حضور فعال ایران در تصویب کنوانسیون میناماتا

مدیرکل صلح و امنیت وزارت امور خارجه از حضور فعال ایران در تصویب کنوانسیون میناماتا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رضا نجفی اظهار کرد: ایران به صورت فعال در معاهدات بین المللی شرکت می کند و یکی از این موارد کنوانسیون میناماتا است که برای حذف تدریجی جیوه فعالیت دارد.

وی افزود: در مهر ماه سال ۹۲ نمایندگان بسیاری از دولت ها از جمله ایران معاهده کنوانسیون میناماتا را امضا کردند و ایران از شهریور سال ۹۶ به این کنوانسیون پیوست و متعهد به انجام تعهدات آن شد.

نجفی بیان داشت: ممنوعیت فعالیت معادن جیوه، کنترل و عدم رهاسازی جیوه در خاک، آب و هوا، حذف جیوه از معادن طلا و حذف تدریجی از لوازم پزشکی، نقل و انتقال و تجارت جیوه در دایره مقررات این کنوانسیون قرار دارد.

مدیر کل صلح و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد: بهره مندی از همکاری های بین المللی از مزایای استفاده از این سند است که بر توازن حقوق کنوانسیون تاکید کرده است.

وی افزود: در ایران کمیته ملی جیوه تشکیل شده است که تعیین مواضع ملی، تعیین نقشه راه، کمیته فنی جیوه و تقسیم کار بین نهاده های مختلف است که مسئولیت کمیته فنی با سازمان حفاظت محیط زیست بوده که جنبه فنی و تخصصی تعهدات کنوانسیون با حضور نمایندگان داخلی و متخصصین بررسی می شود.

نجفی گفت: اجرای ملی تعهدات کنوانسیون مهمترین مسئله است که منوط به فراهم کردن مقدمات در سطح ملی و بین المللی است.

مدیر کل صلح و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه در پایان با بیان اینکه نسبت به سیاست‌های خصمانه علیه ایران و تأثیر این سیاست‌ها در دریافت تسهیلات مالی صندوق «جف» انتقاد داریم، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به نقش سازنده دبیرخانه میناماتا تاکید داشته و خواهان امکانات بیشتر بین المللی برای اجرای تعهدات این کنوانسیون است.

کد خبر 4553003

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha