درآمدهای حاصل از محدوده ایستگاه‌های مترو و بی‌آرتی صرف توسعه TOD

با موافقت اعضای شورای شهر تهران، در سال ۹۸ کلیه درآمدهای وصولی حاصل از محدوده ۳۰۰ متری ایستگاه‌های مترو و بی‌آرتی صرفاً در توسعه سیستم‌های حمل و نقل انبوه‌بر و به ویژه مترو هزینه می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، اعضای شورای شهر تهران در جلسه نوبت عصر پس از پایان بررسی تبصره‌های ۳۸ گانه لایحه بودجه ۹۸ شهرداری به بررسی تبصره‌های پیشنهادی و الحاقی اعضا پرداختند.

در این جلسه تبصره پیشنهادی شهربانو امانی مورد بررسی قرار گرفت که به شرح زیر است:

شهرداری موظف است در راستای توسعه مبتنی بر حمل و نقل عمومی، (TOD)، کلیه درآمدهای وصولی حاصل از تغییر پهنه (کاربری)، صدور پروانه ساختمانی و اعطای تراکم، عوارض نوسازی، جرایم کمیسیون ماده ۱۰۰ و عوارض تابلوهای با کاربری تبلیغاتی در محدوده ۳۰۰ متری زون‌های TOD (مترو و بی‌آرتی) را صرفاً در توسعه سیستم‌های حمل و نقل انبوه‌بر به ویژه مترو هزینه کنند.

سیدحسن رسولی، خزانه‌دار شورای شهر تهران در مخالفت با پیشنهاد امانی گفت: خانم امانی پیشنهاد خود را به کمیسیون تلفیق آوردند اما پذیرفته نشد یک دلیل آن این بود که برای کدهای درآمدی اشاره شده در تبصره پیشنهادی، قبلاً در جداول لایحه بودجه هزینه شده است. ضمن اینکه صد در صد درآمدهای حصال از بارگذاری در شعاع ۳۰۰ متری ایستگاه‌های مترو، وصول و صرف ایستگاه مترو می‌شود. بنابراین این تحصیل حاصل است.

محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران هم در موافقت با پیشنهاد امانی گفت: این تغییر پارادایم مدیریت شهری نسبت به گذشته است و پیام خوبی دارد ما باید تصمیم بگیریم درآمد حاصل از مجتمع‌های ایستگاهی کاملاً به توسعه حمل و نقل عمومی برود و این در راستای تحقق برنامه پنج ساله سوم است.

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران هم در توضیح اظهارات سالاری گفت: آقای سالاری می‌گویند به جای اینکه در متن تبصره تک به تک به درآمدها اشاره کنیم و مثلاً بنویسیم درآمد از محل ماده ۱۰۰ یا درآمد از محل پروانه‌های ساختمانی و …، بنویسیم «حاصل از ایجاد مجتمع‌های ایستگاهی». اینگونه شاید تفاهمی میان اعضا حاصل شود.

در نهایت تبصره پیشنهادی امانی با ۱۱ موافق و ۵ مخالف تصویب شد.

کد خبر 4559160

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 10 =