شهدا شناسنامه کشور هستند/ادبیات دفاع مقدس باید مردمی باشد

کرمان - نویسنده ادبیات دفاع مقدس گفت: شهدا شناسنامه کشور و مخاطب اصلی قشر جوان و نوجوان هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، رحیم مخدومی یکشنبه شب در نشست چالش ها و فرصت های تقریظ آثار دفاع مقدس گفت: این مسیر، مسیری است که با پرچم داری امام راحل (ره) هموار شد.

وی افزود: سال ۶۸ برای اولین بار چراغی به نام ادبیات دفاع مقدس توسط دو بزرگوار در حوزه هنری سازمان تبلیغات روشن شد و به جایی منتهی شد که ۱۴ هزار عنوان از صدها نویسنده دفاع مقدس را داریم .

مخدومی ادامه داد: امروز شاهد این هستیم نمایشگاه کتاب دفاع مقدس به تنهایی یک نمایشگاه ویژه و ملی است.

وی در مورد بحث جلسه که تقریظ و پدیده انقلاب است، افزود: این موضوع، موضوعی خاموش بود که مقام معظم رهبری از اوایل دهه ۷۰ این پدیده را رقم زدند. از اوایل دهه ۷۰ مقام معظم رهبری تقریظ را به کار بردند که یکی از موضوعات جریان‌ساز در ادبیات کشور است.

مدیر مسئول موسسه فرهنگی هنری و انتشاراتی رسول آفتاب در ادامه با اشاره به اینکه تقریظ به معنی ستودن مکتوب یک اثر ادبی است پیشینه دو هزار ساله دارد، بیان کرد: تقریظ بیشتر تشویق و تحسین نویسنده ادبی بوده و سرنوشت انتشارات و کتاب را به گونه‌ای دیگر رقم می زند که اتفاقات شگفتی در آن رخ می‌دهد.

وی افزود: در ابتدای بحث به ضرورت و بزرگی تقریظ توجه می کنیم که نگاه به اهمیت مقام معظم رهبری به این موضوع است و در اعمال و رفتار رهبری در خصوص دفاع مقدس دقت کردم، ۱۶ مورد توجه رهبری به ادبیات دفاع مقدس است و نگاهی که رهبر به موضوع دارد و افقی که دیده اند را کسی درک نکرده است.

وی با اشاره به اینکه شهدا شناسنامه کشور و مخاطب اصلی قشر جوان و نوجوان هستند، افزود: چهلمین سالگرد انقلاب را پشت سر گذاشته ایم و انقلاب ما، انقلاب فرهنگی است و ادبیات دفاع مقدس جدی ترین موضوعی است که برای کشور آبرو خریده است.

مخدومی افزود: جنگ ما مردمی بوده و ادبیات دفاع و هم باید مردمی باشد اما باید به گونه ای عمل کنیم که ناشر بخش خصوصی زمین نخورد.

وی در ادامه به اینکه در هر تقریظ نکته ای نهفته است، افزود: تقریظ به عنوان یک اتفاق فرهنگی در جامعه است و جامعه در قبال آن وظیفه ای دارد و تقریظ یک رهنمود است که به خیر رهنمود می کند.

کد خبر 4545176

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =