پیوست فرهنگی قطعه گمشده طرح های شهری همدان/دستفروشان سامان ندارند

همدان-درحالی تدوین پیوست فرهنگی پروژه‌های شهری موردتأکید قرار دارد که باگذشت یکسال ازافتتاح پیاده راه همدان خبری ازاین امر نیست و دست‌فروشان آن را به محل بساط گستری تبدیل کرده اند.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: روز که آغاز می‌شود و کم‌کم به ظهر می‌رسد رفته‌رفته بر تعداد جوانانی که چرخ‌دستی و باربری خود را به خیابان‌های منتهی به میدان امام خمینی (ره) همدان می‌رسانند تا بساط خود را پهن کنند، افزوده می‌شود.

کافی است یک روز مسیرتان به خیابان‌های شش‌گانه میدان امام (ره) بخورد و ازقضا حوالی ظهر به این مکان برسید تا با انبوه جوانان و مردانی که به امید کسب روزی و فروش اجناس خود بساطشان را روی زمین و یا روی میزی که از قبل همراهشان آورده‌اند؛ پهن کرده‌اند؛ روبرو شوید.

دست‌فروشی و بساط گستری دست‌فروشان در پیاده راه‌های ۶ گانه منتهی به میدان امام همدان و به‌خصوص پیاده راه‌های تازه تأسیس که هنگام ساخت و اجرای آن‌ها شعار «تبدیل پیاده راه‌ها به مرکز فرهنگی شهر» را بسیار شنیده‌ایم؛ موضوعی است که این ایام بیش از همیشه توجه را به خود جلب می‌کند چراکه مردم در تکاپوی نوروز به بازار مرکزی شهر تردد دارند اما رفت‌وآمد در پیاده راه‌ها با مشکل مواجه است.

مشکلات ناشی از بساط گستری دست‌فروشان در پیاده راه‌های همدان تا جایی است که هفته گذشته کسبه خیابان بوعلی همدان که اخیراً خیابان آن به پیاده راه تبدیل‌شده در اعتراض به حضور دست‌فروشان در این مسیر کرکره مغازه‌های خود را پایین کشیدند و خواستار رفع مشکل شدند.

حال کمی به عقب می‌رویم و صفحات نشریات و رسانه‌های استان را ورق می‌زنیم و جالب اینکه به جملاتی از مدیران شهری برمی‌خوریم که این روزها شعاری بیش نیست.

اجرای برنامه‌های فرهنگی در پیاده راه‌ها باید موردتوجه باشد

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان در خبری که خبرگزاری مهر منتشر کرده بابیان اینکه اجرای برنامه‌های فرهنگی در پیاده راه‌ها باید موردتوجه باشد، تأکید کرده است: پیاده راه به‌عنوان یک مسیر توریستی و تفریحی قابل‌توجه است و باید برنامه‌ریزی‌های فرهنگی اجتماعی به‌منظور تقویت جایگاه پیاده راه‌ها مدنظر باشد.

شهرداری همدان در پیاده‌راه سازی از شهرهای موفق کشور الگو بگیرد

رضوان سلماسی ایجاد پیاده راه‌ها را زیربنای توسعه انسان‌محوری دانسته و بابیان اینکه پیاده راه‌های همدان نقش مهمی در انسان‌محور شدن شهر داشته و باید از این ظرفیت بهره گرفت، تأکید کرده است: باید به پیاده راه‌ها به‌عنوان مقصد نه محل عبور نگاه کرد و از ظرفیت آن برای حضور بیشتر گردشگران و شهروندان در همدان بهره برد.

سلماسی برگزاری جشن‌ها، نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های فرهنگی هنری را مورداشاره قرار داده و بابیان اینکه باید علاوه بر ایجاد فضاهای شاد و مفرح به ارتقا سطح فرهنگ و نگاه اجتماعی و نیز به افزایش رشد اقتصادی در پیاده راه توجه کرد، لزوم برنامه‌ریزی فرهنگی، ادبی و هنری در مسیر پیاده راه همدان را مورد تأکید قرار داده و گفته است: مدیریت شهری باید در کنار توجه به مسائل فنی عمرانی و خدمات شهری در پیاده راه‌ها، به مباحث فرهنگی به‌صورت ویژه در این پیاده راه‌ها توجه کند.

در حالی این صحبت‌ها ماه‌ها قبل و طی جلسات مختلف بارها بر آن تأکید شده که امروز پیاده راه‌های همدان همچنان وضعیت نابسامان و حضور دست‌فروشان در مسیر را تجربه می‌کند و خبری از پیوست فرهنگی برای این پروژه نیست.

اما در خبر دیگری نیز که در خبرگزاری مهر به انتشار درآمده رئیس سابق شورای شهر همدان بر تعریف پیوست فرهنگی برای پیاده راه‌ها تأکید کرده و این در حالی است که بیش از یک سال و ۸ ماه از درج این خبر می‌گذرد و خبری از این اتفاق نیست.

پیوست فرهنگی اجتماعی برای پیاده راه «اکباتان» در همدان تعریف شود

به‌هرحال قصد و نیت از طرح این مسائل اینکه بارها عنوان‌شده قبل از اجرای طرح‌های عمرانی باید مطالعات لازم در خصوص آن و پیش‌بینی وضعیت آینده لحاظ شود چراکه در یک موضوع نه‌چندان پیچیده و همین حضور دست‌فروشان در پیاده راه همدان خود یک داستان لاینحل شده است.

کارشناس مسائل شهری همدان در همین خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه در زمان اجرای پیاده راه همدان بارها بر چاره‌اندیشی پیرامون مسئله دست‌فروشی در این معبر تأکید شد، گفت: سال‌ها خیابان بوعلی همدان محل بساط گستری دست‌فروشان بوده که این حضور در ایام نزدیک به نوروز قابل‌توجه است.

برنامه‌ای برای استفاده از ظرفیت پیاده راه وجود ندارد!

پریسا پرتوی بابیان اینکه روزی که عنوان می‌شد هم‌زمان با اجرای پیاده راه فکری به حال ساماندهی دست‌فروشان شود تا کارکرد پیاده راه را زیر سوال نبرند صحبت‌ها جدی گرفته نشد، گفت: در حال حاضر به نظر می‌رسد همچنان برنامه‌ای برای استفاده از ظرفیت پیاده راه وجود ندارد و بااین‌همه هزینه به همان خانه اول برگشته‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه وقتی از مسیر پیاده راه بوعلی به‌عنوان منطقه نمونه در کشور یاد می‌کنیم باید برای این مسائل نیز چاره‌اندیشی کنیم، ادامه داد: طی سال جاری بارها بر روی این پروژه مانور تبلیغاتی صورت گرفت و هر بار که مسئولی به همدان سفر می‌کرد بازدید از پیاده راه بوعلی در برنامه وی بود اما کاش مشکلات و دغدغه‌های شهروندان نیز مطرح می‌شد.

وزیر راه و شهرسازی از پیاده‌راه میدان مرکزی شهر همدان بازدید کرد

وی بابیان اینکه البته انجام این کار را نفی نمی‌کنیم چراکه به‌هرحال سیاستی بوده که از سال‌ها قبل باید به انجام می‌رسید، عنوان کرد: اینکه طرح بدون مطالعه مسائل جانبی دنبال شده جای سوال است.

این کارشناس مسائل شهری ادامه داد: اینکه هر بار داستانی برای حضور دست‌فروشان در پیاده راه‌ها ایجاد شود و مشکلات را دوچندان کند جلوه خوبی ندارد و باید قبل از افتتاح پیاده راه و یا حتی هم‌زمان با افتتاح آن مکان موردنظر برای استقرار دست‌فروشان نیز آماده می‌شد که این‌گونه شاهد پراکندگی آن‌ها در تمام خیابان‌های همدان نباشیم.

وی بابیان اینکه درگذر از خیابان‌های همدان آن‌هم نه در ساعت خلوتی بلکه در ساعات شلوغی تردد شهروندان با حضور دست‌فروشان روبرو می‌شویم که با بساط گستری مسیر را بسته‌اند و تردد به‌سختی انجام می‌شود و همین موضوع موجب اعتراض شهروندان می‌گردد، گفت: باید فکری به حال این وضعیت داشت.

پیاده راه اکباتان همدان وضعیت مناسبی ندارد

گذشته از این مباحث به اعتقاد رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان پیاده راه اکباتان همدان نیز وضعیت مناسبی ندارد و حتی به محل عرضه و ردوبدل مواد مخدر تبدیل‌شده است.

علی فتحی بابیان اینکه طی بازدید و حضور فیزیکی در این محل به چشم خود مشاهده کردم که خریدوفروش مواد مخدر به‌وفور وجود دارد، عنوان کرده است: پیاده راه اکباتان به محل امنی برای فروشندگان مواد مخدر تبدیل‌شده است.

پیاده راه شدن خیابان اکباتان همدان درآمد کسبه را کاهش داده است

اما در همین خصوص و پیرامون اقدامات انجام‌شده برای ساماندهی وضعیت دست‌فروشان سرپرست مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری همدان عنوان کرد: هم‌زمان با اجرای طرح ساماندهی دست‌فروشان و استقبال از بهار کارت‌هایی با کد تعریف‌شده صادر و محلی ثابت برای استقرار هرکدام از دست‌فروشان مشخص می‌شود.

حسین مردانی بابیان اینکه تاکنون ۳۹۴ نفر از دست‌فروشان و بساط گستران واقعی ثبت‌نام و بعد از ارائه مدارک شناسایی و احراز هویت برای آن‌ها کارت شناسایی صادر و کاورهای متحدالشکل به همراه چاپ لوگوی شهرداری با عنوان «طرح ساماندهی بساط گستران» در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، گفت: اجرای این طرح در ایام پایانی سال و با راه‌اندازی روز بازار پیاده راه اکباتان از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب و شب بازار پیاده راه بوعلی از ساعت ۸ شب اجرا و عملیاتی خواهد شد.

تمرکز دست‌فروشان در مکان‌های مناسب و ثابت

وی اضافه کرد: در این طرح منافع مغازه‌داران و واحدهای صنفی در نظر گرفته‌شده و با تمرکز دست‌فروشان در مکان‌های مناسب، ثابت و در ساعت‌های مشخص، رونق بازار نیز به‌صورت هدفمند در نظر گرفته می‌شود.

سرپرست مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری همدان با تأکید بر حفظ حقوق شهروندی و اشاره به ازدحام جمعیت در معابر شهری در ایام پایانی سال گفت: اجرای این طرح ضمن در نظر گرفتن معیشت دست‌فروشان و مغازه‌داران، آزادسازی معابر عمومی و سهولت تردد شهروندان را دارد و موجب حذف زوائد بصری و نظارت بیشتر و به دنبال آن ایجاد آرامش، نشاط و امنیت در جامعه می‌شود.

با این حال باید منتظر ماند و دید در روزهای پایانی سال آیا اقدامات برای ساماندهی دست فروشی افزایش می‌یابد یا اینکه قشر دست فروش همدان همچنان سرگردان در معابر شش گانه همدان روزگار خواهند گذراند.

کد خبر 4552161

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 7 =