فرستاده دبیرکل سازمان ملل اجرای قطعنامه 1701 را با مسئولان لبنانی بررسی کرد

فرستاده دبیرکل سازمان ملل متحد امروز چهارشنبه موضوع اجرای قطعنامه 1701 شورای امنیت را با مسئولان وزارت امور خارجه لبنان بررسی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، "مایکل ویلیامز" مشاور دبیرکل سازمان ملل در امور خاورمیانه پس از نشست خود با مسئولان وزارت امور خارجه لبنان به خبرنگاران گفت : اسرائیل درباره اطلاعاتی مبنی بر ورود سلاح از سوریه به لبنان ابراز نگرانی کرده است و من این موضوع را با دولت لبنان بررسی کرده و در جریان مذاکرات خود در اینجا مطرح کردم.

مشاور"بان کی مون" افزود که وی قرار است همچنین با "محمد فنیش" وزیرآب و برق مستعفی لبنان که نماینده حزب الله در دولت است، دیدار و گفتگو کند.

ویلیامز در پاسخ به سوالی درباره محورهای گفتگوی وی با فنیش اظهار داشت : از حزب الله همان چیزی را انتظار داریم که از همه طرف ها انتظار داریم و آن هم پایبندی کامل به قطعنامه 1701 است که شامل مسئله اسیران نیز می شود.

فرستاده دبیرکل سازمان ملل متحد دیروز نیز در دیدار با  نخست وزیر لبنان موضوع اجرای قطعنامه 1701 شورای امنیت و نقض حاکمیت لبنان از سوی اسرائیل را بررسی کرد.

انتظار می رود فرستاده دبیرکل گزارشی را درباره روند اجرای قطعنامه 1701به دبیرکل سازمان ملل ارایه کند که وی نیز به نوبه خود این گزارش را در نیمه ماه مارس آینده به شورای امنیت ارایه خواهد کرد.

این سومین سفر ویلیامز به لبنان از زمان تصویب قطعنامه 1701 شورای امنیت در اوت 2006 میلادی است که به تجاوز اسرائیل به لبنان پایان داد.

این قطعنامه بر خروج نیروهای اسرائیلی از جنوب لبنان در مقابل تقویت نیروهای پاسدار صلح بین المللی مستقر در جنوب لبنان(یونیفل) و استقرار 15 هزار سرباز لبنانی و انحصار در اختیار داشتن سلاح از سوی یونیفل و ارتش لبنان در این منطقه تاکید دارد.

قطعنامه 1701 همچنین خواهان خلع سلاح شبه نظامیان، آزادی دو نظامی اسیر اسرائیلی در نزد حزب الله و آزادی اسیران لبنانی در بند در زندانهای اسرائیل است.

سفرمشاور مون درامور خاورمیانه به بیروت درحالی صورت خواهد گرفت که اسرائیل از زمان تصویب این قطعنامه و برخلاف مفاد آن حریم هوایی و حاکمیت لبنان را تقریبا به طور روزانه نقض می کند که این تجاوزات اسرائیل به وقوع درگیری هایی بین نیروهای ارتش لبنان با نیروها و هواپیماهای این رژیم منجر شده است.

کد خبر 454959

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =