مردم محور اقدامات بسیج هستند/ بسیج شاهرود پیشگام در محرومیت‌زدایی

شاهرود - یکی از ویژگی‌های بارز بسیج و طرح‌هایی که در سطح جامعه اجرا می‌کند، مردمی بودن آن است، مردمی که بسیج در دل آن‌ها به وجود آمده و به نهادی خدمتگزار برایشان بدل شده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: بسیج شجره طیبه است وقتی امام این بیان را فرمودند بسیاری آن را بهترین تعریف از بسیج دانستند چراکه معتقد هستند می‌تواند چون درختی پربار به همه امت مسلمان ایران اسلامی ثمره برساند امروز شاهد تحقق این منویات هستیم چراکه بسیج از مردم تشکیل‌شده و امروز برای مردم در زمینه خدمت‌رسانی بی‌دریغ، تلاش می‌کند.

بسیج یکی از اثرگذارترین بخش‌های جامعه است چراکه سبب می‌شود تا مشارکت‌های مردمی از مردم و برای مردم بتواند در اموری مانند محرومیت‌زدایی، خدمت‌رسانی، اشتغال‌زایی، خدماتی چون آموزش، برنامه‌های فرهنگی و … تأثیرگذار باشد و لذا باید گفت بسیج در زمره اثرگذارترین اقشار جامعه است.

حلقه صالحین، بسیج مهندسان، بسیج محلات، بسیج اصناف، اردوهای جهادی، مهارت‌آموزی و اشتغال‌زایی و ده‌ها زمینه خدمت‌رسانی دیگر همگی سبب شده‌اند تا بسیجیان شاهرودی همواره پیشگامان محرومیت‌زدایی و خدمت‌رسانی به مردم محسوب شوند، مردمی که از دورترین روستاهای طرود و بی ارجمند تا شمالی‌ترین روستاهای منطقه مجن و خوش ییلاق و از جنوبی‌ترین روستاهای دهستان دهملا تا نزدیک‌ترین روستاهای هم‌مرز با میامی قدردان بسیج و بسیجیان هستند.

برای بهتر شناختن دستاوردها و اقدامات بسیج در شاهرود با سرهنگ دوم پاسدار جواد عبیری فرمانده سپاه ناحیه شهرستان به گفتگو نشستیم:

*در آغاز عمده اقدامات بسیج به خصوص در محلات کمتر برخوردار را توضیح دهید

وظیفه ناحیه مقاومت بسیج شهرستان شاهرود، جذب، آموزش و همچنین همراه کردن مردم برای دستاوردهای انقلاب اسلامی است ما امروز بیش از ۱۹۰ پایگاه مقاومت در شهرستان داریم که این به جز بسیج اقشار مانند بسیج مهندسان، رسانه، دانش‌آموزی، کارگری و … هستند و به نظر می‌رسد بسیج تأثیرگذار ترین نهاد انقلابی در شهرها و روستاها باشد و امروز در دورترین روستاهای شهرستان نیز شاهد وجود یک پایگاه بسیج هستیم در شهرها نیز سعی کرده‌ایم حضور در کنار مساجد، همراهی با امامان جماعت و کانون‌های مساجد یکی از سیاست‌های سپاه ناحیه شاهرود برای افزایش میزان اثرگذاری اقدامات فرهنگی باشد...

خوشبختانه بیش از ۶۰ درصد جمعیت شهری شاهرود امروز بسیجی هستند و غالباً در بسیج محلات فعالیت خوبی دارند و این امر نشان می‌دهد که ظرفیت عظیمی در بخش نیروهای بسیجی پیش روی ما برای توسعه فرهنگی و معنوی و حتی فیزیکی و عمرانی را در اختیار داریم.

دومین رسالت سپاه استان سمنا که این برنامه را نیز در سال آتی پیگیری خواهیم کرد برنامه‌ریزی برای رسیدن به چشم‌انداز آتی بسیج که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بارها به آن تاکید دارند در زمینه تربیت نسل جوان مؤمن و انقلابی و کمک به تحقق شعار بیش از هشت میلیون جمعیت جوان طراز انقلاب اسلامی است که در این راستا تعامل خوبی نیز در سطح شهرستان شاهرود در دست انجام است که از جمله آن‌ها می‌توان به اقدامات اثرگذاری که جوانان در اردوهای جهادی و مناطق محروم و … دارند اشاره کرد.

*در حوزه رفع نیازها مردم در زمینه عمرانی توضیح دهید

در عرصه سازندگی، قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه در شهرستان شاهرود مشغول به کار است که محلات اسلامی با حضور همین بسیجیان جوان قرارگاه تعداد زیادی خانه برای نیازمندان ساخته‌شده است که تا قبل از بهمن‌ماه ۹۷ شاهد تحویل سه خانه نیز به نیازمندان بوده‌ایم.

از سوی دیگر در شاهرود پنج محله به عنوان میزبان اجرای طرح محله اسلامی تعیین‌شده‌اند که ملاک برای تعیین آن‌ها نیز برخورداری کمتر آن‌ها نسبت به سایر نقاط شهر است، در این طرح خود مردم دست‌اندرکار اداره محله اسلامی خودشان می‌شوند و مطالبات همگانی در این طرح با انتخاب یک مدیر و دبیر و یک تیم اجرایی از سوی مردم محله پیگیری می‌شود.

این امر سبب می‌شود که مشکلات از سوی مردم ابتدا احصاء و سپس در راستای رفع آن‌ها بسیج و سپاه نیز خدمت‌رسانی می‌کند. یکی از تأکیدات ما در سال آینده نیز همین مقوله محلات اسلامی با محوریت مردم و خدمات‌رسانی به جامعه است که خوشبختانه شاهد برنامه خوبی در قالب این طرح بوده‌ایم برای مثال جمعیت نسبتاً خوبی در سال ۹۷ از خدمات پزشکی، درمانی، بهداشتی و سایر نیازها برخوردار شدند. سپاه و بسیج با هماهنگی بسیج جامعه پزشکان روزهای خاصی را برنامه‌ریزی و هماهنگی می‌کنند تا با استقرار پزشک موردنیاز محلات مشکلات مردم رفع شود.

در آخرین مورد باید محله اسلامی شهید بهشتی و شهرک ولی عصر (عج) شاهرود را مثال زد که در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بیش از ۱۸۰ نفر مشکل چشم‌پزشکی داشتند یکباره با حضور جهادی جامعه بسیج پزشکان شهرستان شاهرود مورد معاینه قرار گرفتن و برایشان همانجا نسخه عینک صادر و فریم آن نیز با شیشه به‌صورت رایگان یک ماه بعد تحویل داده شود که موجب رضایت مردم غالباً محروم این منطقه شد. لذا این دست اقدامات برای خدمت‌رسانی به خصوص در طرح محله اسلامی در دستور کار سپاه ناحیه شاهرود قرار دارد.

*آیا در بحث درمان هم ورود دارید؟

در سال ۹۷ بیش از ۲۵۰ میلیون تومان برای بحث بهداشت و درمان شهرستان شاهرود از سوی سپاه ناحیه هزینه شده است و این میزان کمک‌ها بدون محاسبه گروه‌های امدادی و جهادی و کمک‌هایی است که مثلاً از استان تهران و یا سایر شهرها به شاهرود اعزام و ارسال می‌شوند که اگر بخواهیم آن‌ها را نیز محاسبه کنیم قطعاً رقم بسیار بالاتر نیز خواهد بود.

پیگیری رفع مشکلات مساجد و امکانات موردنیاز در مناطق محروم شهری و روستایی یکی دیگر از اقداماتی است که سپاه و بسیج در راستای رفع مشکلات مردمی در دستور کار دارند که این مورد در روستاها و شهرها به طور مستمر در طول سال مورد پیگیری بسیجیان از اقشار مختلف قرار دارد.

*درباره بحث محرومیت‌زدایی توضیح دهید

از دیگر اقدامات بسیج در مناطق محروم می‌توان به کمک‌رسانی به روستاییان در راستای تغییر الگوی کشت و کشاورزی اشاره کرد، برای مثال سال گذشته حضور گروه‌های جهادی در مناطق رضاآباد و مناطق جنوب بیارجمند سبب شد تا مردم درباره جایگزینی کشت زعفران به‌جای فلفل که نیازمند آب بسیاری است، آموزش ببینند و آگاهی به دست آورند، این امر شاید در یک سال اول دارای سود سرشاری نباشد اما در دراز مدت قطعاً تأثیرگذاری خوبی خواهد داشت لذا از این دست اقدامات نیز در دستور کار سپاه قرار دارد.

در سال جاری از سوی دیگر اقدامات خوبی نیز در راستای خودکفایی روستاییان صورت گرفته است برای مثال درگذشته هزاران کیلوگرم آرد در بین روستاییان توزیع می‌شد اما به دلیل فقدان مهارت نانوایی و خبازی هر خانه‌ای به یک شکل و فرم نان موردنیاز خود را تهیه می‌کرد اما کاری که بسیج انجام داده این است که با حضور در روستاهای محروم به روستاییان طریق پخت انواع نان را آموخته است و امروز سبب شده تا خود مردم روستا با هم مشارکت کنند و با احداث یک نانوایی هم جلوی اسراف آرد را بگیرند و هم مازاد نان تولیدی را نیز به فروش برسانند و اشتغال‌زایی شده باشد که این امر در بخش‌های مختلف شامل صنایع‌دستی، لبنیات و خوراکی‌های تحت عنوان سوغات روستا و … انجام‌شده است.

*درباره مهارت افزایی بسیجیان هم توضیح دهید

یک اقدام درخور توجه دیگر سپاه ناحیه شاهرود انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با فنی و حرفه‌ای برای آموزش و مهارت افزایی افراد ساکن در مناطق محروم است که آموزش‌های اشتغال‌زایی و مهارت افزایی با کمترین هزینه ممکن از سوی فنی و حرفه‌ای در روستاها و مساجد مناطق محروم برگزار و به افراد حاضر در این نشست‌ها گواهینامه نیز اعطا می‌شود اما موضوع اصلی تولید و آغاز به کار این افراد است چراکه این افراد آموزش‌دیده‌اند، مهارت دارند، گواهینامه نیز دارند اما نیازمند ایجاد ظرفیتی برای آغاز به کار تولید هستند.

در اینجا اما باید گفت سپاه نمی‌تواند برای افراد سرمایه‌گذاری کند صرفاً رسالت سپاه و بسیج تسهیل‌گری در زمینه آموزش و مهارت افزایی افراد است که خوشبختانه عده بسیاری توانسته‌اند در این زمینه به موفقیت‌های خوبی دست یابیند اما در این راستا نیاز به ورود تمام دستگاه‌های اجرایی و ذی‌ربط است تا به این افراد کمک شود تا بتوانند کار و کاسبی خودشان را راه‌اندازی کنند. اگر کاملاً به این طرح عمل شود می‌توانیم شاهد تحولات خوبی باشیم.

*چگونه به مردم در بدنه جامعه کمک می‌شود؟

امروز هر آنچه برنامه‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی، اقتصادی و … بیشتر در بدنه جامعه و بین مردم انجام می‌شود موفقیت بیشتری خواهیم داشت، ما باید به این سمت برویم که مسئولان بیشتر در بین مردم باشند در این راستا بسیج سعی دارد همیشه با حضور در بین مردم مشکلات را رفع کند از سوی دیگر در شاهرود سعی شده تا نیازسنجی‌های خوبی نیز برای هر منطقه انجام شود برای مثال در روستاهای بیارجمند خیلی از افراد وجود دارند که در کار قالی‌بافی هستند لذا فنی و حرفه‌ای در آنجا به افراد واجد شرایط مدرک مهارت‌آموزی اعطا می‌کند لذا این افراد در بانک اطلاعاتی بسیج بر حسب مهارت دسته‌بندی می‌شوند.

برای مثال عتبات عالیات برای بافت فرشی برای صحن حضرت زهرا (س) اگر نیاز به بافنده فرش دارد به ما اعلام کرده و ما نیز استعلام می‌کنیم و افرادی که مثلاً در بیارجمند در بانک اطلاعات ما ثبت هستند را معرفی می‌کنیم، اینگونه می‌توان از ظرفیت هنرجویان تربیت‌شده در راستای اشتغال، تولید و فعالیت‌های دیگر استفاده کرد.

امروز بسیج مهندسان شاهرود هم کشاورزانی که موفق بودند را شناسایی کرده و از بخش‌ها و مناطق مختلف، افراد و بهره‌برداران را برای بازدید از آن کشاورزی‌های موفق به اردوهای چند ساعته می‌برند تا کشاورزان با عوامل موفقیت کشاورزان دیگر آشنا شوند که مورد استقبال خوبی قرار گرفته است.

*نحوه کمک در زمینه عمرانی از سوی بسیج چگونه است؟

در حوزه عمرانی نخستین قدم این است که محرومان در همه مناطق ابتدا شناسایی می‌شوند و در روستاهای شاهرود مصالح و مایحتاج توسط بسیج تهیه و از خود افراد برای تأمین نیروی انسانی ساختمانی استفاده می‌شود لذا اولویت این طرح نیز در روستاها و خانه‌های عالم روستایی است چراکه معتقدیم اگر روحانی درون روستا باشد نماز جماعت برپا و احکام شرعی بیان و همچنین حفظ و انسجام برای مردم ایجاد می‌شود.

اینها چندین زیرمجموعه از اقدامات بسیج سازندگی در سطح شهرستان شاهرود است که البته مورد مطلوب ۱۰۰ درصدی نیست چراکه افق سپاه بسیار بلندتر است.

*حلقه صالحین در اساس به چه اقداماتی می‌پردازد؟

سپاه بر این اعتقاد است که ابتدا باید فرد را تربیت کرد سپس بصیرت به آن‌ها آموخت و پس‌ازآن جوان را وارد جامعه کرد که بر این اساس حلقه‌های بصیرتی صالحین ایجاد شدند که محوریت آن در شاهرود نیز امام جماعت مسجد است، هر کس وارد مسجد می‌شود در درون حلقه‌های صالحین ساماندهی می‌شود که این امر بر طبق رنج‌های سنی شامل نوجوان، جوان، میان سال و بزرگ‌سال صورت می‌پذیرد، در حلقه صالحین سعی شده تا سرگروه‌ها نیز با کمترین اختلاف سنی با گروه‌های هدف انتخاب شوند تا ارتباط بهتری برقرار شود، این گروه‌ها به افراد خوراک معنوی می‌دهند، برای مثال یکی از رسالت‌های این حلقه‌ها گفتمان‌سازی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

ساختار این فعالیت‌ها نیز به این شکل است که هر حلقه صالحین یک سرگروه دارد که با امام جماعت مسجد ماهانه جلساتی را برگزار می‌کند و محتوای فکری را از وی می‌گیرد، این امام مسجد که مربی محسوب می‌شود خود با سرمربی حوزه‌های بسیج در ارتباط می‌شود و در نهایت این سرمربی‌ها به استادیار که در شاهرود حجت‌الاسلام امینی امام جمعه شاهرود است ارتباط می‌گیرند.

*درباره اقدامات مشاوره‌ای بسیج نیز توضیح دهید

کارگاه‌های مشاوره سبک زندگی ایرانی و اسلامی به‌خوبی توسط بسیج در جریان است. ما بارها نیز اعلام کرده‌ایم که قائل به گروه‌های جهادی عمرانی نباید باشیم مسائل عمرانی مهم است اما باید به گروه‌های تربیتی قرآنی و فرهنگی و … نیز اهمیت داد، باید در هر منطقه و محله مشکلات و نیازها در تمام عرصه‌های احصاء شود و به همین تناسب گروه‌های جهادی را اعزام کرد، عرصه‌های کاری در بسیج محلات فراوان هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به گروه‌های جهادی فرهنگی، عمرانی، حتی علمی، قرآنی و… اشاره کرد.

برای مثال در یک محله توان علمی و استعدادهای خوبی نهفته است و لذا از افراد توانمند در زمینه‌های درسی و علمی که توسط پایگاه‌ها معرفی‌شده‌اند استفاده می‌شود تا در محلات حضور پیداکرده و به بچه‌ها درس دهند. از طرف دیگر درون کانون فرهنگی جوانان بسیج کانون‌های مشاوره در مراحل مختلف نیز برپا است و جوانان می‌توانند از آن‌ها بهره گیرند. برای مثال در کانون بسیج مکانی به عنوان تابلوی دسترنج تعبیه‌شده که بسیجیان دست سازه‌هایشان از تابلو و کیف و کفش تا سایر اقلام را می‌گذارند و هر میزان که فروش رفت هزینه آن را برمی‌دارند لذا این مشاوره‌ها نقش جهت‌دهی اقتصادی هم دارند.

*انتظار شما از بسیجیان چیست؟

یکی از مسائلی که به آن توجه نمی‌شود عدم مستندسازی و پوشش خبری فعالیت‌ها است، بسیجیان روحیه‌ای دارند که معمولاً اهل گزارش عملکرد دادن نیستند و این درحالی است که حتی حضرت امام خمینی (ره) نیز بر این عقیده بودند که باید گزارش اقدامات را بیان کرد تا مردم با آن‌ها آشنا شوند. لذا یکی از انتظاراتی که از بسیجیان داریم بیان دستاوردها و اقدامات است تا مردم بدانند بسیج در چه حوزه‌های خدمت‌رسانی می‌کند و از چه ظرفیت‌هایی برخوردار می‌شود.

یکی دیگر از انتظارات ما گفتمان‌سازی و عمل به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) است، برای مثال سخنی از معظم له وجود دارد که ۱۰ اقدام بزرگ امام راحل (ره) را که برای انقلاب و ایران ماندگار شد، مطرح می‌سازند این سخنان در بیست و سوم تیرماه ۶۸ و در خطبه‌های نماز جمعه تهران بیان‌شده و اگر مد نظر بسیجیان باشد بسیار ارزشمند است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) را در آن بیانات این‌گونه تشریح می‌کنند که از اقدامات امام راحل (ره) با پیروزی انقلاب اسلامی احیای اسلام و وعده روح عزت به مسلمانان و توان درک امت اسلامی برای مردم ایران است دیگر کار بزرگ امام این بود که نگرش جدیدی در فقه شیعی به وجود آوردند لذا اگر بسیجیان امروز در بخش‌های مختلف به گفتمان سازی از این بیانات بپردازند ما کمترین مشکلات را در بخش‌های فرهنگی خواهیم داشت. لذا انتظار ما از بسیجیان گفتمان‌سازی از منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

کد خبر 4548567

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =