۱۴۶۵ کلاس در مدارس همدان برای پذیرش مسافران نوروزی آماده شده است

همدان - معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش استان همدان گفت: یک هزار و ۴۶۵ کلاس و اتاق در مدارس همدان برای پذیرش مسافران نوروزی آماده شده است.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: رفته رفته به نوروز سال ۹۸ که از قضا تعداد روزهای تعطیل آن نیز کم نیست نزدیک می شویم و مردم بسیاری همدان را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده و راهی این منطقه خوش آب و هوا می‌شوند.

هوای مطبوع، جاذبه‌های تفریحی و دیدنی و مهمان نوازی مردم همدان سبب شده تا برنامه‌ریزی برای سفر به این استان از سوی هموطنان طی سال‌های اخیر قوت بیشتری به خود بگیرد و شاهد حضور پر رونق مسافران و گردشگران در همدان باشیم چراکه همدان ضمن داشتن آب و هوای مناسب ظرفیت لازم در زمینه گردشگری را دارد.

همین ویژگی‌ها سبب شده که طی هفته‌های گذشته جلسات متعددی از جمله جلسات ستاد خدمات سفر استان همدان برگزار و برنامه‌ریزی و تمهیدات لازم برای پذیرایی مناسب از مسافران پیش بینی شود.

موضوع اسکان و چگونگی پرداختن به آن بخشی از تمهیدات اندیشیده شده برای میزبانی شایسته از مسافران است موضوع اسکان و چگونگی پرداختن به آن بخشی از تمهیدات اندیشیده شده برای میزبانی شایسته از مسافران است به طوری که مدارس استان همدان برای اسکان فرهنگیان و نیز سایر مسافران آماده شده و آموزش و پرورش نیز از فعالان در بازار سفرهای نوروزی است.

روال اسکان فرهنگیان در مدارس بدین صورت است که کلاس‌های درس با تجهیز شدن به امکانات برای پذیرش فرهنگیان در نوروز آماده می‌شوند به طوری که اتاق‌ها به گروه‌های ویژه، الف، ب و ج تقسیم می‌شوند که کلاس‌های گروه ویژه با امکاناتی همچون تخت، فرش، یخچال، تلویزیون، وسایل گرمایشی و سرمایشی، پتو و بالش دارای بهترین امکانات و بیشترین قیمت هستند و به‌تدریج امکانات در سایر گروه‌ها کمتر می‌شود هرچند طبق اعلام مسئولان کلاس‌های گروه «ج» با هدف ارائه خدمات بیشتر به فرهنگیان حذف شده است.

در همین خصوص معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش استان همدان از تشکیل کمیته اسکان فرهنگیان استان همدان خبر داد و با تاکید بر اهمیت سفر از نگاه اسلامی و ایرانی عنوان کرد: نوروزگاه تلاقی فرهنگ ایرانی اسلامی است.

محمد بداغی مهمترین سرچشمه دین اسلام که قرآن است را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه در قرآن اشاراتی به سفر شده است، عنوان کرد: کمیته اسکان فرهنگیان استان همدان با هدف معرفی توانمندی‌های استان در حوزه گردشگری و میزبانی شایسته از مسافران نوروزی فعال شده است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش استان همدان با بیان اینکه همدان به دلیل قابلیت در حوزه گردشگری ظرفیتی مناسب برای سفر است، گفت: همدان به دلیل اقدامات انجام شده در این حوزه جز ۶ استان برتر کشور در زمینه اسکان مسافران است.

۱۶۶ فضا در استان همدان برای میزبانی از مسافران نوروزی فراهم است

بداغی با بیان اینکه تلاش شده تا وضعیت موجود را ارتقا دهیم، اضافه کرد: ۱۶۶ فضا در سراسر استان همدان برای پذیرایی و میزبانی از مسافران نوروزی فراهم است.

وی با بیان اینکه ستاد اسکان سیاست گذاری اصلی را عهده دار است و ۱۹ پایگاه اسکان در ۱۹ منطقه آموزشی نیز مد نظر قرار گرفته است، اضافه کرد: یک هزار و ۴۶۵ اتاق در این ۱۶۶ فضا مهیا شده است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش استان همدان با بیان اینکه از این تعداد ۶ فضا برای اسکان دائمی است که ۱۹۵ اتاق را شامل می‌شود و این فضاها در تمام ایام سال خدمات ارائه می‌دهند، عنوان کرد: ۱۶۰ مدرسه برای نوروز ۹۸ آماده است تا شرایط اسکان خوبی رقم بزنیم.

وی با بیان اینکه در نوروز سال ۹۷ تعداد مسافران اسکان یافته ۶۲ درصد نسبت به نوروز ۹۶ افزایش یافت و بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود به دلیل برگزاری رویدادهای همدان ۲۰۱۸ و تبلیغات انجام شده امسال نیز شاهد افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی شمار مسافران به استان همدان باشیم، عنوان کرد: برای سال ۹۷ افزایش ۴۰ درصدی را پیش بینی کرده بودیم که با ۶۰ درصد افزایش روبرو شدیم.

بداغی با بیان اینکه ارتقای درجه فضاهای در نظر گرفته شده برای اسکان فرهنگیان و مسافران از اولویت‌های ستاد اسکان است، عنوان کرد: سال ۹۷ کلاس‌های نوع (ج) حذف و به کلاس‌های نوع (ب) و (الف) ارتقا یافت.

وی با بیان اینکه برای تابستان ۹۸ برنامه این است که کلاس‌ها نوع الف و ویژه باشند، گفت: ۳۲۵ نفر از پرسنل آموزش و پرورش مسئولیت پذیرش مسافران را برعهده خواهند داشت.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش استان همدان اضافه کرد: در نوروز سال جاری استان‌های آذربایجان شرقی، خوزستان و آذربایجان غربی بیشترین مسافر را به استان همدان داشتند و استان‌های اصفهان و تهران در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

همدان در تابستان و ایام نوروز از مقاصد گردشگری مردم خوزستان است

وی با بیان اینکه همدان در تابستان و ایام نوروز از مقاصد گردشگری مردم خوزستان است، عنوان کرد: اسکان نوروز ۹۸ از سوم اسفندماه شروع شده و به صورت رزرو اینترنتی تا ۲۴ اسفند ماه ادامه دارد که در این اقدام متقاضیان به سامانه اسکان مراجعه و درخواست خود را ثبت می‌کنند.

بداغی با بیان اینکه از ۲۴ اسفند ماه شرایط برای اسکان حضوری فراهم می‌شود و از بیست و چهارم اسفند ماه به بعد اسکان در مراکز غیر مدرسه صورت می‌گیرد که خوابگاه‌های ورزشی، اردوگاه‌ها و خانه معلم را شامل می‌شود، گفت: از ۲۵ اسفند ماه مدارس نیز وارد گردونه اسکان خواهند شد.

وی با بیان اینکه از سوم اسفندماه تا کنون دو هزار و ۱۹۲ نفر از طریق رزرو اینترنتی ثبت نام کرده‌اند که ۴۹۴ خانوار را شامل می‌شوند، عنوان کرد: در راستای فراهم کردن شرایط اسکان هر سال برنامه خاصی برای تجهیز اتاق‌ها داریم به طوری که طی سه سال گذشته ۲ میلیارد تومان برای تعمیر و تجهیز این اتاق‌ها هزینه شده است.

وی با بیان اینکه دیدگاه ستاد اسکان عدم تمرکز مسافر در همدان است به صورتی که مسافران در سراسر استان همدان اسکان بگیرند، اضافه کرد: هدایت مسافر از بدو ورودش به استان همدان انجام می‌شود.

بداغی با بیان اینکه درآمد های ستاد اسکان صرف هزینه‌های مشخص شده می‌شود و چارچوب معینی دارد، اضافه کرد: اسکان مسافران تا پایان تعطیلات نوروزی و به طور رسمی تا ۱۲ فروردین ماه سال ۹۸ ادامه دارد اما در صورت مراجعه مسافران پذیرش صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه اتاق‌ها برای پنج نفر پیش‌بینی شده و نرخ ابلاغی در سراسر کشور مشخص است به طوری که ۱۱ نرخ اعلام شده است، اضافه کرد: کمترین نرخ اعلامی ۲۱ هزار و ۶۰۰ تومان و بیشترین آن ۹۰ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است.

تابستان سال جاری یک میلیارد و ۲۶۰ میلیون تومان از محل اسکان مسافران برای آموزش و پرورش استان همدان درآمد حاصل شد وی با بیان اینکه در تابستان سال جاری یک میلیارد و ۲۶۰ میلیون تومان از محل اسکان مسافران برای آموزش و پرورش استان همدان درآمد حاصل شد، عنوان کرد: این درآمد صرف تعمیر و تجهیز مراکز اسکان پذیر و هزینه‌های مصرفی و نیز هزینه‌های آب و برق و جبران خدمات سرایداران و اعضای ستاد اسکان می‌شود.

وی با بیان اینکه در روزهای ابتدایی نوروز ظرفیت اسکان در استان همدان ۱۰۰ درصد تکمیل می‌شود و پیش‌بینی پذیرش ۷ هزار و ۳۲۰ نفر در هر شبانه روز است، اضافه کرد: هر خانواده حداکثر سه روز می‌توانند از امکانات اسکان بهره مند شود.

وی با بیان اینکه در نوروز سال ۹۷ حدود ۱۹ هزار و ۵۶۱ خانوار شامل ۱۵۱ هزار و ۷۴۱ نفر روز پذیرش صورت گرفت عنوان کرد: از مجموع فضاهای در نظر گرفته شده ۱۷۲ کلاس ویژه، ۱۰۸۱ کلاس نوع الف و ۲۱۲ کلاس نوع ب هستند که طبق برنامه ریزی ها برای تابستان ۹۸ کلاس‌های نوع ب به نوع الف ارتقا خواهند یافت.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش استان همدان با بیان اینکه در نوروز ۹۷ حدود ۸۴ درصد مسافران همکاران فرهنگی و ۱۶ درصد غیر فرهنگی بودند، اضافه کرد: شرایط برای میزبانی از مسافران مهیا است.

کد خبر 4565574

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =