فعالیت ۱۲۵اکیپ نظارتی و عملیاتی بهداشت محیط طی ایام نوروز درهمدان

همدان - رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان از فعالیت ۲۵۰ کارشناس در قالب ۱۲۵ اکیپ نظارتی و عملیاتی بهداشت محیط طی ایام نوروز در همدان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید حبیب‌الله موسوی بهار ظهر دوشنبه در مصاحبه مطبوعاتی با خبرنگاران که با محوریت اطلاع‌رسانی برنامه‌های نوروزی برگزار شد، اظهار کرد: خانه تکانی، تعطیلات نوروز و چهارشنبه سوری ۳ رویداد مهم پایان سال برای علوم پزشکی است که مسئولیت و کار بیشتری برای این مجموعه دارد.

وی با بیان اینکه در ایام پایان سال و تعطیلات بر خلاف برخی دستگاه‌ها مسئولیت دانشگاه علوم پزشکی مضاعف می‌شود، افزود: مهم‌ترین انتظار در اتفاقات پایان سال خود مراقبتی است چراکه بخش مهمی از هزینه‌های بهداشت و درمان به دلیل عدم خود مراقبتی افراد است.

۳۲ نفر در استان همدان به علت سقوط از ارتفاع حین خانه تکانی دچار حادثه شدند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان بابیان اینکه سال گذشته ۳۲ نفر در استان همدان به علت سقوط از ارتفاع حین خانه تکانی دچار حادثه شدند، گفت: ۲۶ نفر نیز با مواد شوینده مسموم شدند که اگر مراقبت صحیح صورت می‌گرفت این اتفاقات به حداقل می‌رسید.

موسوی بهار به مصدومان حادثه چهارشنبه آخر سال ۹۶ اشاره کرد و ادامه داد: چهارشنبه آخر سال ۹۵ تعداد ۲۳۹ نفر مصدوم برجای گذاشت که این تعداد در سال ۹۶ حدود ۹۴ مصدوم بود به اضافه اینکه سال قبل اتفاق خطرناک و مصدوم حاد به ثبت نرسید.

وی بابیان اینکه اتفاقات انسانی دیگری که باید مراقبت شود تا از وقوع آن جلوگیری کنیم حوادث ترافیکی ایام نوروز است، گفت: طی ایام نوروز هرکس با اتومبیل خود اقدام به مسافرت کرده و مسیرهای طولانی و ناشناخته را طی می‌کنند و در مدت چند روز به اندازه ۱۰ تا ۱۲ ماه طی طریق می‌کنند که این خستگی و طولانی بودن مسیر علت دیگری بر بروز حوادث در ایامی که باید به تفریح و صله رحم بگذرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان اظهار داشت: امسال حوادث ترافیکی کشور تا ۲ الی ۳ هفته گذشته دو درصد افزایش داشته اما در استان همدان ۱۴ درصد کاهش داشته دارد که این امر نشان دهنده بهبود رفتار ترافیکی است که منجر به کاهش آمار مرگ شده است.

موسوی بهار با بیان اینکه اورژانس بیمارستان‌ها مدام توسعه می‌یابد به طوری که اورژانس بیمارستان بعثت همدان از سال ۸۵ تاکنون ۵ مرتبه توسعه یافته است، گفت: این در حالی‌است که اگر مراقبت‌ها و پیشگیری افزایش یابد فضای اورژانس نیازمند این همه توسعه نیست.

آمادگی همه جانبه واحدهای درمانی و بیمارستانی و ارائه خدمات طی ایام نوروز

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان همچنین با تأکید بر آمادگی همه جانبه واحدهای درمانی و بیمارستانی و ارائه خدمات طی ایام نوروز عنوان کرد: بخش‌های غیر اورژانسی در هفته اول کمتر فعال است، اما سایر بخش‌ها به ویژه حوزه اورژانس به طور کامل فعال هستند.

وی افزود: از ۲۰ اسفند تا ۲۰ فروردین ۲۵۰ کارشناس در قالب ۱۱۵ اکیپ بر تمام واحدهای غذایی نظارت خواهند داشت و شب‌ها هم به شکل آنکال در دسترس هستند کمااینکه واکسیناسیون به ویژه واکسن هاری فعال است و واکسیناسیون کودکان بعد از روز چهارم نوروز فعال خواهد بود.

موسوی بهار بیان کرد: اورژانس ۲۴ ساعته دندانپزشکی نیز از سال گذشته در همدان فعال شده و در شهرستان‌ها نیز یک واحد دندانپزشکی طی ایام نوروز فعال خواهد بود کمااینکه داروخانه‌های شبانه روزی به صورت تمام وقت و داروخانه‌های روزانه نیز ه شیفتی ارائه خدمت خواهند داشت.

وی با بیان اینکه درخواست هماهنگی فعال بودن ظرفیت ۲۵ درصد مطب‌ها و کلینیک‌های خصوصی نیز ارائه شده است، گفت: بخش‌های درمانگاهی که زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی نیستند نیز به فعالیت خود در این ایام ادامه می‌دهند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان تبیین کرد: طی این ایام، متخصصین به صورت آنکال در دسترس خواهند بود و تلاش می‌کنیم تعدادی از متخصصین بخش خصوصی نیز فعال باشند.

وی در ادامه از تجهیز بیمارستان دندانپزشکی خبر داد و افزود: بیمارستان قبلی آیت الله بهاری برای این اولین بار در کشور به منظور بیمارستان تخصصی دندانپزشکی فعالیت خواهد کرد و خدماتی که در حوزه دندان که تحت شرایط بیهوشی انجام می‌شود در این محل قابل پیگیری خواهد بود که با این ظرفیت می‌توانیم قطب ارائه خدمات تخصصی جامع در این حوزه باشیم.

تغییر در چهره و ظاهر ساختمان بیمارستان‌ها مشهود است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان گریزی هم به موضوع توریسم سلامت داشت و عنوان کرد: در توریسم سلامت اتفاقات خوبی افتاده و تغییر در چهره و ظاهر ساختمان بیمارستان‌ها مشهود است.

وی همچنین با اشاره به شایعاتی مبنی بر تصمیم دانشگاه در خصوص قطع همکاری با تأمین اجتماعی بیان کرد: تا سال گذشته بیمه سلامت بیشترین بدهکار دانشگاه بود اما از سال جاری پرداختی‌های بهتری داشتند و جبرانی به شکل مطلوب انجام شده اما تأمین اجتماعی از مهر سال قبل بدهکار است و در حال حاضر بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان بدهی دارد.

موسوی بهار با بیان اینکه مشکلات سازمان تأمین اجتماعی و دولت نباید منجر به حذف ارائه خدمات به دانشگاه شود، عنوان کرد: وزارت رفاه توافق کرده ۵ هزار میلیارد تومان از طلب تأمین اجتماعی طی اسفند و فروردین ماه پرداخت شود که امید است مطالبات ما نیز در این فضا تأمین شود.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر میزان ضریب خطای پزشکی اظهار داشت: خطای پزشکی در سیستم درمانی استان همدان در مقابل خدمات سنگینی که انجام می‌شود درصد بسیار پایینی دارد و بسیار ناچیز است اما همین مقدار ناچیز هم بهتر است مرتفع شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به فوت مادر همدانی و محکومیت پزشک به ۳ ماه تعلیق از کار گفت: اتفاقات پزشکی در دو حوزه نظام پزشکی و دادگستری پیگیری می‌شود که نظام پزشکی مجازات انضباطی دارد و نمی‌تواند مجازاتی مانند حبس اعمال کند اگرچه به هر صورت ما مسئول تعیین علت مرگ نیستیم.

کد خبر 4565507

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =