استاد بازنشسته فرهنگ و زبان‌های باستانی درگذشت

محسن ابوالقاسمی استاد بازنشسته زبان و ادب فارسی و فرهنگ و زبان‌های باستانی دانشگاه تهران پنجشنبه ۱۸ بهمن درگذشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، محسن ابوالقاسمی استاد بازنشسته زبان و ادب فارسی و فرهنگ و زبان‌های باستانی دانشگاه تهران پنجشنبه ۱۸ بهمن درگذشت. مراسم تشییع پیکر دکتر ابوالقاسمی، ساعت ۹ صبح یکشنبه ۲۱ بهمن از مقابل دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران به سمت بهشت‌ زهرا برگزار و پیکر او در قطعه نام‌آوران به خاک سپرده می‌شود.

محسن ابوالقاسم زاده ۱۳۱۵ در ملایر بود. در سال ۱۳۳۷ لیسانس ادبیات فارسی گرفت و در سال‌های ۱۳۳۷ ۱۳۴۰ درس‌های دوره دکتری را خواند. در سال ۱۳۴۰ به لندن رفت و در سال ۱۳۴۳ از دانشکده مطالعات مشرق‌زمین و آفریقا در لندن درجه .M.A گرفت و شاگرد استادان بنامی چون هنینگ و بویس بود. ابوالقاسمی پس از بازگشت به ایران در گروه زبان شناسی و فرهنگ و زبان‌های باستانی به تدریس پرداخت و در سال ۱۳۸۱ بازنشسته شد. او همچنین در این سال‌ها به تدریس در دانشگاه آزاد و پژوهشگاه علوم انسانی نیز پرداخته بود.

«راهنمای زبان‌های باستانی ایران»، «تاریخ زبان فارسی»، «دستور تاریخی مختصر زبان فارسی»، «قاموس: دفترنخست (آ ـ آپونیس)»، «تحول معنی واژه در زبان فارسی»، «پنج گفتار در دستور تاریخی زبان فارسی»، «ریشه شناسی»، ماده‌های فعل‌های فارسی درسی» و ... عناوین برخی از کتاب‌های و تالیفات منتشر شده ابوالقاسمی است.

کد خبر 4537363

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =