پاسخ به اقدام قلعه‌نویی و اعتراض پرسپولیس/ VAR به این فصل نمی‌رسد

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال با دفاع از عملکرد داور بازی پرسپولیس و فولاد خوزستان، تصمیم در اعلام پنالتی را درست دانست و گفت: بازیکن پرسپولیس در آن صحنه بی احتیاطی کرد.

فریدون اصفهانیان رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال و عضو هیات رئیسه در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن انتقاد از هجمه های ایجاد شده علیه داوران در لیگ برتر فوتبال تاکید کرد که داوران در نیم فصل دوم به جز بازی ذوب آهن با نساجی اشتباهی نداشته اند. وی با بیان اینکه حرکت بازیکن پرسپولیس در بازی با فولاد پنالتی بوده و باید به داور اعتماد کرد، به اقدام عجیب امیر قلعه نویی در اعتراض به کمیته داوران واکنش نشان داد.

مشروح گفتگوی اصفهانیان با خبرنگار مهر در ادامه می آید:

برای ما ارزش قائل نشدند
خودم مانده ام که چرا این اتفاقات فقط در ایران رخ می دهد. داوران ما هنوز وارد زمین نشده اند که روی آنها فشار وارد می کنند. نباید اینطور باشد که داوران را دچار مشکل کنند. ما جلسه می گذاریم تا به انتقادات سازنده گوش کنیم. همین هفته گذشته جلسه ای در ارتباط با داوری ترتیب دادیم تا مربیان و مسئولان باشگاه ها نظراتشان را اعلام کنند ولی متاسفانه تمام باشگاه ها نیامدند. وقتی برنامه ای می گذاریم همه باید بیایند نه اینکه عده ای ارزش قائل نشوند. این خوب نیست.

چرا از اشتباه جام ملت ها درس نمی گیریم؟
تمام سعی و تلاش ما این است که کمک کنیم فوتبال به سمت درست حرکت کند. مگر در جام ملت های آسیا از همین اعتراضات بی مورد به داوری ضربه نخوردیم؟ بازهم باید بایستیم و به داور اعتراض کنیم؟ باید از این اتفاقات تجربه کسب کنیم.

گزارشگر چه کاره است که درباره پنالتی نظر می‌دهد؟!
در بازی با پرسپولیس چه رفتارها و حرکاتی شد؟ فقط به این خاطر که به زعم یک عده آن خطا پنالتی بود و به زعم عده ای پنالتی نبود. متاسفانه گزارشگر بازی هم همان لحظه می گوید «پنالتی خیلی پنالتی نبود ولی داور گرفت». این سیگنال دادن به تماشاگران و هواداران است. مگر تو (گزارشگر بازی) کارشناسی که اینطور نظر می دهی؟ تو چه کاره هستی؟! باید جلوی این رفتارها گرفته شود.

دیگر باید چه کار کنیم؟
در جام جهانی باوجود سیستم کمک داور ویدئویی (VAR) بازهم اشتباهاتی وجود داشت. تکنولوژی به داور کمک می کند ولی بازهم صد درصد برطرف کننده مشکلات نیست. ما هم سعی می کنیم این کارها را انجام بدهیم. الان از داور اضافی استفاده می کنیم. شاید این نوع داوری هنوز کامل جا نیفتاده باشد ولی به هر حال ما کارمان را شروع کرده ایم. کمیته داوران و فدراسیون فوتبال دارد زحمتش را می کشد تا از امکانات و تکنولوژی بهره ببریم. سیستم VAR را هم دنبال می کنیم. مدرسی که برای داوران جام جهانی بود را به ایران آوردیم تا داورانمان را به روز کنیم. نیم فصل هم کلاس آمادگی گذاشتیم. دیگر باید چه کار کنیم؟

یک نفر نگفت داوری به نفع ما بوده
نمی دانم چطور بعضی از باشگاه ها این حرفها را می زنند. همه می گویند داوری ها به ضرر ما بوده است. آیا یک نفر پیدا شد که بگوید داوری به نفع ما بود؟ چطور می شود داوری به ضرر یک تیم باشد ولی به نفع تیم مقابل نشود؟ پس ما هم باید نتیجه بگیریم که هیچ اشتباهی وجود نداشته؟

همه داخل یک کشتی هستیم؛ آنرا سوراخ نکنید!
سعی و تلاش همه این است که قضاوت ها درست باشد. اگر داور نباشد کدام مسابقه برگزار می شود؟ تمام اعضای فوتبال در یک کشتی نشسته اند. اگر این کشتی را سوراخ کنیم، همه با هم غرق می شویم چه داور، چه مربی، چه بازیکن و چه تک تک کسانی که در فوتبال هستند. هدفمان این است که کشتی سالم به خشکی برسد.

داوران جایز الخطا نیستند
نمی گویم داوران جایز الخطا هستند. داوران جایز نیستند خطا کنند ولی ممکن است اشتباه رخ بدهد. آیا در تمام کشورها این نوع رفتارها وجود دارد؟ آیا با یک سوت همه سر داور می ریزند؟ هرکسی باید کار خودش را انجام بدهد. متاسفانه اینجا هرکسی به خودش اجازه می دهد وارد وظایف دیگری بشود.

بازیکن پرسپولیس بی احتیاطی کرد
در بازی با پرسپولیس صحنه ای رخ داد که بعضی ها می گویند پنالتی بود و بعضی ها می گویند نبود. در این مواقع فقط باید حق را به داور داد؛ همین. در آن صحنه خطا به خاطر بی احتیاطی بازیکن پرسپولیس است که در محاسباتش اشتباه کرد. خطا کردن در چند صورت رخ می دهد؛ یکی بی پروایی در حرکت بدون در نظر گرفتن عواقب آن و یکی وارد کردن نیروی اضافه. سرعت بازیکن فولاد بیشتر از بازیکن پرسپولیس بود. مدافع پرسپولیس هم گام آخر را بلند برداشت تا به یار مقابلش برسد ولی آنجا با دست فشاری را به بازیکن وارد کرد. او در محاسباتش اشتباه کرد. البته نمی شود در فیلم صد درصد تشخیص داد. در این صحنه ها فقط باید به داور اعتماد کرد که با پوست و استخوانش در زمین همه چیز را لمس می کند.

پرسپولیس بداند هیچ عمد و قصدی در کار نیست
اینکه می گویند نمی خواهند پرسپولیس برای سومین سال پیاپی قهرمان شود درست نیست. داوران ما نمی توانند از این کارها بکنند و هیچ موقع هم دست به چنین اقداماتی نزده اند. هیچ عمد و قصدی در کار نیست. پرسپولیس و تمام تیم ها بدانند که اینها اشتباهات انسانی است و همه جای دنیا هم وجود دارد.

به جز بازی ذوب آهن اشتباهی نداشتیم
من به خود آقای آذری (مدیرعامل ذوب آهن) هم گفتم. اگر اشتباهی از سوی داوران باشد، آنرا اعلام می کنیم. در بازی ذوب آهن با نساجی هم داور اشتباه کرد که قبول داریم. بازیکن نساجی با دفع توپ، پای خلعتبری را لگد می کند. آقای آذری و امثال ایشان برایمان قابل احترام هستند. از گفتن اشتباه داوران ابایی نداریم و خودمان هم در کمیته داوران با آنالیز فیلم مسابقات همه چیز را می بینیم. این یکی، دو هفته داوران ما به جز اشتباهی که در بازی ذوب آهن بود در سایر مسابقات خوب کار کردند.

بیانیه ها درباره داوری پیگیری شود
با تمام وجود کار می کنیم که VAR را به لیگ برسانیم. الان از داوران پشت دروازه استفاده می کنیم که جا دارد از تمام داوران تشکر کنم. درست است که از نظر مالی مشکلاتی وجود دارد ولی به عنوان مثال اگر من کار معلمی را قبول کردم، به خاطر حقوق کم نباید از کلاسم بزنم. می خواهم بگویم تمام این کارها را کردیم تا داوران قضاوت درستی داشته باشند. باید جلوی این هجمه ها را گرفت. قبل و بعد از بازی با صدور بیانیه هایی سعی می کنند داوران را تحت فشار بگذارند. باید منشا این بیانیه ها پیگیری شود.

VAR به نیم فصل دوم می رسد؟
سیستم VAR را در چند نوبت آزمایش کردیم ولی کاستی هایی دارد و نمی توانیم اجرا کنیم. کار را با یک شرکت دیگر شروع کرده ایم و البته در نهایت باید فیفا همه چیز را تایید کند. تلاشمان این است که سیستم را در همین لیگ اجرا کنیم.

واکنش به اقدام امیر قلعه  نویی در نشست خبری پیش از بازی با سپیدرود
باید کسانی که مسئولیت دارند این موضوع را بررسی کنند. مثلا کمیته اخلاق و کمیته انضباطی می توانند رسیدگی کنند. این حرفه ای نیست. کجای دنیا یک مربی می تواند بگوید اگر فلان کار را نکنند من در نشست خبری صحبت نمی کنم. (قلعه نویی در نشست خبری پیش از بازی با سپیدرود به خاطر آنچه که «روش های تبعیض آمیز» کمیته انضباطی و کمیته داوران عنوان شده بود با خبرنگاران گفتگو نکرد)

هنوز صحبتی از سرمربی بعدی تیم ملی نشده است
قرارداد کی روش بعد از جام ملت ها تمام شد و خودش نخواست در تیم ملی بماند. هنوز گزینه ای برای سرمربیگری تیم ملی مطرح نشده است. باید یک مربی بیاوریم که فوتبال ما را رو به جلو ببرد. باید ابتدا جلسه هیات رئیسه برگزار شود و سپس تصمیم گیری کنیم.

کد خبر 4540287

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • IR ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   0 0
   وقتی بازیکنان می بینند حتی اجازه دستشویی به بازیکنان پرسپولیس نمی دهند نباید بازی می کردند. همه این اتفاقات تقصیر فتاحی است
  • عمو IR ۲۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   0 0
   انگار قطع الرجال است که همه مسئولین فدراسیون فوتبال باید از اصفهان باشند؟