پرداخت بخش عمده ای از معوقات آموزش و پرورش تا پایان سال ۹۷

وزیر آموزش و پرورش گفت: تلاش می‌کنیم تا بخش عمده‌ای از معوقات آموزش و پرورش در یک سال گذشته تا پایان سال٩٧پرداخت شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید محمد بطحائی در آئین افتتاح مرکز آموزشی-رفاهی شهرستان مبارکه، اظهار کرد: این پروژه برای شهرستان مبارکه که با محدودیت شدید اعتبار مواجه است، پروژه بسیار سختی بوده است لذا بسیار هم ارزشمند است.

وی افزود: مأموریت اصلی آموزش و پرورش تربیت و آماده کردن نسلی است که فردای کشور را آن گونه که آرزوی ما است نزدیک کند.

وزیر آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: برای اینکه تربیت اتفاق بیفتد مهمترین رکن نیروی انسانی است که در بسیاری مواقع نقایص دیگر مؤلفه‌ها را جبران می‌کند و البته مؤلفه‌های مختلف نظام آموزشی مسیر را برای رشد و تعالی کودکان و نوجوانان آماده می‌کند و از این رو هر قدمی که برای معلم و این رکن تحول برداشته می‌شود قدمی است که برای آینده کشور برداشته شده است.

بطحائی در ادامه افزود: تفاوت اصلی آموزش و پرورش با سایر دستگاه‌ها در لذتی است که معلم در قلب خودش احساس می‌کند و مستقیماً در تعلیم و تربیت دانش آموزان تأثیر می‌گذارد.

وی با بیان اینکه ما موظفیم تا جایی که می‌توانیم تلاش کنیم معلم با فکر و خیال بهتر به کارش بپردازد، گفت: تمام سطوح کشور به این باور رسیده اند و متأسفانه جامعه تعلیم و تربیت علیرغم مأموریت سنگین و هدف استراتژیک و مهمی که برعهده دارد همواره فاصله داشته است هرچند در برخی از موارد این فاصله کاهش پیدا کرده است و معلم همچنان نگران تهیه اقلام معیشتی برای خانواده اش است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه از ١٩سالگی توفیق حضور در سطوح مختلف خانواده آموزش و پرورش داشته ام، اظهار کرد: در تمامی این سال‌ها اهمیت نقش معلمان در جامعه و دغدغه‌های معیشتی آنان را درک کرده ام و هر زمان که مسئولیتی داشته ام برای حل این مشکل تلاش کرده ام.

بطحائی افزود: کشور با نیازهای بسیار عدیده ای مواجه است که نمی‌گذارد در کوتاه مدت بار سنگین معیشت را برداریم لذا تلاش می‌کنیم از راه حل‌هایی که قبلاً برای حل این مشکل به کار برده نشده است، استفاده کنیم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه دولت با همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی اقدامات بسیاری انجام داده است، اظهار کرد: متأسفانه با هجمه دشمن، محدودیت‌ها و تحریم‌ها مواجه شده ایم که باعث شده تابه دلیل تورم قدرت عملیاتی ما نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کند، البته با همه این شرایط وظیفه داریم به فرایند تعلیم و تربیت خدشه وارد نشود.

بطحائی با اشاره به اعتراضات برخی از معلمان در چند روز اخیر اظهار کرد: بعضی از همکاران بنده نسبت به این وضعیت اعتراض و شکوه دارند و این سختی نه به خاطر سختی معیشتی بلکه به این دلیل است که این سختی به طور ناخواسته اثر منفی بر تعلیم و تربیت دانش آموزان می‌گذارد.

وی اضافه کرد: در معدودی از مدارس اعتراضات همکاران وجود داشته است که این نوع و روش اعتراض حتی در یک مدرسه از کشور هم اگر انجام شود اقدامی ضد تربیتی است و گلایه و ناراحتی ام نه از اعتراض همکارانم بلکه از روش طرح اعتراض است چرا که بدآموزی برای دانش آموزان دارد که معلم در دفتر مدرسه بنشیند و در کلاس درس حضور پیدا نکند و با این کار در حقیقت ضد عدالت رفتار کرده ایم.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: در سال٩٧ لایحه رتبه بندی معلمان آماده شده است تا نظام پرداخت معلمان تصحیح و بخشی از مشکلات را برطرف کند و حوزه منابع ما با این روش اصلاح پیدا می‌کند و امیدوارم با اهتمام نمایندگان مجلس به فوریت مطرح، بررسی و تصویب شود.

بطحائی با اشاره به مشکلات استخدام نیروهای حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی اظهار کرد: آئین نامه‌ای در دست تهیه است و در دستور کار دولت قرار دارد تا در خصوص نوع استخدام این افراد بررسی شود.

وی افزود: چالش بسیار جدی در بدنه موضوع پرداخت بازنشستگان هستند که فاصله حقوقی آنان با شاغلان هم ترازشان بسیار زیاد است و از دو سال پیش دولت برای هم طرازی اعتباراتی پیش بینی کرد و تا جایی که اطلاع دارم حدود ٣۵٠٠ میلیارد تومان برای کاهش این شکاف اختصاص پیدا کرده است.

بطحائی ادامه داد: به طور قانونی اجازه نداریم در استخدام برای فرزندان فرهنگیان اولویت داشته باشیم اما تلاش می‌کنیم تا بتوانیم با پیگیری‌ها در شرایط برابر این اولویت را ایجاد کنیم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به ادامه تحصیل فرهنگیان، اظهار کرد: برای کارکنان دولت که با یک مدرک وارد سیستم دولتی می‌شوند حداقل یک مدرک دیگر مجوز داده شده است اما برای آموزش و پرورش باید ادامه تحصیل فرهنگیان توأم با استقلال باشد و اخیراً نمایندگان مجلس طرحی در دستور دارند که اگر تصویب شود این مشکل برطرف می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش گفت: در مورد سه درصد استخدام جانبازان و معلولان این سهمیه در آموزش و پرورش استفاده و اولویت قانونی اجرا می‌شود.

بطحائی در پایان تاکید کرد: تلاش می‌کنیم تا بخش عمده ای از معوقات آموزش و پرورش که در یک سال گذشته داشته است تا پایان سال٩٧پرداخت شود.

شایان ذکر است، در پایان این مراسم با حضور وزیر آموزش و پرورش، نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان مبارکه و مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان از تمبر یادبود مرکز آموزشی، رفاهی رونمایی شد.

کد خبر 4560874

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =