بخش معدن در اتاق بازرگانی مغفول مانده است

قزوین-نامزد ائتلاف« اتاقی برای همه» گفت: بخش معدن از ارزش افزوده بالایی برخوردار است که در سالهای اخیر مغفول مانده وکم رنگ دیده شده که با اعتلای جایگاه آن می توان به اشتغال و اقتصاد کمک کرد.

سید جمال معصوم زاده نامزد ائتلاف «اتاقی برای همه» در پنجمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی قزوین در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص برنامه های این ائتلاف برای فعال شدن بخش معدن اظهار داشت: ایران اسلامی با در اختیار داشتن معادن ارزشمند می تواند از این ظرفیت برای اشتغال و تولید و ارزآوری بخوبی استفاده کند اما در بخش های اکتشاف، استخراج و فرآوری معدنی با چالش ها و مشکلات جدی روبرو هستیم که این چالش ها باید برطرف شود.

وی اضافه کرد: اگر بخش معدن در حد مناسبی مورد استفاده و بهره برداری قرار گیرد می توانیم از خام فروشی جلوگیری کرده و ارزش افزوده بالاتری را در این عرصه ایجاد کنیم و به درآمد مناسبی هم برسیم.

معصوم زاده بیان کرد: خوشبختانه در استان نیز منابع معدنی سرشاری داریم که باید بتوان با جلب مشارکت بخش دولتی در حمایت از سرمایه گذاران ونیز بسترسازی برای ورود متقاضیان علاقمند فعالیت در این عرصه، ظرفیت های مغفول مانده را مورد شناسایی و بهره برداری قرار داد.

این فعال صنعتی یادآورشد: اگر بخواهیم توسعه بخش معدنی سریعتر محقق شود باید مراکز تحقیقاتی را نیز فعال کرد و با حمایت بیشتر از سرمایه گذاری در این عرصه که منابع مالی سنگینی را می طلبد به شکوفایی این بخش پر انرژی و پرارزش کمک کرد.

معصوم زاده یادآورشد: شاید تحریم های اعمال شده موجب کاهش ارتباط ما با صاحبان تکنولوژی معدنی در جهان شده اماکشورهای شرقی از جمله روسیه، چین، هند، پاکستان در این زمینه صاحب تکنولوژی و دانش هستند که می توانیم ضمن ارتباط با آنها از این ظرفیت برای فعال سازی معادن خود بیشتر استفاده کنیم.

رئیس هیئت مدیره شرکت معدن سازه قرن تصریح کرد: باور ما این است که معدن شاید در ظاهر امر صنعتی حجیم با ماشین آلات سنگین به نظر برسد اما ماشین آلات آن دارای فنون «های تک» و پیچیده ای نیست  که نتوان آن را ساخت وتولید کرد و از یک نگاه امروز در شرایط تحریم برای دانشمندان ما فرصتی مهیا شده که به صنعت داخلی روی آورده و خود را بیشتر باور کنند که می توان در این عرصه نیز ورود کرد که این اتفاق رخ داده است.

معصوم زاده یادآورشد: امروز در ساخت تجهیزات و ماشین آلات معدنی هم توان بالایی داریم هرچند فعالیت در این عرصه به سرمایه گذاران بزرگی نیاز دارد که اگر بدرستی و واقعی حمایت شوند قادرند با تولید تجهیزاتی با یک سوم قیمت خارجی به اشتغال و تولید کشور کمک کنند.

نامزد ائتلاف «اتاقی برای همه» در پنجمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی قزوین در ادامه گفت: در تولید ماشین آلات شن و ماسه و تکنولوژی این بخش خوشبختانه وابستگی به خارج نداریم فقط چند قطعه خارجی از خارج وارد می شود که مشکل ساز نیست و روی پای خود ایستاده ایم.

بخش معدن اتاق بازرگانی باید فعالتر و پویا شود

معصوم زاده افزود: در یک دهه گذشته به دلیل تنش هایی که در اقتصاد کشور داشتیم شاید نگاه دولت به بخش های صنعت و بازرگانی بیشتر و پر رنگ تر بود و در نتیجه در اتاق های بازرگانی هم این توجه دیده میشد و در این میان از ظرفیت های خوب بخش کشاورزی و معدنی کمی غفلت شد که این کم توجهی موجب شد این توانمندی کمتر شکوفا شود.

وی اظهارداشت: بخش معدن ارزش افزوده بسیار بالایی دارد و برخی محصولات باغی می تواند در یک کیلو چند سنت ارزش ارزی داشته باشد این سود در معدن و سنگ آهن تا ۵۰ برابر ارزش افزوده ایجاد می کند که بسیار قابل توجه است.

رفع موانع دست و پاگیر معدنی را پیگیری می کنیم

معصوم زاده یادآورشد: یکی از علتهای حضور دو نامزد در بخش معدنی عزم جدی برای پر رنگ کردن فعالیتهای این بخش است تا بتوانیم با رفع موانع دست وپا گیر به فعالان معدنی کمک کنیم تا با سهولت بیشتری در این زمینه وارد شوند.

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی صنایع فلزی استان قزوین همچنین گفت: در بخش معدن با موانع دست و پاگیری چون معارضان معدن، منابع طبیعی و محیط زیست مواجهیم که اگر قوانین این بخش شفاف و مشخص باشد سرمایه گذار تکلیف خود را می داند و درمیانه راه دچار توقف و یا چالش نمی شود که امیدواریم با برنامه هایی که داریم بتوانیم در این شفاف سازی همراهی نمایندگان مجلس را داشته باشیم.

معصوم زاده اظهارداشت: قانون تملک معدن هم جامع نیست و مشکلاتی دارد و یک معدن کار باید در طول بهره برداری رضایت مجموعه بزرگی از ساکنان روستایی اطراف معدن و دستگاههای اجرایی را جلب کرده و با دادن حقوق دولتی سایر نیازهای سنگین خود را نیز تامین کند و همچنان با دغدغه به کار ادامه دهد که این روند باید تسهیل و روان سازی شود.

وی در بیان برخی برنامه های خود در بخش معدن گفت: قصد داریم دپارتمان بخش معدن را در اتاق بازرگانی قزوین راه اندازی کنیم تا ارتباط بیشتری با دستگاههای دولتی مرتبط از جمله سازمان صنعت، معدن و تجارت داشته باشیم تا مشکلات سریعتر حل شود.

معصوم زاده تصریح کرد: ظرفیت شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی هم در برنامه ها مورد توجه جدی خواهد بود تا ضمن شناسایی مشکلات معدن کاران در ستاد تسهیل رفع موانع تولید هم بتوان از کمک های دولت استفاده بیشتری کرده وبخش معدن را از این حمایت ها برخوردار کرد.

وی اضافه کرد: ارتباط با تشکل های معدنی مانند نظام مهندسی معدن، انجمن صنفی معدن کاران استان و کشور از دیگر ظرفیت هایی است که اگر نامزده های «ائتلاف اتاقی برای همه» با رای بازرگانان و تولیدکنندگان به پارلمان بخش خصوصی راه یابند این رویکرد را با جدیت دنبال خواهند کرد تا پویایی بخش معدن تسریع شود.

اعزام هیئت های معدنی به خارج از کشور برای انتقال تکنولوژی

معصوم زاده بیان کرد: اتاق بازرگانی این ظرفیت را دارد که با اعزام هیئت های معدنی فعال به خارج از کشور برای آشنایی با تکنولوژی روز در این عرصه اقدام کرده واز شرکتهای قاره ای و بین قاره ای نیز دعوت کند تا با سفر به استان قزوین و دیدن معادن فعال زمینه انتقال تکنولوژِی، سرمایه گذاری خارجی در اکتشاف، استخراج و فرآوری و نیز آموزش های فنی فراهم شود.

وی اضافه کرد: اعتقاد داریم با توجه به نقشی که معادن در تولید درآمد ناخالص ملی دارند و همچنان با قیمت مناسب انرژی و نیروی انسانی سودآور تلقی می شوند می توانند جای خام فروشی را بگیرند لذا باید جایگاه این بخش ارتقاء یافته و به شکوفایی و بهره برداری بهینه برسد که در اتاق بازرگانی این شرایط را ایجاد خواهیم کرد.

معصوم زاده یادآورشد: نامزدهای «ائتلاف اتاقی برای همه» در بخش معدن تجارب ۳۰ تا ۵۰ ساله در این عرصه دارند و با عضویت در سندیکا ههای معدنی کشوری از ظرفیت بالایی برخوردارند که می توان امیدوار بود در صورت جلب آراء اعضای اتاق بازرگانی و موفقیت در انتخابات دوره پنجم بتوان شکوفایی بخش معدنی اتاق را نیز محقق کرد.

کد خبر 4552686

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =