راهیان نور گنجی بزرگ است/ ضرورت مبارزه جدی با فساد

بوشهر - تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت مهم راهیان نور و تاکید بر ضرورت مبارزه جدی با فساد . از نکات مهم مطرح شده در نماز جمعه گناوه، اهرم، آبدان و چغادک بود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام سید عبدالهادی رکنی حسینی امام جمعه گناوه در خطبه‌های این هفته نماز با تبریک حلول ماه رجب و میلاد با سعادت امام محمد باقر (ع) اظهار داشت: امام باقر (ع) در فضای خفقان حاکم بر جامعه زمان خود توانست یک نهضت علمی مبتنی بر علم امامت پایه گذاری کند.

وی با اشاره به گوشه‌هایی از زندگی امام محمد باقر (ع) افزود: نهضت علمی امام باقر (ع) الگوی عملی نسل جوان برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب در تولید علم و نهضت علمی است.

رکنی حسینی با اشاره به روایتی از رسول خدا (ص) پیرامون منزلت و اهمیت ماه رجب گفت: ماه رجب ماه بسیار پر خیر و برکت و ماه میقات برای ورود به ماه مبارک رمضان و ماه ریزش رحمت الهی بر بندگان است که باید از این فرصت برای عبادت و بندگی خدا نهایت بهره را برد.

امام جمعه گناوه با اشاره به سوم ماه رجب شهادت امام علی النقی (ع) تصریح کرد: معرفت افزایی دینی از موارد مهم در زندگی امام هادی (ع) که با وجود اختناق خفقان‌های دشمن نسبت به اهل بیت (ع) در زندگی آن حضرت تجلی کرده است.

وی گفت: امام هادی (ع) دعاهایی را در قالب‌های امام شناسی به جامعه شیعیان عرضه کرده است که از آن جمله زیارت جامعه کبیره است که از جانب آن امام بزرگوار و با هدف معرفت افزایی نسبت به ارزشهای دینی به جای مانده است.

امام جمعه گناوه بیان کرد: ما که امروز ادعای پیروی از مکتب اهل بیت (ع) را داریم باید تلاش کنیم معرفت افزایی نسبت به ارزش‌های دینی را در جامعه افزایش دهیم.

وی گفت: متأسفانه در جامعه امروز بسیاری از ارزش‌ها کمرنگ شده و تحت عناوین مختلف برنامه‌هایی اجرا می‌شود که هیچ سنخیت با سنت و فرهنگ ما ندارد.

امام جمعه گناوه اضافه کرد: فرهنگ گناوه یک فرهنگ غنی دینی است و برای برگزاری برنامه‌هایی مانند برنامه شب فرهنگ شهر باید این نکات اسلامی رعایت شود.

وی گفت: وظیفه امروز ما معرفت افزایی نسبت به ارزش‌های دینی و آشنا کردن نسل جوان با این ارزش‌ها است.

رکنی حسینی اظهار داشت: برای ابراز شادی و نشاط نباید معصیت الهی انجام و یا شادی‌ها با رعایت نکردن امور دینی باشد.

وی گفت: مسئولان و دست اندرکاران برنامه‌های مختلف باید بدانند اگر برنامه‌هایی خلاف شرع به بهانه‌های گوناگون در شهر برگزار شود با آنها برخورد خواهد شد.

امام جمعه گناوه با اشاره به روز راهیان نور گفت: راهیان نور و امثال آن می‌تواند وسیله معرفت افزایی برای جوانان جامعه باشد.

وی گفت: راهیان نور گنج بزرگ و نهانی و یک فناوری و معدن دفاع مقدس است که باید قدر آن دانسته شود.

رکنی حسینی اضافه کرد: راهیان نور می‌تواند با تجربیات دوران دفاع مقدس زمینه مقابله با دشمن قسم خورده انقلاب اسلامی فراهم و آشنایی نسل جوان با بازگویی این ارزش‌های معنوی می‌تواند باعث تقویت روحیه معنویت گرایی در جامعه شود.

وی با اشاره به انتصاب حجت الاسلام رئیسی به عنوان ریاست قوه قضائیه توسط رهبر فرزانه انقلاب در راستای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب گفت: از مواردی که هم باعث بدبینی و هم خوشبینی مردم نسبت به نظام اسلامی می‌شود دادگاه است.

وی افزود: امید است با ریاست جدید قوه قضائیه و برنامه‌های مهم و استفاده از جوانان انقلابی و با فکر و اندیشه و باتجربه مردم نسبت به دستگاه قضائی امیدوار و شاهد تحولی بزرگ در قوه قضائیه باشیم.

لزوم مبارزه جدی با فساد

حجت الاسلام رضا خدری در خطبه‌های نماز جمعه شهر چغادک به پیش رو بودن روز ۲۲ اسفند روز بزرگداشت شهدا و تأسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی در سال ۵۸ پرداخت و با گرامیداشت یاد شهدای انقلاب اسلامی، شهدای دفاع مقدس، و شهدای مدافع حرم اظهار داشت: یکی از ضرورت‌های جامعه امروز ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است؛ همین تجلیل‌ها به تعبیر رهبر معظم انقلاب، جوانان مدافع حرم و مجاهدان عرصه‌های دیگر را پرورش داده است.

امام جمعه شهر چغادک بر لزوم توجه بیشتر به شرکت در یادواره‌های شهدا و تجلیل از خانواده‌های معظم شهیدان تاکید کرد و افزود: مقام معظم رهبری در این باره می‌فرمایند «ملت ایران تا ابد مدیون شهدا و خانواده‌های شهدا است».

وی انتصاب با اشاره به انتصاب حجت الاسلام والمسلمین رئیسی به عنوان رئیس جدید قوه قضائیه و تشکر از زحمات ریاست سابق این قوه ابراز داشت: مردم با انتصاب رئیس جدید قوه قضائیه که بحمدالله سوابق درخشانی هم در قوه قضائیه و هم در بیرون از این دستگاه دارد امیدوارند که در مرحله اول خود دستگاه قضا سر و سامان جدی بگیرد و بسیاری از معضلات و مفاسدی که درون خود این دستگاه است برطرف شود.

خدری مبارزه جدی با فساد در جامعه را دیگر خواسته مردم از دستگاه‌های قضائی عنوان کرد و گفت: به ویژه فسادهای اقتصادی و مبارزه با رانت خواران و ویژه خواران که بسیاری از دانه درشت‌های فاسد متأسفانه مشکلات فراوانی در جامعه ایجاد کرده‌اند لازم است که برخورد جدی و مستمر برای رفع این مفاسد صورت گیرد.

امام جمعه چغادک در ادامه بر لزوم الگوگیری صحیح از زندگی امام باقر و امام هادی علیهم السلام تاکید کرد و افزود: امام باقر (ع) الگوی نهضت علمی به ویژه در گام دوم انقلاب است و امام هادی (ع) نیز به عنوان الگوی مبارزه با دشمنان در شرایط سخت تحریم برای ملت ما است.

لزوم تقویت کانون مساجد

امام جمعه موقت آبدان گفت: پیامبر اکرم به اباذر می‌فرماید: وقتی نور به قلب وارد می‌شود، قلب وسیع می‌شود. اباذر عرض می‌کند نشانه آن چیست؟ پیامبر می‌فرماید: وقتی قلب نورانی می‌شود که به آخرت توجه داشته باشد. یعنی از توجه به دنیا کوتاه کند و فکرش آخرتی شود تا قلب او نورانی شود تا در شبهات دنیایی راه را پیدا کند.

حبیب پهلوزاده اضافه کرد: راه دیگر نورانی شدن دل آمادگی برای مرگ است قبل از فرا رسیدن مرگ. علت گریزان بودن انسان از مرگ، نابود کننده بودن مرگ است. ترس دیگر انسان از آخرت به علت این است که نمی‌داند اعمالش قبول شده یا نه. اگر بداند حیات طبیه در آخرت منتظر اوست، آماده مرگ می‌شود.

وی بیان داشت: امام صادق فرمود: مردم هر زمانی با امام عصر خود در محکمه قیامت وارد می‌شود، و هرکسی امام خود را شناخت. امروز اول رحب و میلاد امام باقر است. این امام با تربیت شاگرانی عالم باعث تجدید اسلام ناب شد. امام کاظم فرمود: هر کس یک روز این ماه روزه بگیرد آتش جهنم از دور می‌شود. و هر کس سه روز روز ه بگیرد بهشت بر او واجب می‌شود.

پهلوزاده ادامه داد: شنبه روز تأسیس کانون‌های فرهنگی مساجد است. مسجد تنها جایی است که می‌تواند جوانان ما را از فساد نجات دهد. رسول خدا می‌فرماید: مساجد بازاره‌ای آخرت هستند. کسی که به سمت مسجد گام بر می‌دارد از زمین اول تا هفتم برای او تسبیح می‌گویند.

وی گفت: امام جامعه در زمان انتصاب رئیس جدید قوه قضائیه چند نکته را تذکر دادند، از جمله فرمود در برخوردهای قضائی ملاحظه هیچ کسی نکنید. عنصر نیروی انسانی صالح در رأس تحول قوه قضائیه قرار دهید. حرکتی جدید در این قوه آغاز کنید که زیبنده گام دوم انقلاب باشد. مردمی بودن و انقلابی بودن ضروری است.

دستاورد برجام هیچ شد

حجت الاسلام حسین صفری در خبطه‌های این هفته نماز جمعه اهرم ضمن تبریک میلاد پنجمین اختر تابناک امامت و ولایت امام محمد باقر (ع) اظهار داشت: نهضت عملی سیره حضرت امام باقر علیه السلام می‌تواند بیانگر و الگوی بیانه دوم انقلاب اسلامی باشد جوانان با الگو گیری از آن راه سعادت و پیشرفت بپیمایند.

امام جمعه گفت: با پیروی از این بیانه ایرانی اسلامی می‌تواند به یک سیره جهانی علم و عمل قرار گیرد. توجه به توسعه، نشر علم و مناظر با دانشمندان جهان موجب نشر علم و عمل است که امام محمد باقر می‌تواند الگوی عینی همه ما باشد.

صفری به شهادت امام هادی (ع) اشاره و توضیحاتی در بیان زندگی و که سخت‌ها دوران آن امام همام و مشکلاتی که وجود داشت آن حضرت تحمل کرد و امروز مشکلاتی که ما داریم و شاهد آن هستیم می‌تواند الگوی همه ما باشد.

وی به سالروز تأسیس بنیاد شهید اشاره داشت و بیان داشت: هدف از تأسیس بنیاد شهید نشر و بسط شهادت و ایثار و احترام به خانواده معظم معزز شهدا و ایثارگران است.

امام جمعه اهرم به وعد ه اروپاییان و دیده‌های هشدارهای مقام معظم رهبری اشاره و گفت: هیچ کشور مقدرات خود به عمل بیرون قرار نمی‌دهد و زیرا کشوری که عوامل و سرنخ خود به دست دشمن قرار دهد تلی از خاک خواهد شد.

وی افزود: در دوران برجام ما یک بار این را آزمایش کردیم و همه دیدیم آنها به تعهدات خود عمل نکردند و نتیجه آن شده که می ببینید و دستاورد برجام هیچ شد.

صفری بیان داشت: عدم توجه به نیروی و تولیدات داخل موجب عدم به عمل آمدن تعهدات است امروز همه ما شاهد هستیم اعتمادی که به اروپا کردیم نتوانسیم حتی یک حساب بانک در بعضی کشورهای اروپایی باز کنیم.

امام جمعه اهرم ادامه داد: شما ملت ایران دیدید که هدف دولت آمریکا هم از اساس مشخص شد و زیر این تعهد زد و اگر غیر از این بود باید شک می‌کردیم باید مشکل اقتصادی در داخل حل شود نباید مشکلات و بهبود اقتصادی کشور را به برجام گره می‌زدند.

وی افزود: شاهد هستیم اروپا هم به بهانه حقوق تازیم های جدید حقوق بشری ایجاد کردند همین اتکا به خارج و دل خوش بودن به آنها عامل گرانی افسار گسیخته داخلی شده است.

صفری گفت: کلید حل مشکلات داخلی تکیه بر اقتصاد مقاومتی و تولید داخل است که بتوانیم مشکلات اقتصادی کشور را حل کنیم.

کد خبر 4562414

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =