دانش آموزان«آب بان» در نقش سفیران سبز در قزوین

قزوین- برنامه ویژه« آب بان» با هدف آشنایی دانش آموزان با روش های حفاظت و صرفه جویی در مصرف آب برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، برنامه ویژه «آب بان» روز شنبه با حضور نمایندگانی از اداره کل حفاظت محیط زیست استان برگزار شد و دانش آموزان با امضای سوگند نامه ای سوگند یاد کردند که از این نعمت خدادادی محافظت کرده و ازاسراف آن خوداری کنند و از آلوده کردن منابع آبی کشور از جمله رود خانه ها و دریاها خوداری کنند.

در این برنامه زین العابدین رستمی رئیس اداره آموزش و پژوهش اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین در جمع دانش آموزان گفت: متاسفانه ما کمتر به واقعیت های آب توجه کرده ایم، امروزه می دانیم که بیش از دو سوم سطح کره خاکی ما را آب فرا گرفته است اما به ارزش آب شیرین زمانی پی خواهیم برد که بدانیم از این همه آب موجود در جهان، تنها حدود ۵/۲ درصد آن را آب شیرین تشکیل داده است و از این مقدار هم حدود ۷۰ درصد آن به صورت یخ در قطب شمال و جنوب و یا به صورت آب های زیر زمینی عمیق با عمق بیش از دو هزار متر می باشد که برای ما غیر قابل دسترسی است.

وی تصریح کرد: در مجموع می توان گفت از کل آب های موجود در کره زمین کمتر از ۱ درصد آن به صورت آب شیرین در دسترس برای بشر و موجودات زنده در رودخانه ها و دریاچه های آب شیرین جاری است. یا آب های زیر زمینی کم عمق را تشکیل داده است. بر طبق گزارشات سازمان یونسکو، اگر همه آب های موجود در جهان را یک گالن فرض کنیم، کل آب شیرین را به اندازه یک قاشق چای خوری در نظر گرفت.

رستمی در برنامه مشابه در مدرسه دخترانه دهخدا برگزار شده بود به موضوع هوا و آلاینده های آن اشاره کرد و گفت: آلودگی هوا به طرق گوناگونی می تواند آثار زیانبار درازمدت و کوتاه مدتی بر سلامت انسان بگذارد. تاثیر آلودگی هوا بر افراد مختلف متفاوت بوده و آسیب پذیری برخی افراد در برابر آلودگی هوا بسیار بیشتر از سایرین است.

رئیس اداره آموزش و پژوهش اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین در ادامه به اثرات آلودگی هوا بر روی گیاهان اشاره کرد و افزود: آلودگی هوا، ضمن نابودی پوشش گیاهی منطقه ای، موجب کاهش محصولات، از بین رفتن بعضی گونه های گیاهی و تغییر پوشش گیاهی مناطق می شود.

کد خبر 4549597

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =