندارد ایران گفت: به زودی شورای مشورتی حلال برای بررسی فقهی و انسجام بخشی موضوعات حلال به صورت اطمینان بخش در قم تشکیل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله احمد مبلغی در نشست بررسی درخواست برخی کشورهای جهان جهت همکاری در صنعت حلال خاطرنشان کرد: مجموعه استاندارد ایران با دلسوزی و حساسیت تمام کارها را دنبال و به دنبال ایجاد انسجام و تسهیل امور در این زمینه هستند.

وی گفت: هرچند در گذشته، در امر حلال یک مشکل حقوقی و تقنینی وجود داشت ولی اکنون مشکل برطرف شده و انسجام خاصی در حال شکل گیری است.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس ادامه داد: امید است با مراکز فعال در این زمینه مانند نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در جهاد کشاورزی و مرکز موضوع شناسی احکام فقهی قم، روند انسجام بخشی و فعال سازی امر حلال سرعت بیشتری پیدا کند.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که با همکاری این نهادها، عملیات اعطای مجوز و گواهی حلال با کمال دقت، حساسیت و در عین حال بدون هر گونه تأخیر به خوبی صورت بپذیرد و بتوانیم زیرساخت‌های اعطای گواهی حلال را به صورت تکنیکی، فنی و علمی با نگاهی فقهی در کشور ایجاد کنیم.

آیت الله مبلغی با بیان اینکه مساله حلال در عین دینی بودن به مثابه یک فرصت بزرگ از نظر اقتصادی برای کشور به حساب می‌آید، گفت: باید کوشید تا برند حلال که امروزه جهانی شده است، به عنوان نقطه اجتماع رویکرد دینی و عامل اقتصادی به نفع کشور رقم بخورد.

در این نشست حجج اسلام اسلام محمد حسین فلاح زاده و مجتبی کلباسی رئیس هیات امنا و رئیس موضوع شناسی احکام فقهی، محمد علی شجاعی مشاور عالی سازمان استاندارد ایران، فرشاد خوشنویسان مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری، منصور فرزانه مدیرکل استاندارد قم و مدیران شرکت تعاون توسعه و عمران استان حضور داشتند.

از مهمترین درخواست‌های این نشست، بررسی درخواست فرماندار لین شیای چین جهت تعامل در صنعت حلال بود که طی تفاهم نامه‌ای از دو سال قبل تاکنون بین قم و این استان منعقد شده است.

محمد علی شجاعی مشاور عالی سازمان ملی استاندارد ایران نیز با اشاره به حساسیت‌ها و خطوط قرمز نظام در عرصه بین الملل گفت: هر گونه تعهد و اقدام ما در کشورهای مختلف جهان چون بنام جمهوری اسلامی ایران نوشته می‌شود باید از اتقان، پختگی و ضوابط کامل برخوردار باشد.

وی ادامه داد: حلال از برندهای جمهوری اسلامی ایران است و تاکنون درخواست‌های زیادی از کشورهای مختلف داشته و داریم و امید است بتوانیم با سرعت و دقت، درخواست‌ها را بررسی و مشکلات را برطرف کنیم.

 فرشاد خوشنویسان مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری نیز با اشاره به درخواست‌های مکرر چینی‌ها برای اجرایی کردن مفاد تفاهم نامه فی مابین قم و لین شیا گفت: آن‌ها هم اکنون از برند قم در کشور خود استفاده مطلوبی می‌کنند ولی متاسفانه هنوز ما موفق به کسب مجوز برای عملیاتی کردن قرارداد نشدیم.

وی ادامه داد: با توجه به تفاهم نامه منعقد شده میان فرمانداری قم با شهر لین شیای چین در خصوص تأمین غذای حلال، باید تعجیل بیشتری برای اجرایی شدن انجام شود.

کد خبر 4536178

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =