استفاده از وقف برای فعالیت‌های فرهنگی و رفع آسیب‌های اجتماعی

قم - تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) گفت: بهره‌گرفتن از عواید وقف به ‌منظور توسعه فعالیت‌های فرهنگی و رفع آسیب‌های اجتماعی ضروری است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله سید محمد سعیدی عصر چهارشنبه در دیدار حجت الاسلام خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، با بیان اینکه حرم مطهر حضرت معصومه(س) تنها به عنوان یک مزار برای زیارت محسوب نمی‌شود، افزود: در این حرم مطهر فضایی ایجاد شده که می‌توان از آن برای رفع نیازهای فرهنگی و معنوی زائران و انجام خدمات بیشتر بهره برد.

وی با بیان اینکه وقف سبب خیر و برکت اموال می‌شود، افزود: در زمینه موقوفات باید به این مسئله توجه شود که علاوه بر اینکه قطب زیارتی هستند بتوان از آنها در موضوعات فرهنگی و اجتماعی استفاده کرد.

امام جمعه قم با تأکید بر لزوم بهره گرفتن از عواید وقف به ‌منظور توسعه فعالیت‌های فرهنگی و رفع آسیب‌های اجتماعی، افزود: هر بقعه متبرکه دارای ویژگی‌های جغرافیایی و منطقه‌ای خاص خود است و باید با توجه به این خصوصیات اقدامات فرهنگی لازم برای هر یک از آن‌ها تدوین شود.

وی بیان کرد: باید در هر دوره تاریخی اقدامات روان‌شناسانه بر روی نیت واقفان داشته باشیم.

آیت الله سعیدی با بیان اینکه برخی از موقوفات عام هستند، افزود:  نیت موقوفات عام باید صرف عواید در امور خیر شود بنابراین اداره اوقاف به راحتی می تواند اقدامات لازم را انجام دهد و با توجه به نیازهای زمان به صرف درآمد حاصل از این موقوفه ها بپردازد.

وی وقف را یکی از جنبه‌های عبودیت خداوند متعال دانست و افزود: وقف تنها به دین اسلام تعلق نداشته و مختص اسلام نیست.

تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه(س) ادامه داد: باید به تقویت نگاه عبودی مردم در زمینه وقف پرداخت زیرا این امر موجب توسعه وقف در سطح جامعه می‌شود.

وی بیان کرد: سازمان اوقاف باید در زمینه حراست از موقوفات و اجرای امینانه نیت واقفان با قاطعیت رفتار کند.

آیت الله سعیدی با بیان اینکه برخی افراد به دنبال سوء استفاده از املاک وقفی هستند، افزود: برای جلب اعتماد عمومی نسبت به مسئله وقف باید سازمان اوقاف با جدیت به حراست از موقوفات بپردازد.

وی با تأکید بر اطلاع‌رسانی و شفافیت در فعالیت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: این مسئله سبب می‌شود گرایش مردم نسبت به وقف بیشتر شود زیرا آثار و نتایج آن را در جامعه می‌بینند.

وی با اشاره به لزوم تشویق مردم به انجام وقف بیشتر افزود: با تشویق مردم به وقف آنها در می‌یابند که می‌توانند با اقدامات بیشتر در این خصوص زمینه‌ساز پیشرفت‌های بسیاری شوند.

کد خبر 4554981

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =