تحقق امنیت و پیشرفت به قیمت ناامنی و عقب‌ماندگی دیگران ممکن نیست

وزیر امور خارجه گفت: تحقق امنیت به قیمت ناامنی دیگران و ایجاد پیشرفت و توسعه به قیمت عقب ماندگی دیگران ناممکن است.

به گزارش خبرنگار مهر محمدجواد ظریف در همایش بین‌المللی «جهان نوروز» که  ظهر امروز(پنجشنبه) در سالن همایش‌های بین المللی برج میلاد برگزار شد، اظهار داشت: ما باید بپذیریم که در جهان، منطقه و ایران همه در یک کشتی نشسته‌ایم و نباید میان میراث‌داران فرهنگ نوروز جنگ و دعوا باشد.

وی با اشاره به اینکه نباید بین هند و پاکستان درگیری باشد، ادامه داد: باید بدانیم که امنیت به قیمت ناامنی دیگران و پیشرفت و توسعه به قیمت عقب ماندگی دیگران ناممکن است.

ظریف با اشاره به اینکه پیام نوروز این است که با سلطه‌گری صلح فراهم نمی‌شود، تصریح کرد: بیایید با رفتار و اندیشه نوروزی خود به دنیا نشان دهیم که دوران سلطه گری به سر آمده است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: آن‌ها باید بدانند که ۷ تریلیون دلار در منطقه هزینه کردند اما اگر ۷۰۰ تریلیون دلار دیگر هم هزینه کنند تا زمانی که نپذیرند بشریت یک آینده، مشکلات و راه حل مشترک دارد، نمی‌توانند روی صلح و آرامش را ببیند چرا که باید همه در صلح باشند.

وی گفت: باید بپذیریم در جهان کنونی بهم پیوسته، ما یا همه به ساحل نجات خواهیم رسید یا همه غرق خواهیم شد. چه غرق در بحران محیط زیست، چه بحران فقر چه بحران ناامنی.

ظریف گفت: امروز در دنیا با مشکل فهم و شناخت مواجه هستیم. ما باید به سان شعر حافظ بپذیریم که ز کوی یار می آید نسیم باد نوروزی.

وزیر امور خارجه بیان کرد: اگر اساسنامه یونسکو را خوانده باشید با این شروع می‌شود که چون جنگ در اذهان مردم شکل می‌گیرد باید صلح را هم در اذهان مردم شکل داد.

وی تصریح کرد: ما باید به مانند باد نوروزی، کینه ها، خشونت‌ها، رنج‌ها و نامردمی‌ها، سلطه طلبی‌ها، سلطه گری‌ها و سلطه پذیری ها را دور کنیم.

ظریف افزود: این وظیفه ما کشورهایی است که میراث‌دار نوروز هستیم. ما نیاز داریم تفکر مبتنی بر قدرت، سلطه و استفاده از سلاح های مخرب را با تفکر گفتگو به همراهی، همدلی و همزیستی در خانه های خود، کشور، منطقه و جهان تبدیل کنیم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: بیایید به همه دنیا از زبان سرزمین ایران از فرهنگ نوروز بگوییم، با سلطه گری صلح فراهم نخواهد شد. بیایید با رفتار و اندیشه نوروزی خود به دنیا نشان دهیم که دوران هژمونی و سلطه گری سرآمده است.

وی با بیان اینکه ما می‌توانیم با همه اختلافات، تفاوت‌ها، مشکلات با فرهنگ همدلی، که نوروز هم زمان همدلی است، با یکدیگر همدل باشیم، تصریح کرد: نوروز، زمان دید و بازدید، کنار گذاشتن قهرها و دل چرکی ها است.

ظریف بیان کرد: امروز در ایران بیش از هر روز دیگری نیاز به انسجام، هم افزایی و همدلی داریم و البته در منطقه هم چنین نیازی را داریم.

وزیر امور خارجه گفت: ما وارثان فرهنگی هستیم که امامش می فرماید با مردم مهربان باش چراکه یا برادر تو در دین است یا همنوع تو در آفرینش، این است که زبان، همدلی می آفریند.

وی در پایان با اشاره به دعای لحظه تحویل سال نو خاطرنشان کرد: از ساقی خلقت می‌خواهیم که این نوروز حال، فکر، اندیشه و روش همزیستی ما را به بهترین شکل تغییر دهد.

کد خبر 4555401

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =