مراودات هیئت های بازرگانی قزوین را فعال می کنیم

قزوین- نامزد ستاد ائتلاف اتاقی برای همه در انتخابات اتاق بازرگانی قزوین گفت: با مشارکت در تصمیم سازی مدیران دولتی، احیاء خواهرخواندگی ها و تفاهم نامه ها، مراودات بازرگانی را فعالتر می کنیم.

محسن مبارکی در آستانه برگزاری پنجمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در گفتگو با خبرنگار مهر مهمترین برنامه های ستاد ائتلاف اتاقی برای همه را بازگو کرد.

مبارکی گفت: اگر واقع بینانه نگاه کنیم باید بپذیریم درشرایط کنونی کشور، دولت بیشترین تصمیم گیری در حوزه اقتصاد را بر عهده دارد در حالی که اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی می تواند و باید سهم بیشتری در این عرصه ایفا کند.

وی بیان کرد: اتاق بازرگانی باید نقش تسهیل گر، هدایت کننده، تکمیل کننده و مشاوره دهند دولت در تصمیم گیری ها باشد تا بخشنامه ها کاربردی تر باشد و بتوانیم به دستاوردهای عملی بهتری در عرصه کسب و کار و تولید برسیم.

مجری طرح ملی تنوع زیستی سازمان ملل در تهران یادآورشد: در حوزه بازرگانی آنچه مورد توجه «ستاد ائتلاف اتاقی برای همه» قرار دارد این است که می توانیم در همین شرایط هم وارد مذاکره با کشورهای همسایه و برخی کشورهای هدف شویم و استانهایی در کشورهای مورد نظر را که مشترکات و ظرفیت های اقتصادی مشابهی با قزوین دارند را شناسایی کرده و با آنها تعامل و روابط بیشتری داشته باشیم.

مبارکی بیان کرد: البته در سالهای گذشته با همه فشارها و محدودیت ها کارهای خوبی شده اما نیازمند استمرار و پیگیری بیشتر برای تکمیل کارها هستیم تا بتوانیم با محور قراردادن رهنمودهای مقام معظم رهبری در عرصه اقتصاد مقاومتی، با بهره گیری از همه ظرفیت های موجود استان در بخش بازرگانی برای تحقق چشم اندازهای ترسیم شده گام برداریم.

نامزد پویش ائتلاف اتاقی برای همه از بخش بازرگانی اظهارداشت: خوشبختانه با اقدامات انجام شده در سالهای گذشته ارتباط خوبی با برخی کشورها مانند عراق داریم که می توانیم صادرت برخی محصولات شاخص استان که در این کشور بازار خوبی دارد مانند مواد شوینده، مواد غذایی، خشکبار، قطعات خودرو، شیشه، مرغ و تخم مرغ را افزایش دهیم و به صادرات غیر نفتی رونق بخشیم.

این فعال اقتصادی یادآورشد: اتاق بازرگانی می تواند محرک بخش خصوصی برای پویایی و فعالیت بیشتر در عرصه بازرگانی باشد و با پیگیری تفاهم نامه ها برای عملی شدن مفاد آن و توسعه صادرات حرکتی بانشاط تر از قبل حرکت کند و رکود و رخوت گذشته را به پویایی و تحرک تبدیل کند و در این راه اتاق بازرگانی بهترین مکان است.

مبارکی اظهارداشت: در استان قزوین تجربه خوبی در بخش صادرات به روسیه و عراق داریم که هر چند در این زمان مشکلات خاص خود را دارد اما چشم انداز روشنی در این زمینه مشاهده می شود که اگر شروع کار قویتری داشته باشیم قادریم به دستاوردهای مناسبی برسیم.

خواهرخواندگی ها پیگیری و از توقف خارج شود

مشاور شهردار منظقه ۴ تهران بیان کرد: در گذشته تفاهم نامه و خواهرخواندگی متعددی با استانها و شهرهای برخی کشورها امضا شده که مغفول مانده و به نتیجه نرسیده که این ظرفیت می تواند فعال شود و در صددیم در صورت اعتماد اعضا به «ائتلاف اتاقی برای همه» بتوانیم مراودات گذشته و تفاهم نامه ها را احیا کرده و از رکود و توقف خارج کنیم.

شورای گفتگو ظرفیت خوبی برای گره گشایی از مشکلات تولید است

مبارکی در ادامه گفت: شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی ظرفیت بسیار خوبی دارد که شاید در ابتدای راه اندازی کمی تشریفاتی به نظر می رسید اما با تجربه کسب شده می توان گفت این شورا می تواند  با فعال شدن بیشتر به محلی برای شناسایی مشکلات و موانع تولید و سرمایه گذاری تبدیل شده و نقش موثری در گره گشایی از مشکل تولید ایفا کند و به بهبود فضای کسب و کار منجر شود.

نمایشگاه تخصصی جایگزین نمایشگاه اختصاصی شود

وی با بیان دیدگاه کارشناسی در برپایی نمایشگاههای خارج از کشور اظهارداشت: امروزه دیگر برپایی نمایشگاه اختصاصی منسوخ شده و دستاوردی ندارد و باید بدنبال برپایی نمایشگاههای تخصصی باشیم و با این رویکرد می توانیم افراد خاصی را مثلا در بخش شوینده، مواد غذایی با تعداد محدودی به کشورهای دیگر اعزام کنیم تا فرصت بیشتری برای رایزنی و بازاریابی و عقد قرارداد داشته باشند.

نامزد بخش بازرگانی «ستاد ائتلاف اتاقی برای همه» در انتخابات اتاق بازرگانی قزوین یادآورشد: در قزوین فعالان بزرگی در عرصه های تخصصی قطعات خودرو، صنایع غذایی، رزین و پلاستیک، ظروف یک بار مصرف، کشمش، زیتون، خشکبار وجود دارند که اگر با هدف و برنامه مدون به کشورهای خارجی سفر کرده و در نمایشگاههای تخصصی شرکت کنند می توانند دستاوردهای اقتصادی خوبی برای مجموعه خود و استان داشته باشند.

اتاق بازرگی می تواند مشاوری امین برای دولتمردان باشد

مبارکی گفت: باور داریم باید از شعارگرایی به سمت عمل گرایی و نتیجه بخش بودن کارها تغییر روش دهیم و با جلوگیری از پراکندگی در تصمیم گیری حوزه اقتصادی، با دادن مشورت های تخصصی به دولت در مسیر هماهنگی امور مربوط به دعوت از هیئت های خارجی، مراودات تجاری و بازرگانی، توسعه صادرات محور، به پویایی اتاق بازرگانی کمک کرد.

کد خبر 4552244

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =