سالانه ۴۵ هزار کردستانی تحت حمایت کمیته امداد قرار می گیرند

سنندج - مدیر کل کمیته امداد کردستان گفت: در مجموع و به طور میانگین سالیانه ۴۵ هزار نیازمند کردستانی تحت حمایت این نهاد قرار گرفته اند و از خدمات آن بهره مند شده اند.

محمدرسول شیخی زاده در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در ۱۴ اسفند سال ۵۷ با فرمان امام خمینی (ره) و با هدف رسیدگی و خدمت به نیازمندان، کمیته امداد تأسیس شد، اظهارداشت: در همان تاریخ با تأسیس کمیته امداد استان کردستان، این نهاد با شناسایی نیازمندان در جهت کمک به رفع فقر و محرومیت زدایی آغاز به خدمت کرد.

وی با اشاره به اینکه در طول دوران انقلاب اسلامی ایران خدمت کمیته امداد همواره شاهد خدمات ارزشمندی به نیازمندان بوده ایم، افزود: در طول این سال ها بطور میانگین سالیانه ۴۵ هزار نیازمند کردستانی تحت حمایت این نهاد قرار گرفته اند و و از خدمات آن بهره مند شده اند.

مدیرکل کمیته امداد استان کردستان با بیان اینکه یکی از سرفصل های خدمت این نهاد خدمات حمایتی بوده است، ادامه داد: در مجموع حدود هفت میلیون مورد خدمات و در سرفصل های پرداخت اجاره و ودیعه مسکن، وام ضروری، انشعابات رایگان آب، برق و گاز، تسهیلات نظام وظیفه، افطار و اطعام، سبد کالا، کمک به آزادی زندانیان نیازمند جرائم غیر عمد، ابن سبیل و سایر نیازمندی های قشر ضعیف جامعه ارائه شده است.

شیخی زاده با اشاره به اینکه پرداخت کمک هزینه ازدواج و تأمین جهیزیه به ۶۳ هزار مددجوی این نهاد از دیگر خدمات کمیته امداد کردستان بوده است، یادآور شد: هفت هزار کودک نیازمند نیز از طریق طرح اکرام ایتام و محسنین و با مشارکت خیران حمایت می شوند.

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به مددجویان

وی با بیان اینکه کمک به اشتغال و خودکفایی خانوارهای تحت حمایت یکی دیگر از برنامه های ویژه این نهاد بوده است، بیان کرد: در مجموع ۴۵۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه اشتغال به مددجویان این استان پرداخت شده است که با پرداخت این مبلغ برای ۵۸ هزار مددجو شغل ایجاد شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان کردستان آموزش فنی و حرفه ‌ای ۱۴۳ هزار مددجو را از دیگر خدمات کمیته امداد کردستان نام بود که با هدف کمک به ایجاد اشتغال، خودکفایی و توانمندی خانوارهای تحت حمایت صورت گرفته است.

شیخی زاده یکی دیگر از مهمترین خدمات این نهاد را در بخش مسکن نام برد و گفت: از آغاز تاسیس این نهاد ۵۲ هزار واحد مسکونی برای مددجویان کردستانی خرید، ساخت و بازسازی‌ شده است.

وی ضمن بیان اینکه چهار میلیون مورد خدمات در زمینه بهداشت، درمان و بیمه مددجویان نیز ارائه ‌شده است، اظهارداشت: پرداخت حق بیمه اجتماعی ۱۲ هزار نفر از مددجویان که شامل زنان سرپرست خانوار و مجریان طرح ‌های اشتغال هست از دیگر خدمات ۴۰ ساله کمیته امداد کردستان است.

مدیرکل کمیته امداد استان کردستان ارائه خدمات فرهنگی، آموزشی، تربیتی و اردویی به ۱۱۷ هزار مددجو و همچنین کمک به تحصیل ۹ هزار دانشجو و دانش ‌آموز را از دیگر خدمات این نهاد برای مددجویان کردستانی نام برد.

۲۸۰ واحد مسکن به مددجویان کردستان تحویل داده شد

شیخی زاده در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه های دهه فجر اشاره کرد و افزود: ۲۸۰ واحد مسکن به مددجویان شهری و روستایی و افتتاح ۲۰۰ طرح اشتغال و چندین ویژه ‌برنامه برای مددجویان این نهاد به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی انجام گرفت.

وی با بیان اینکه به مناسبت دهه مبارک فجر و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و با هدف ارائه خدمات ویژه به نیازمندان برنامه‌ های مختلفی پیش بینی ‌شده بود، یادآور شد: تحویل ۲۸۰ واحد مسکن شهری و روستایی از مهمترین برنامه‌ های پیش ‌بینی ‌شده این نهاد برای مددجویان کردستانی بود که این واحدها طی مراسم های مختلفی به افراد نیازمند اهدا شد.

مدیرکل کمیته امداد استان کردستان بیان کرد: ۱۳۰ مورد از این واحدهای مسکونی با مشارکت سپاه برای مددجویان روستایی و ۱۵۰ واحد نیز توسط این نهاد تأمین ‌شده بود که ۹۰ واحد آن شهری و ۶۰ واحد نیز به مددجویان روستایی تحویل داده شد.

شیخی زاده گفت: افتتاح ۲۰۰ طرح اشتغالزایی و برگزاری ۲۵ دوره آموزشی فنی و حرفه‌ای برای مددجویان از دیگر برنامه ‌های کمیته امداد کردستان در دهه مبارک فجر بود که این طرح ها در شهرستان های مختلف استان به سرانجام رسید.

وی با بیان اینکه پرداخت دو هزار و ۲۳۱ فقره جهیزیه و کمک‌ هزینه ازدواج به مددجویان تحت حمایت و به ارزش چهار میلیارد تومان نیز در این ایام صورت گرفت، اظهارداشت: پرداخت سه هزار مورد وام کارگشایی به ارزش ۱۰ میلیارد تومان و توزیع سبد غذایی در بین هزار و ۸۰۰ کودک زیر پنج سال دچار سوء تغذیه از دیگر برنامه ‌های ویژه پیش‌ بینی ‌شده کمیته امداد کردستان به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بود که در ایام الله دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی اجرایی و عملیاتی شد.

مدیر کل کمیته امداد استان کردستان با بیان اینکه در بخش پرداخت کمک‌ هزینه درمانی به مددجویان مناطق محروم نیز ۲۵۰ میلیون تومان پرداخت شد، افزود: دیدار با ۷۲۲ خانواده تحت حمایت، برگزاری ۱۱ دوره آموزش خانواده و اعزام ۶۰۰ نفر از مددجویان به اردوهای زیارتی، تفریحی و تربیتی نیز در دهه فجر امسال صورت گرفت و افراد زیادی از این طرح ها بهره مند شدند.

کد خبر 4536515

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =