دستاوردهای یک دهه از انقلاب با یک قرن پیش از انقلاب برابری می‌کند

قم - رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: دستاوردهای تنها یک دهه از انقلاب با دستاوردهای یک قرن پیش از انقلاب برابری می‌کند. البته متأسفانه فاصله ما با آنچه که باید باشد زیاد است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله محمد تقی مصباح یزدی در مراسم تقدیر از برگزیدگان هشتمین جشنواره امام خمینی رحمه الله علیه که در مدرسه علمیه معصومیه قم برگزار شد، با گرامیداشت آغاز پنجمین دهه انقلاب اسلامی آن را معجزه تاریخ خوانده و اظهارداشت: کمتر نعمتی در تاریخ به اندازه نعمت جمهوری اسلامی وجود داشته است.

وی افزود: این حادثه عظیم تاریخی نه تنها در زندگی مردم ایران بلکه در جای جای کره زمین تاثیرگذار بوده است و در همه ابعاد زندگی ما آثار مثبتی داشته است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه خداوند در مقابل نعمت‌های خود تکالیفی بر بندگان بار می‌کند، گفت: از جمله برکات این انقلاب، کارهای علمی است که در حوزه علمیه و دانشگاه سرعت گرفته است.

وی افزود: فاصله بین حوزه علمیه پیش از انقلاب اسلامی و امروز بیش از آن چیزی است که برخی تصور می کنند. تصور مردم از دستگاه روحانیت در آن زمان این بود که این افراد روضه خوان هستند. اما به برکت انقلاب اسلامی می توان گفت امام خمینی به شخصیت اول دنیا از لحاظ محبوبیت در بین مردم تبدیل شدند.

آیت الله مصباح یزدی با نقل خاطره‌ای از سفر خود به آمریکا خاطرنشان کرد: بنده بعد از انقلاب با یکی از دانشجویان آن زمان که در آمریکا تحصیل می‌کرد به واشنگتن رفتیم و در اطراف کاخ سفید قدم می‌زدیم که یکی از منافقین آمد و شروع کرد به فحاشی به ما. ما هیچ عکس العملی نداشتیم تا اینکه او رفت و یکی از نگهبانان کاخ سفید را خبر کرد. او آمد و از ما سوال کرد شما برای چه کاری به اینجا آمده اید؟. من گفتم در دانشگاه فیلادلفیا سخنرانی داشتم و آمده ام در شهر قدم بزنم. او احترام کرد و خداحافظی کرد. من نزد خودم احساس کردم او بخاطر اینکه لباس من شبیه به لباس امام خمینی(ره) است به من احترام کرد و برای ما مشکلی ایجاد نکرد.

وی گفت: حوزه علمیه در سایه پیروزی انقلاب به خود آمد و متوجه شد که وظیفه اش در قبال مردم چیست. یکی از این وظایفی که پیش از انقلاب نسبت به آن غفلت وجود داشت بحث پژوهش بود و افراد بسیار نادری پیگیر چنین مسائلی بودند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در رابطه با تأثیر انقلاب بر حوزه علمیه بیان داشت: دستاورد های تنها یک دهه از انقلاب با دستاوردهای یک قرن پیش از انقلاب برابری می کند. البته متاسفانه فاصله ما با آنچه که باید باشد زیاد است و یکی از رهنمودهای ما برای هر چه بهتر رسیدن به آن غایت، بیانیه اخیر مقام معظم رهبری است و ما خداوند متعال را شاکریم که چنین رهبر حکیمی به ما عطا فرموده و چنین مطالب والایی را در نقطه ای حساس از لحاظ تاریخی به ایشان الهام نموده است.

وی با اشاره به اینکه انگیزه تحقیق و پژوهش از برکات انقلاب اسلامی بوده است، افزود: اینکه طلابی از دانشگاه به حوزه علمیه آمده اند از برکات دیگر است که توام با انگیزه‌های پاک الهی است و مایه امید است که خداوند متعال به آن برکت دهد.

آیت الله مصباح یزدی با اشاره به پیشرفت‌های غرب در زمینه‌های پژوهشی اظهارداشت: علم مطلوبیت بالذات دارد و این است که غربی ها تا این حد پیگیر مسائل علمی هستند.

خاطرنشان می‌شود: در پایان این مراسم از برگزیدگان هشتمین جشنواره امام خمینی(ره) تقدیر شد.

کد خبر 4546695

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =