مرغداران قزوین نگران از ورشکستگی/ دلالان مرغ در کمین

قزوین- حال این روزهای تولیدکنندگان مرغ در استان قزوین خوش نیست و فعالان این حوزه در بلاتکلیفی به سر برده و بیم آن دارند که در صورت عدم بهبود شرایط، ورشکست شوند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: این روزها با افزایش قیمت اقلام و ارزاق عمومی، مشکلات زیادی برای شهروندان ایجاد شده است، تشکیل صف‌های طولانی در فروشگاه‌ها برای دریافت کالاهای اساسی با قیمت مصوب در بسیاری از شهرها دیده می‌شود.

در این میان هر چند مسئولان تلاش کرده‌اند با تشکیل جلسات ستاد تنظیم بازار نسبت به کنترل قیمت‌ها اقدام کنند اما متأسفانه بدلیل افزایش خرید برخی از شهروندان در توزیع نیز با مشکلاتی مواجهیم. در این میان برخی تصمیمات غیرکارشناسی و زودگذر نیز به التهاب بازار کمک کرده که اخیراً اعلام قیمت خرید مرغ از تولیدکنندگان از سوی وزارت جهاد موجب نارضایتی برخی از تولیدکنندگان مرغ در استان شده و این افراد با حضور در مقابل دادستانی قزوین خواستار رسیدگی به مشکلات خود شدند.

در این راستا جلسه‌ای در دادستانی با حضور مسئولان تشکیل شد و مشکلات تولیدکنندگان مورد بررسی قرار گرفت.

محمد قاسمی دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین در این خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در پی تعیین قیمت مرغ از سوی وزیر جهاد کشاورزی تعدادی از تولیدکنندگان به این قیمت اعتراض داشتند و اعلام کردند به دلیل اینکه نهاده‌های کشاورزی به قیمت تعیین شده بین همه توزیع نشده این قیمت برای آنها مقرون به صرفه نیست.

وی بیان کرد: روز یکشنبه در جلسه کمیته نظارت بر فرآیند عرضه مایحتاج عمومی و کالاهای اساسی راه‌های چگونگی اقدام و مقابله با تخلف و جرایم در این زمینه را بررسی کردیم که یکی از موارد مهم قیمت مرغ بود.

قاسمی اضافه کرد: قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان از سوی وزارت جهاد کشاورزی اعلام شده که مرغداران می‌گویند چون این قیمت جوابگوی هزینه‌های تولید نیست بسیاری از استان‌های آنها را رعایت نمی‌کنند و آنها خواستار افزایش قیمت و عرضه به بهای ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان هستند.

دادستان قزوین گفت: تفاوت قیمت مرغ اعلام شده جهاد و بازار موجب خروج مرغ از استان شده و مصرف کننده و تولید کننده با مشکل مواجه شده‌اند.

وی اظهار داشت: یکی از تصمیماتی که در جلسه کمیته نظارت بر فرآیند عرضه مایحتاج عمومی و کالاهای اساسی گرفته شد این بود که تولیدکنندگان برای تنظیم بازار ۳۰ درصد تولید خود را با قیمت مصوب (۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان) و مابقی را با قیمتی که بازار تعیین می‌کند (۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان) عرضه کنند.

قاسمی گفت: اگر این مصوبه توزیع ۳۰ درصد نتواند جوابگوی کنترل بازار و جلب رضایت مصرف کننده و تولیدکننده شود شاید ما هم مانند استان‌های دیگر قیمت وزارت جهاد را اعمال نکنیم.

وی بیان کرد: به هر حال پس از جلسه با نمایندگان مرغداران، تصمیم مقتضی گرفته خواهد شد و تلاش می‌کنیم رضایت هر دو گروه مصرف کننده و تولید کننده را جلب کنیم.

دادستان قزوین در ادامه از مردم خواست در مصرف مناسب کالاهای اساسی و خرید به میزان لازم با مسئولان همکاری کنند و از خرید بیش از حد اقلام و ارزاق عمومی که موجب تشکیل صف و ایجاد نوسان در بازار می‌شود خودداری کنند.

در این میان علی عباسی به نمایندگی از مرغداران قزوین با حضور در دفتر خبرگزاری مهر ضمن گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص مشکلات ایجاد شده اظهار داشت: قیمت مرغ زنده کیلویی ۸,۵۰۰ تومان از سوی جهاد کشاورزی اعلام شده در حالی که بدون احتساب سود در مقابل درب مرغداری بیش از ۱۰ هزار تومان تمام می‌شود و اگر قرار باشد ۱۰ هزار و ۵۰۰ تا ۱۱ هزار تومان فروخته شود هیچ توجیهی برای فعالیت ما ندارد.

وی اضافه کرد: اگر قرار است نهادی مانند جهاد کشاورزی و یا دامپزشکی در تعیین قیمت دخالت کند باید در زنجیره تولید از ابتدا تا انتها نیز دخالت داشته باشد و مرغداران هم بتوانند از نهاده‌های دولتی برخوردار شوند در غیر این صورت تولید کننده آسیب جدی می بیند.

عباسی گفت: در نیمه اول امسال که قیمت‌ها بسیار کاهش یافت و ما مرغ زنده را ۴,۵۰۰ تومان می‌فروختیم ضررهای هنگفتی متحمل شدیم و امروز هم به نظر می‌رسد برخی می‌خواهند تولیدکننده دچار ضرر و زیان شده و کار را رها کنند تا دلالان وارد میدان شده و با واردات این محصول به سودهای هنگفت برسند و مرغداران ورشکست شوند.

وی یادآور شد: بیش از ۵۰۰ تولیدکننده مرغ در استان داریم که با این وضعیت، بسیاری تعطیل خواهند شد زیرا ما در تأمین نهاده‌ها مشکل داریم و بخشی از نیاز خود را از بازار آزاد با قیمت‌های بالا تهیه می‌کنیم.

این تولیدکننده مرغ بیان کرد: از جهاد کشاورزی و سایر نهادها انتظار داریم به فریاد تولیدکننده برسند و با برنامه جلو بروند تا فعالیت مرغداران متوقف نشود.

وی اظهار داشت: امیدواریم مسئولان استان قزوین ضمن بررسی شرایط سخت تولیدکننده و با استفاده از دیدگاه‌های فعالان این عرصه تصمیمات اشتباه نگیرند.

به هر حال از استاندار و معاونان استانداری و مدیران دستگاه‌های اجرایی از جمله جهاد کشاورزی، دامپزشکی، سازمان صمت انتظار می‌رود با بررسی این موضوع برای خروج از مشکلات مرغداران تصمیمات مقتضی اتخاذ کنند.

کد خبر 4558401

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =