رتبه خوزستان در حوزه تعاونی ها تناسبی با نرخ بیکاری ندارد

اهواز- رئیس سازمان برنامه و بودجه خوزستان گفت: رتبه دوم خوزستان در حوزه تعاونی ها تناسبی با معضلات و مشکلات استان به ویژه در زمینه اشتغال و یا کاهش نرخ بیکاری ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، امید حاجتی پنجشنبه شب در جلسه کارگروه اشتغال خوزستان که با حضور وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی در استانداری خوزستان برگزار شد، با بیان اینکه در حوزه اشتغالزایی یک خطای استراتژیک در حوزه حمایتی مرتکب شدیم، اظهار کرد: حمایت با محوریت ایجاد اشتغال است در حالی که اشتغال پایدار در گروی تولید پایدار بوده و تولید پایدار هم باید بازار محور باشد.

وی افزود: چون تولید پایدار شکل نمی گیرد، عمدتا مقیاس های اقتصادی نداریم و تسهیلات اعطایی هم عمدتا برای تولیدات خرد است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه خوزستان بیان کرد: پرداخت تسهیلات به تولیدات خرد در حقیقت مقیاس های اقتصادی ندارد و در نتیجه توان رقابت هم نخواهد داشت.

حاجتی با بیان اینکه استانی مثل خوزستان دارای مزیت هایی برای سرمایه گذاری های بزرگ است، ادامه داد: باید در راستای تولید و اشتغال ملی بیشتر حرکت کرد و البته این به معنای فراموش کردن تولیدات خرد نیست.

رئیس سازمان برنامه و بودجه خوزستان گفت: در حوزه تعاونی ها رتبه دوم کشور را داریم ولی این دوم بودن خوزستان هیچ تناسبی با معضلات و مشکلات استانی خصوصا در زمینه اشتغال و یا کاهش نرخ بیکاری ندارد.

حاجتی بیان کرد: آمار بیکاری خوزستان در سال ۹۶ رتبه سوم کشور بوده که در تابستان سال جاری نیز به رتبه دوم کشور رسیده است؛ اگر اینگونه  پیش برود به رغم رتبه دوم خوزستان در تولید ناخالص ملی به رتبه اول کشور در بیکاری خواهیم رسید.

وی ادامه داد: رتبه خوزستان از نظر جامعه تحت پوشش بهزیستی در کشور یکم و از نظر جامعه تحت پوشش کمیته امداد ۶ کشور است؛ نتیجه آن افزایش آمار خودکشی در شهرهای خوزستان آن هم در شهرهای مختلف با نرخ بالای بیکاری مثل شادگان و مسجدسلیمان است.

حاجتی با اشاره به افزایش مشکلات اجتماعی، بیکاری و فرهنگی در خوزستان گفت: سایه سنگین نفت باعث شده که توسعه بخش های دیگر محقق نشود و اکنون که نفت از برخی شهرها رفته دیگر با ظرفیت های فعلی شاید نتوان کاری برای آنها انجام داد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه خوزستان تأکید کرد: برای مناطق نفتخیز استان امتیازی برای سرمایه گذاری قائل شوند تا آنها نیز از توسعه در بخش های مختلف بهره مند شوند.

کد خبر 4548935

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =