جلد دوم کتاب «صد سال» در ستایش معماری و هنرهای سنتی رونمایی شد

شیراز- آیین رونمایی جلد دوم مجموعه «صد سال» در ستایش فرهنگ به مناسبت شانزدهمین سالگرد تاسیس موزه هنر مشکین فام با حضور فرهیختگان، استادان هنرهای سنتی و معماری و هنرمندان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر در این مراسم که شامگاه جمعه در خانه تاریخی فروغ الملک شیراز در گذر تاریخی سنگ سیاه برگزار شد، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس با بیان اینکه اندیشندن به توسعه فرهنگی شیراز امری اجتناب ناپذی رو است، گفت: شیراز با تفاخری ازلی بر باور و اندیشه لبریز از هنر و دانش می باشد.

کورش کمالی سروستانی بل اشاره به اینکهاز معماری، سنگ تراشی تا گچ بری، آینه کاری تا چوب کاری، از هنر منبت تا خراطی، قاب سازی و ساخت تندیس های چوبی و....  شیراز به چندین هنر آراسته است، افزود: این شهر در ساحت هنرآفرینی تاریخ می گنجد که از خامه سرانگشتآن هنرمندان خود تاریخ هنر را ساخته اند. 

وی در ادامه گفت: آثار هنری که تمثیل خیال انگیز و هنرهایی برخاسته از نیستان جانشان است؛ به همت هنرمندی فرهیخته  نظیر حسن مشکین فام به شناخت مردانی از هنر این سرزمین شاهدیم. 

کمالی سروستانی با بیان اینکه کتاب یادشده توصیفی از فرهنگ شیراز است که میراثی بزرگ از قومی سترگ به شمار می رود، ادامه داد: هنر ایجاد زیبایی هماهنگ می باشد که محصول ذوق و قریحه آدمی است، از این رو ضرورت گردآوری، ثبت و ضبط نموده های مردمی ایران کار قابل اعتنایی است.

وی با بیان اینکه شیراز یکی از اصلی ترین کانون های تولید و مصرف فرهنگ کشور است، عنوان کرد: از این رو اندیشندن به توسعه فرهنگی شیراز امری اجتناب ناپذیر است. 

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس اظهار کرد: گنجینه هایی که با عینیت ها پیوندی اصیل دارند بی شک اثر استادان مرجع و ماندگار در معرفی آثار هنرمندان این سرزمین است. 

وی یادآور شد: این کتاب فراتر از زیبایی ها، گزارشی از تلاشی فرهنگی سترگ است که باید الگویی برای دیگران در این عرصه ها به شمار رود.

در این مراسم درباره روند شکل گیری موزه مشکین فام توضیحاتی داده شد سپس بخش جدیدی از این موزه که به هنرهای سنتی و معماری اختصاص دارد گشایش یافت.

به گزارش خبرنگار مهر، آثار این موزه طی ۵۰ سال توسط خاندان مشکین فام خریداری شده است.

کد خبر 4556237

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =