هیچ کجای دنیا تعرفه‌ها صفر نیست

هاشم رهبری وظایف گمرکات کشور را بسیار سنگین ارزیابی کرد و گفت: با توجه به حجم عظیم فعالیت‌های گمرک، نمی توان انتظار داشت که انجام وظایف گمرک با مشکل مواجه نشود.

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس کل گمرک ایران در همایش تخصصی قضایی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در قانون امور گمرکی 5 رویه برای روند فعالیت های گمرکی تعریف شده اما عملا امروزه ما نزدیک به 15 رویه را باید اجرا کنیم.

به گفته هاشم رهبری، ماده 19 قانون امور گمرکی بحث واردات، صادرات، ترانزیت، کالاهای مرجوعی و ورود موقت مطرح کرده اما امروزه ما با بسیاری از مسائل دیگر همچون بازارهای مزری، ته لنجی ها، مناطق ویژه، مناطق مرزی و غیره روبرو هستیم که تمامی موارد مذکوربه قوانین ، مقررات ،روش های کاری، نیروی انسانی ، تجهیزات لازم و غیره نیاز دارد.

وی اضافه کرد: در قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، بخشی از ته لنجی ها به عنوان کالای غیر تجاری نام برده شده این درحالی است که اجازه ورود ته لنجی به کشور به صورت قانونی داده شده است.

رئیس کل گمرک ایران سومین منبع تامین مالی دولت را درآمدهای گمرکی عنوان و تصریح کرد: درحال حاضر حدود700میلیارد تن کالا به علاوه 800 میلیون مسافر در کل جهان تردد می کنند.

وی حجم واردات سال جاری کشور را 40میلیارد دلار و حجم صادرات را 15 میلیارد دلار برآورد و اضافه کرد: همچنین حدود 7 میلیون مسافر درکشور در رفت و آمد هستند که نسبت به سال گذشته این رقم 20 درصد افزایش داشته است.

رهبری وظایف گمرک را از یک سو تسهیل کننده امور صادرات و روان سازی امور، مبارزه با انواع تخلفات، تقلبات و جعلیات و از سوی دیگر حفظ حقوق مصرف کننده و تولید کننده دانست و گفت: جلوگیری از ورود مواد مخدر، قاچاق کالا و غیره ، ورود کالاهای بی کیفیت، غیر استاندارد، کالاهای پرتوزا و مخرب لایه ازن، کالاهای مضر برای سلامت جامعه و کالاهای قرنطینه نشده به کشور نیز از دیگر وظایف گمرک است.

به گفته وی، اگر درکنار مبارزه با پدیده قاچاق نرخ تعرفه ها نیز به درستی تعیین شود، باعث امر اشتغالزایی بیشتر، توسعه اقتصادی وجلوگیری از خدشه وارد شدن به سلامت جامعه شویم.

وی تصریح کرد: از مجموعه ای با این حجم عظیم وظایف ووجود حدود 8 هزار کیلومترمرز کشور که 200 کیلومتر آن در اختیارگمرک است، نمی توان توقع حضور گمرک را در تمامی نقاط کشور داشت .

وی اظهار داشت: امروزه 40 بازارچه فعال و 100 گمرک فعال در کشور وجود دارد، بنابراین با توجه به این حجم عظیم فعالیت ، نیروی انسانی ، تجهیزات، اعتبارات و غیره نمی توان انتظارداشت که انجام وظایف گمرک با مشکل مواجه نشود.

رئیس کل گمرک ایران با تاکید براین که ایران به عنوان عضو سازمان جهانی گمرک، موظف به تطبیق تعرفه های خود با تعرفه های اعلام شده توسط این سازمان است، تاکید کرد: تعرفه های موجود در ایران که توسط کمیسیون ماده 1 صادرات و واردات تنظیم می شود که گمرک تنها یکی از اعضای آن است .

وی با اشاره به اظهار نگرانی برخی از دستگاه ها نسبت به کم اظهاری های گمرکی، گفت : از این دستگاه ها تقاضا داریم اگر به صورت مستند مدرکی دارند که قیمت واقعی کالا را مشخص می کند و این قیمت را با قیمت اظهار شده در گمرک متقاوت است، آن را به گمرک اطلاع دهند.

رهبری بیان کرد: اجناسی وارد گمرک می شود که مالکیت و کشورسانده آن و این که تحت لیسانس کدام کشوراست، میزان و نوع مواد آنها مشخص نیست که باید با این پدیده که اغفال مشتری است ، برخورد شود.

وی با تاکید براین که امکان ارزیابی تمام کالاها در هیچ کجای دنیا وجود ندارد، تصریح کرد : در این موارد باید از مدیریت ریسک بهره گرفت که کالاها را به سه دسته سبز که نظارت و ارزیابی نمی شوند، کالاهای مسیر زرد که اسناد و مدارک آن کنترل می شود و کالاهای قرمز که کالاهای تعریف شده ای هستند ، تقسیم بندی شده است.

به گفته رئیس گمرک ایران، کالاهای وارداتی چینی از مسیر قرمز عبور می کنند که دلیل آن مشخص کردن مبدا دقیق کالاست، زیرا دربرخی مواقع درجهت اغفال مشتری کالاها با مارک چینی وارد کشور می شود.

وی با اشاره به این که کالاهای چینی حجم عظیمی از بازار کشور را قبضه کرده است، افزود: درحال حاضراز ورود کالاهایی با مارک چینی بدون تحت لیسانس به کشور جلوگیری می شود.

وی همچنین به مخالفت تجار با اختصاصی شدن گمرکات اشاره کردو اظهار داشت: این درحالی است که بنادر و مبادی ورودی کشور از نظر سیستم های حمل و نقل و غیره با محدودیت مواجه است.

رهبری همچنین بر هماهنگی دستگاه های اجرایی ، مقننه و قضائیه و افزایش روابط بین گمرک و مسئولین گمرک قضایی کشور تاکید کرد و افزود: دستگاه های مختلف باید سعی کنند از فرافکنی، پرونده سازی و متهم کردن یکدیگرخودداری کنند.

وی با بیان این که هماهنگی و همفکری در بحث مبارزه با قاچاق کالا وجود ندارد، گفت: به صفر رساندن تعرفه ها و حدف یارانه ها کارساز نیست و این روش ها در هیچ کجای دنیا اجرا نمی شود و به علاوه برخی از افراد معتقدند که برای ورود به WTO باید تعرفه ها حذف شود.

وی بیان کرد: درسال 86 ، براساس مصوبه کمیسیون تلفیق ، دولت موظف است ، تعرفه های موثر را 20 درصد افزایش دهد که این اقدام نیازمندتوجه به شرایط کشور است .

کد خبر 454921

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =