فضای کسب و کار در استان قزوین مطلوب نیست

قزوین- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان قزوین گفت: شاخص های فضای کسب و کار از جمله اجرای قراردادها، سرمایه اجتماعی و ثبت مالکیت دراستان مطلوب نیست و باید بهبود یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، فرزین بهنامی فر در جلسه اقتصاد مقاومتی که روز سه شنبه در استانداری قزوین برگزارشد اظهارداشت: اوراق تسویه ظرفیت خوبی برای تامین منابع مالی پروژه هاست که می‌توانید از آن استفاده کنید.

وی افزود: دو هزار میلیارد تومان در کشور اوراق تسویه اختصاص داده شده است که می‌تواند برای حل مشکلات استفاده شود.

بهنامی فر یادآورشد: مطالعات انجام شده نشان می‌دهد شاخص کسب و کار در استان قزوین مناسب نیست و تأسیس بنگاه‌های اقتصادی با چالش روبرو هستند.

وی بیان کرد: باید از سوی دولت شرایط یک محیط کسب و کار مناسب با تأمین ابزار آن مهیا شود تا بخش خصوصی وارد کار شود اما گزارش‌ها حاکی است زیر ساخت‌های
لازم مهیا نیست و نیازمند کار و تلاش بیشتر هستیم.

بهنامی فر تصریح کرد: شفافیت تضمین مالکیت و امنیت سرمایه گذاری مهم است تا کسب و کار رونق گیرد.

وی گفت: رتبه ما در کسب و کار ۷۰ است و باید برای بهبود آن اقدام کرد که تحلیل محیط کسب و کار در این میان ضروری است.

بهنامی فر اظهارداشت: در شاخص کسب و کار در سازمان جهانی نسبت به سال ۲۰۱۸ چهار پله سقوط کردیم و در میان ۱۹۰ کشور جهان در رتبه ۱۲۸ قرار گرفتیم و در میان ۲۵ کشور در سند چشم انداز هم رتبه ۱۹ هستیم.

وی بیان کرد: روی سه شاخص پرداخت مالیات، تجارت فرامرزی به رتبه ۴۵ و حل و فصل ورشکستگی به رتبه ۱۳۱ رسیدیم که افزایش داشتیم که شاخص بانک جهانی است.

بهنامی فر گفت: با هدف ترغیب شاخص‌های استانی و حفط جایگاه خود اقداماتی شده و وضعیت استان در ۴ شاخص بررسی و تحلیل شده است.

وی اضافه کرد: در الزام آور بودن اجرای قراردادها استان قزوین رتبه ۱۷ دارد که از میانگین کشوری کمتر هستیم و تشکیل و اجرای حکم در دستگاه قضایی ما حدود ۴۴۴ روزطول می‌کشد که باید آن را به ۱۸۵ روز کاهش دهیم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان قزوین اظهارداشت: در شاخص سرمایه اجتماعی که در بهبود فضای کسب و کار مهم است استان قزوین شرایط خوبی ندارد و از ۲۱ امتیاز ۶ امتیاز گرفتیم و در رتبه ۲۸ کشور هستیم.

بهنامی فر گفت: مؤلفه بعدی شاخص ثبت مالکیت است که رتبه ۱۴ هستیم و در شاخص تامین مالی هم وضعیت خوبی نداریم.

وی بیان کرد: در شاخص ثبت مالکیت در رتبه ۱۴ هستیم و چون شاخص مالی رتبه بندی ندارد جایگاه ما در این بخش مشخص نشده است و باید در شورای گفتگو دنبال راهکارها باشیم.

بهنامی فر اظهارامیدواری کرد با استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها برای انجام امور تحقیقی و پژوهشی و مشارکت بخش خصوصی برای بهبود فضای کسب و کار در استان اقدام شود.

کد خبر 4566669

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =