ضرورت همکاری دستگاه‌های مختلف در جشنواره رضوی بیش از پیش است

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: با توجه به شرایط موجود بودجه‌ای کشور ضرورت همکاری دستگاه‌ها و ارگان‌ها در برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی بیش از پیش است.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست هم اندیشی و سیاستگذاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با حضور ایوب دهقانکار مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی، محمود رضا برازش مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع)، محسن پرویز نویسنده و عضو انجمن قلم ایران، محمد سرشار مدیر شبکه کودک، سید جواد رفاهی، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، امین متولیان معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات، مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی، اسماعیل شفاعی معاون اداری و مالی، محمدهادی ناصری مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل، سید باقر میرعبداللهی مدیرکل تأمین منابع و هادی آشتیانی مدیرکل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی نهاد کتابخانه‌ها برگزار شد.

علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌ها در آغاز این نشست با اشاره برگزاری سه دوره جشنواره کتابخوانی رضوی توسط نهاد کتابخانه‌ها گفت: میزان مشارکت دستگاه‌ها در سه دوره گذشته قابل توجه بوده و برای نهمین دوره جشنواره رضوی نیز درخواست‌های متعددی برای مشارکت دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی وجود دارد. مسلماً این میزان مشارکت، هم از نظر حضور مردم و هم دستگاه‌ها در یک مسابقه کتابخوانی در کشورمان کم نظیر است.

وی افزود: چندی پیش در گزارشی که از جشنواره کتابخوانی رضوی به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه شد بر این نکته تأکید شد که این جشنواره بدون مشارکت دستگاه‌ها به این مرحله از بلوغ و رشد نمی‌رسید تا جایی که بیش از ۸۵۸ هزار نفر در هشتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند. دکتر صالحی نیز بر مشارکت تمامی حوزه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جشنواره تأکید کردند.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌ها با اشاره به درخواست‌های مختلفی که برای بهبود و یا تغییر شرایط جشنواره کتابخوانی رضوی وجود دارد، گفت: از میان همه درخواست‌هایی که برای بهتر کردن وضعیت جشنواره کتابخوانی رضوی وجود دارد، توصیه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر شخصیت‌های فرهنگی برای تسری‌دادن موضوع جشنواره کتابخوانی درباره دیگر ائمه اطهار علیهم السلام وجود دارد.

مختارپور گفت: درخواست‌های دیگری نیز برای ارتقای وضعیت جشنواره رضوی مطرح شده است با این موضوع که جشنواره کتابخوانی رضوی به یک شاخص در عرصه کتابخوانی تبدیل شود. در این موضوع نیاز است که همه ارگان‌ها و دستگاه‌ها مشارکت خود را افزایش بدهند تا بتوانیم با قوت بیشتری کارها را پیش ببریم. ضمن اینکه با توجه به شرایط موجود بودجه‌ای کشور ضرورت همکاری دستگاه‌ها و ارگان‌ها بیش از پیش است. ما گام‌هایی از جمله الکترونیکی کردن بخش‌های مسابقه را برای صرفه‌جویی در برگزاری مسابقه در دوره‌های پیش برداشته‌ایم و در نهمین دوره جشنواره نیز این موضوع را با قوت بیشتری دنبال خواهیم کرد.

وی افزود: برنامه‌ریزی‌های مفصلی نیز برای برگزاری نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در دستور کار داریم تا از ظرفیت همه دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادها ازجمله قوه قضائیه، کانون پرورش فکری کودکان نوجوانان، آموزش و پرورش و ارتش جمهوری اسلامی که در دوره قبل مشارکت خوبی داشتند، استفاده کنیم و آنها بتوانند در اجرا و طراحی برنامه‌های جشنواره کتابخوانی رضوی مشارکت کنند. در این زمینه در حوزه انتخاب منابع نیز ناشران، شخصیت‌های فرهنگی و دستگاه‌های مختلفی تاکنون مشارکت داشتند و انتخاب منابع این دوره از جشنواره حاصل یک همفکری مشترک است.

مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد نیز در ادامه این نشست به ارائه گزارش مختصری از روند برگزاری سه دوره جشنواره کتابخوانی رضوی پرداخت و گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی که ازجمله برنامه‌های جشنواره فرهنگی هنری بین‌المللی امام رضا علیه‌السلام است از سال ۱۳۹۵ (از ششمین دوره) توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی برگزار می‌شود و در این سه دوره شاهد رشد میزان مشارکت واقعی مردم در این جشنواره بودیم. بر این اساس ششمین جشنواره کتابخوانی رضوی سال ۹۵ با مشارکت ۲۳۵ هزار و ۳۸۲ نفر؛ هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی سال ۹۶ با مشارکت ۶۴۸ هزار و ۲۲۸ نفر و هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در سال ۹۷ با مشارکت ۸۵۸ هزار و ۶۹۵ نفر شکل گرفت.

وی افزود: در هشتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی سال ۹۷ رشد ۳۲ درصدی را نسبت به سال ۹۶ داشتیم که عدد قابل توجهی است و حاصل هم افزایی همه دستگاه‌هاست.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد ادامه داد: یکی از مشخصه‌های این جشنواره برنامه‌ریزی برای حضور همه سنین و اقشار جامعه از جمله کودک، نوجوان و بزرگسالان و همچنین رقابت خانوادگی در بخشی ویژه که موجب شده است این جشنواره نسبت سایر رشته‌های فرهنگی و هنری جشنواره رضوی متمایز شود.

وی افزود: ما در نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی هم در تقویم اجرایی و هم در شیوه اجرا اقدامات تازه‌ای را در دستور کار داریم. در این زمینه با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و گرانی کاغذ، باید بیش از پیش صرفه‌جویی کنیم؛ اما از آنجایی که برگزاری این جشنواره یک وظیفه اعتقادی و ایمانی است، انشاالله با همکاری همه دستگاه‌ها به نحو شایسته برگزار شود.

رمضانی در ادامه به ایجاد بخش ویژه‌ای در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی اشاره کرد و گفت: به‌منظور ترویج و شناخت نهمین امام شیعیان، بخش ویژه امام جواد (ع) به جشنواره امسال افزوده شده است. با ناشران و تشکل‌ها برای تولید آثار فاخر با موضوع امام رضا (ع) مذاکره‌های مختلفی شده است و اعلام آمادگی کردیم در صورت تولید منابع فاخر و خوب از آنها حمایت خواهیم کرد.

در ادامه این نشست محمودرضا برازش مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع) با تقدیر از برگزاری منظم و با شکوه جشنواره کتابخوانی رضوی توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: یکی از مشکلات برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی، منابع موجود است که متأسفانه در این سال‌ها کمتر به سراغ تولید منابع فاخر و مناسب رفته‌ایم. در این زمینه نیاز است برای گسترش منابع، انگیزشی میان ناشران و نویسندگان ایجاد شود تا آثار درخور نام حضرت رضا (ع) تولید شود.

وی افزود: میزان مشارکت‌ها توسط آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در دوره‌های گذشته جشنواره بالا بوده و این دستگاه‌ها علاقه به کار و مشارکت بیشتر در این جشنواره دارند که ان شاء الله در برنامه ریزی های صورت گرفته لحاظ شود.

در ادامه این جلسه، منابع پیشنهادی و انتخابی در ۴ بخش احمد بن موسی (ع)، حضرت معصومه (س)، امام جواد (ع) و امام رضا (ع) به بحث گذاشته شد. بر این اساس از میان ۲۹ اثر برگزیده، ۱۲ اثر به عنوان منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در بخش‌های مختلف انتخاب شد.

کد خبر 4559982

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =