طبق آمارآموزش وپرورش در افق ۱۴۰۰ کمبود ۱۱۶ هزارنیروی انسانی داریم

استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: در افق ۱۴۰۰ با تنگنای نیروی انسانی و طبق آمار آموزش و پرورش با کمبود ۱۱۶ هزار نیروی انسانی روبرو می‌شویم. باید سیاست گذاری ها بر اساس شرایط موجود انجام شود.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس عباسپور مدیرگروه مدیریت و برنامه ریزی دانشگاه علامه طباطبایی در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع «اقتصاد آموزش و پرورش» روی آنتن شبکه آموزش سیما رفت در پاسخ به اینکه چرا آموزش و پرورش فقیر است، گفت: شاید جواب این سوال را در جهت گیری راهبردی نسبت به آموزش و پرورش بتوان جست و جو کرد. باید تلاش کنیم از آموزش و پرورش به معنای عام و مدارس به معنای خاص درک درستی داشته باشیم. ببینیم آموزش و پرورش چه خدماتی ارائه می‌دهد و چه خروجی دارد.

مدیرگروه مدیریت و برنامه ریزی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه علل بسیاری از چالش های جامعه را باید در آموزش و پرورش جستجو کنیم، بیان کرد: علت وضعیت کنونی آموزش و پرورش نیز به مدیریت منابع بازمی‌گردد. نیاز داریم بر مبنای یک نگاه تطبیقی، وضعیت خودمان را محک زده و وضعیت آموزش و پرورش را به لحاظ متغیرهای اقتصادی بسنجیم.

عباسپور افزود: آموزش و پرورش عمومی به استناد قانون، رایگان بوده و نمی توان آن را کالامحور درنظرگرفت و یا زمینه بهره مندی طبقاتی برای آن فراهم شود. در کشورهای توسعه یافته نیز افزون بر ۹۰درصد تامین منابع مالی مدارس از سوی دولت ها انجام می‌شود. اگر آموزش و پرورش، حق عمومی است باید طوری تمهید شود که آموزش و پرورش در عمل تضعیف نشود.

وی با تاکید بر اینکه باید در محاسبه جبران خدمات معلمان به عنوان سرمایه اصلی آموزش و پرورش مدل منطقی داشته باشیم، اظهار کرد: حقوق و دستمزد باید مکفی باشد. حقوق معلمان زیر خط فقر است. حقوق معلمان باید منصفانه نیز باشد. چطور دریافتی معلمان در دو سطح متفاوت یکسان است.

مدیرگروه مدیریت و برنامه ریزی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه باید شایستگان اجتماع را ترغیب کنیم که اولویت اصلی شان برای ورود به شغل، آموزش و پرورش و معلمی باشد، گفت: باید شواهدی داشته باشیم که نشان دهد دریافتی معلمان آنها را بی نیاز از شغل دوم کند.

عباسپور افزود: باید رویکردمان را نسبت به تامین منابع مالی آموزش و پرورش تغییر دهیم و نگاه مطلوبیت مدار و برنامه ای را کنار گذاشته و نگاه راهبردی مدنظر قرار بگیرد. در رویکرد راهبردی، توزیع منابع متوازن نیست و اینگونه نیست که بگوییم قانون مدیریت خدمات کشوری توزیع برابر به دستگاه‌ها بدهد. آموزش و پرورش نیازمند توزیع نامتوازن است به طوری که اگر ۱۰ واحد سرمایه گذاری کردیم ۳۰ واحد پیامد مثبت دریافت کنیم.

وی درباره علت عدم اجرای این سیاست ها در آموزش و پرورش گفت: امروز چابکی لازم را در حوزه طرح ریزی، اجرا و پیاده سازی در آموزش و پرورش به طور هماهنگ و موزون به دست نیاورده ایم. سالیان متمادی روی سندتحول کار کرده ایم اما امروز روی شیوه ها و رویه هایی که بتواند زیرنظام ها را عملیاتی کند اتفاق نظر نداریم. سندی را تولید کرده ایم که اگر بخواهیم عملیاتی کنیم به لحاظ ساختاری، محتوایی و فرایندی با چالش هایی روبرو می شویم.

وی با اشاره به سیاستی مبنی بر کاهش ۵۰ درصدی نیروی انسانی، دوبرابر کردن حقوق آنها و سه برابر کردن بهره وری گفت: امروز از ظرفیت های فناوری و محیط سایبری باید حداعلای بهره وری را داشته باشیم. چقدر از بسترهای الکترونیک در فعالیت های آموزش و پرورش می‌توانیم به درستی استفاده می کنیم؟

وی ادامه داد: با جمعیت ۱۴ میلیونی دانش آموزی مواجهیم و در افق ۱۴۰۰ با تنگنای نیروی انسانی و طبق آمار آموزش و پرورش با کمبود ۱۱۶ هزار نیروی انسانی روبرو می‌شویم. باید سیاست گذاری ها بر اساس شرایط موجود انجام شود.

کد خبر 4549509

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =