خبرگزاری مهر باید یک دیده‌بانی در عرصه فرهنگ ایجاد کند

قم - مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم گفت: خبرگزاری مهر باید یک دیده‌بانی در عرصه فرهنگ ایجاد کند و عرصه جدیدی را در تولید محتوای فرهنگی شکل دهد.

حجت‌الاسلام رضا عزت زمانی در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای انقلاب اسلامی که در مصلای قدس قم در حال برگزاری است، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: برگزاری این نمایشگاه از این جهت که تلاش‌ها و زحمات چهل ساله مسئولان در انقلاب و حرکت رو به جلو کشور در عرصه‌های مختلف را به نمایش می‌گذارد ارزشمند است.

وی با بیان اینکه لازم است تا هر مجموعه‌ای دستاوردهای خود را به نمایش بگذارد و اطلاع‌رسانی کند، گفت: آنچه در نمایشگاه مهم است و باید اتفاق افتد احساس غرابت مردم با این نمایشگاه و مسئولان است و به عبارتی نسبت این نمایشگاه با مشکلات مردم و مسائل مرتبط با انقلاب باید روشن شود که به ظاهر این اتفاق نیفتاده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم با اشاره به اینکه مردم کف جامعه باید از این دستاوردها احساس غرور کنند، تصریح کرد: انصافاً زحمات بسیاری در خیلی عرصه‌های مدیریت کشور اتفاق افتاده است که نباید آن‌ها را نادیده گرفت اما نقص‌هایی هم وجود دارد که باید برای رفع آن‌ها تلاش شود.

وی ادامه داد: باید نمایشگاه این چنینی طوری طراحی شود که مردم با نگاه سؤال، پرسش و گاهی نقد و نیز تدبیر برای حل مسائلشان در نمایشگاه حاضر شوند.

حجت الاسلام عزت زمانی بر دائمی برگزار شدن اینگونه نمایشگاه‌ها تأکید کرد و ابراز داشت: معتقد هستیم در این نمایشگاه‌ها نمایندگانی از هر دستگاه حضور داشته باشند و به مسائل و مشکلات مردم بپردازند.

وی با بیان اینکه مسئله اصلی گره خوردن مردم با چنین جایی است، گفت: از دیگر کارهایی که می‌شود انجام داد این است که چنین نمایشگاهی را فصل به فصل در بخشی از دستگاه‌ها فعال کنیم تا مردم در آن حضور پیدا کنند، در این صورت مردم می‌توانند دستگاه‌ها، فعالیت‌ها و شرح وظایف آن‌ها را به خوبی بشناسند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم در بخشی از سخنان خود اظهار کرد: سازمان تبلیغات اسلامی یک نهاد فرهنگی مرتبط با مردم به خصوص قشر مؤمنین است و تنها متولی رسمی تبلیغ دین و مسائل مذهبی است که دایره ملی دارد و در همه ارگان‌ها و عرصه‌ها نیز حاضر است.

تقویت اتاق فکر سازمان تبلیغات اسلامی

وی با اشاره به برخی فعالیت‌های سازمان تبلیغات از جمله در مساجد، هیئات و تشکل‌های دینی و امور قرآنی پرداخت و افزود: یکی از ویژگی‌های سازمان تبلیغات اسلامی مجموعه نهادهای وابسته‌ای است که بدون گیرودارهای ساختاری فعالیت می‌کنند مانند تبیان، خبرگزاری مهر و حوزه هنری.

حجت الاسلام عزت زمانی بیان کرد: آنچه برای گذر به آینده باید به آن توجه کنیم تغییر، پیشرفت و توسعه دنیا و رشد و تحول ویژه‌ای است که در حوزه‌های مختلف محتوایی، ساختاری و جغرافیایی رخ داده که ضرورت پیدا می‌کند نسبت به عرصه‌ها و ابزارهایی که باید برای تبلیغ استفاده شود و ارتباطی که با جوانان باید ایجاد شود طراحی ویژه‌ای صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه سازمان تبلیغات اسلامی باید اتاق فکر و مغز طراحی‌ خود را حتماً تقویت کند و در ساختار به یک ساختار چابک شبکه‌ای انتقال پیدا نماید، گفت: در حوزه محتوا باید معارف ناب دین و اسلام ناب به بهترین وجه به مخاطبین منتقل شود و جوانان و نوجوانان در مسیر اصلی مخاطبان قرار داده شوند و همچنین از ظرفیت‌های جدید رسانه بهتر و بیشتر استفاده شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم تصریح کرد: در دوره جدید در قم چند کار را آغاز کردیم که می‌توان به ایجاد شبکه متمرکز خواهران، سازماندهی فعالیت‌ها حول محور مسجد اشاره کرد.

طراحی نقشه راه جامع با محوریت مسجد در موضوع آسیب‌های اجتماعی

وی با بیان اینکه در حوزه آسیب‌های اجتماعی ایجاد یک قرارگاه اجتماعی که بتواند حرف دین را در عرصه اجتماع بزند لازم است و باید نقشه حرکت اجتماعی مبتنی بر دین تبیین شود، گفت: این کار شروع شده است و امیدواریم نقشه راه جامعی را با محوریت مسجد در موضوع آسیب‌های اجتماعی و تبلیغ دین با استفاده از ظرفیت روحانیت و مبلغینی که در قم حضور دارند با مخاطب قرار دادن جوانان طراحی و اجرا شود.

حجت الاسلام عزت زمانی در پایان یادآور شد خبرگزاری مهر در نسبتی که با سازمان تبلیغات اسلامی پیدا می‌کند علاوه بر اینکه مسائل فنی و جایگاه مهم رسانه‌ای خود را تقویت می‌کند باید بتواند در حوزه محتوا و ایجاد جریان فرهنگی نقش آفرین و اثرگذار باشد.

وی تصریح کرد: در این مجموعه خبری، به روز بودن با این که خوب است اما کفایت نمی‌کند و خبرگزاری مهر باید بتواند یک دیده بانی در عرصه فرهنگ ایجاد کند و بتواند عرصه جدیدی را در حوزه تولید محتوای فرهنگی و ایجاد نگاه‌های نو در عرصه ساختارهای فرهنگی محقق کند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم با بیان اینکه خبرگزاری مهر ابزار و بازوی رسانه‌ای سازمان تبلیغات اسلامی در ارتباط و مواجه با عرصه فرهنگی کشور است، افزود: اتفاقات خوبی در تحولات محتوایی و سازمانی در مهر شروع شده است که امیدواریم با این تحولات بتوان نقش‌های بیشتر و بهتری را روبه جلو ایفا کنیم.

کد خبر 4536626

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =