مسلمانان تعرض به مسجدالاقصی را نمی پذیرند

مدیر کل سازمان تربیت، علوم و فرهنگ اسلامی (آیسیسکو) دیروز 8 اسفند در نشست فوری کمیته کارشناسان آثار باستانی با تأکید بر اینکه مسجدالاقصی از مقدسات مسلمانان به شمار می رود و آنها تعرض به آن را نمی پذیرند، گفت: در برخورد قاطع با اسرائیل باید مطابق قوانین اسلام از شیوه های مسالمت آمیز بهره گرفت .

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از منابع اینترنتی، دکتر عثمان تویجری مدیر کل سازمان تربیت، علوم و فرهنگ اسلامی ( آیسیسکو) در مراسم افتتاحیه نشست فوری کارشناسان آیسیسکو که در رباط برگزار شد، گفت: اثر باستانی شهر قدس از مقدسات اسلامی مسلمانان به شمار می رود، از این رو تعرض به آنرا قبول نمی کنند.

وی با بیان اینکه تلاشهای بسیاری برای حمایت از مسجدالاقصی صورت می گیرد، اظهار داشت: این سازمان از مقدسات اسلامی حمایت کرده و در چارچوب وظایف خود جلوی هتک حرمت اسرائیل را می گیرد.

دکتر تویجری تعامل و استفاده از شیوه های مسالمت آمیز در مقابل حفاریهای حکومت اشغالگر اسرائیل در اطراف مسجدالاقصی را مناسب خواند.

مدیر کل آیسیسکو با تأکید بر اینکه سازمان بین المللی آموزش، علوم و فرهنگ (یونسکو) گروهی از کارشناسان را به قدس می فرستد تا اوضاع را بررسی کنند، تصریح کرد: این گروه گزارشهایی درباره حفاریهای کنونی ارائه می دهند. با توجه به اینکه این سازمان مسئولیت حمایت از آثار باستانی، فرهنگی و تمدنی و حفاظت از میراث مشترک انسانی را داراست، این اقدامات در چارچوب وظایف یونسکو انجام می شود.

وی در ادامه به واکنشهای آیسیسکو در مقابل حفاریها، ویرانی و تخریب مسجدالاقصی و شهر قدس اشاره کرد و یاد آور شد: این سازمان از نگرانی مسلمانان و اعراب نگران است، همچنین دیگر سازمانهای اسلامی نیز به صورت منسجم مسئولیتهایی را به طور کلی مقابل فلسطین و به طور خاص در مقابل قدس دارا هستند.

دکتر تویجری در ادامه تصریح کرد: نامه هایی به دبیر کل سازمان ملل متحد، نماینده عالیرتبه سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا، دبیر کل شورای اروپا و مدیر کل یونسکو به منظور بررسی وضعیت قدس و هتک حرمت به قوانین بین المللی ارسال شده که دبیر کل سازمان ملل در پاسخ به حساسیت قدس نزد مسلمانان اشاره و اظهار حمایت کامل کرده است .

نشست فوری کمیته کارشناسان آثار باستانی آیسیسکو به منظور بررسی تعرضات اسرائیل و توقف آنها از سوی سازمان تربیت، علوم و فرهنگ اسلامی ( آیسیسکو) طی دو روز 27 و 28 فوریه ( 8 و 9 اسفند ماه) در رباط پایتخت مغرب برگزار می شود. 

در این نشست که کارشناسان و مسئولان آثار باستانی از کشورهای عربستان، سوریه، مصر، لبنان، فلسطین و مغرب شرکت می کنند، دو محور یکی وضعیت فعلی میراث تمدنی شهر قدس و دیگری راههای حمایت از مسجدالاقصی مورد بررسی قرار می گیرند .

کد خبر 454626

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =