اولین شماره فصلنامه نقد کتاب علوم انسانی چاپ شد

اولین شماره فصلنامه نقد کتاب علوم انسانی توسط مؤسسه خانه کتاب، منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اولین شماره فصلنامه نقد کتاب علوم انسانی به صاحب امتیازی مؤسسه خانه کتاب و مدیر مسئولی نیکنام حسینی‌پور ویژه بهار و تابستان ۹۷ به تازگی منتشر و عرضه شده است.

در بخش «نقد آزاد» این فصلنامه مقاله‌های وقتی ژرژ باتای از فاشیسم می‌گوید، بازخوانی فلسفه سیاسی با کیملیکا، معضلی به نام قدرت مؤسس وحال خاورمیانه چاپ شده‌اند. همچنین، مقاله‌های تضارب عقل و سنت؛ کدام عقل و کدام سنت؟، در ستایش پرچم‌داران عقل‌گرایی، کثرت‌گرایی یا مواجهه با تعدد دیگری، وهابیت به روایت یک انگلیسی، ترجمان فاجعه در پژوهش، یک همدلی مومنانه از جمله مقاله‌هایی هستند که در بخش «پرونده ویژه: اندیشه و اندیشمندان عرب» پیش روی مخاطب قرار گرفته‌اند.

مقاله در ضرورت یک گفت‌وگوی ایرانی- عربی میان اندیشمندان جهان اسلام و مصائب جست‌وجوی معنا در عصر سکولار در بخش‌های «نقد شفاهی» و «نقد پیشین» درج شده‌اند.

نیکنام حسینی پور در سرسخن اولین شماره فصلنامه نقد کتاب علوم انسانی نوشته است:

«فصلنامه نقد کتاب در طول عمر خود به دنبال دگرگونی‌های سیاسی، اجتماعی و حتی مدیریتی شاهد فراز و فرود فراوان بوده و بارها در روش، محتوا، زمان انتشار و یا عنوان آن تغییراتی ایجاد شده اما بنای مسئولان فرهنگی به ویژه مدیران خانه کتاب، هرگز بر عدم انتشار این نشریه نبوده چرا که از اهداف بنیانگذاری آن اطلاع رسانی و نقد و معرفی کتاب و کمک به ارتباط خلاق میان پدیدآورندگان، ناشران و سایر فعالان عرصه نشر و فرهنگ کشور است که خود از سنگ بناهای فعالیت خانه کتاب است.

نشریات خانه کتاب نیز به دلایل گوناگون همچون دیگر نشریات گاه در معرض تغییر و تحول بوده است. وقفه‌های کوتاه چند ماهه در انتشار فصلنامه، تغییراتی که در نام نشریه رخ داده، همگامی آن با موضوعات دیگر، تغییر سردبیران گرانقدر، تحول در خط مشی نشریه و چاپ آن به شکل ماهنامه یا فصلنامه، به ضرورت و در موقعیت‌های خاص پیش آمده اما انتشار آن هیچ‌گاه متوقف نشده است.»

در بخشی از سخن سردبیر فصلنامه به قلم محمد توحید فام نیز آمده است:

«این شماره از فصلنامه نقد کتاب علوم انسانی با محوریت نقد و بررسی آثار متفکران جهان عرب سعی در بازخوانی مجدد گفتمان سنت و مدرنیته دارد. هرچند که در کنار آثار بخش ویژه، مجموعه آثاری ظاهراً متفاوت در بخش آزاد قرار داده شده است ولی سعی شده تا ارتباطی شایسته بین نقدهای مختلف برقرار گردد تا خواننده در انتها خود را در مقابل مجموعه‌ای هماهنگ یابد که ره به سوی سوالات جاری پیرامون رویارویی سنت و مدرنیته دارد.

گذشت یک قرن از جنبش مشروطه خواهی که سرآغاز ورود رسمی تجددخواهی در این سرزمین‌هاست تاکنون نتوانسته مامن مناسبی در روح و روان وجدان متلاطم اذهان بیدار این سرزمین‌ها بیابد و پروژه‌های بومی‌سازی تجدد نتوانسته التیام بخش زخم‌های آن باشد. هر چند که در ظاهر نمی‌توان تجلیات جهان مدرن را در این سرزمین‌ها نادیده گرفت؛ ولی گذشت زمان فاصله درونی این دو جهان را عمیق‌تر ساخته و روز به روز بر عمق شکاف‌ها افزوده شده است. شاید در این میانه، نقد ابزار مناسبی در رویارویی با این تحولات باشد. اینکه فراتر از دو سویه زوال یا پیشرفت، اندیشه‌ای ققنوس‌وار از تل این خاکستر برون خواهد تراوید؛ تنها در پایداری و تداوم گفتمان سنت و تجدد می‌توان کورسویی به سوی آن داشت. اینکه کدامین طریق سر منزل اهالی این سرزمین‌ها خواهد بود، تنها عزم فرد فرد ساکنان آن، ترسیم‌کننده نقشه راه آن خواهد بود.»

اولین شماره این فصلنامه با قیمت ۱۰ هزار تومان منتشر شده است.

کد خبر 4561120

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 13 =