ضوابط اجرای سامانه‌های اطفای حریق در ساختمان های همدان تدوین شد

همدان - رئیس سازمان آتش نشانی همدان گفت: با امضای تفاهم نامه بین این سازمان و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان همدان ضوابط و نحوه طراحی و اجرای سامانه‌های اطفا حریق ساختمانها تدوین شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد رضا بیاناتی گفت: با امضای تفاهم نامه بین این سازمان و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان همدان ضوابط و نحوه طراحی و اجرای سامانه‌های اطفا حریق ساختمان‌ها تدوین شد.

وی با اشاره به اینکه اجرای ضوابط و الزامات این تفاهم نامه برای ساختمان‌هایی که بعد از ۲۷ بهمن سال ۹۷ دستورالعمل ایمنی دریافت کنند اجباری است، افزود: تا زمان تدوین مقررات ملی مرتبط، ملاک و مبنای کار طراحی، نظارت و اجرای سامانه‌های اطفا حریق ساختمان‌ها این تفاهم نامه خواهد بود.

وی اظهار کرد: اهمیت حیاتی وجود سیستم‌های اطفای حریق در ساختمان‌ها به خصوص با روند رو به گسترش بلند مرتبه سازی و همچنین نبود مقررات ملی مستقل در زمینه طراحی و اجرای سامانه‌های اطفا حریق؛ تنظیم و تدوین آئین نامه‌ای جامع و فراگیر برای جلوگیری از بروز خسارت‌های مالی و جانی به شهروندان را بیش از پیش کرده بود.

بیاناتی تصریح کرد: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی همدان با درک اهمیت و ضرورت این موضوع و با هدف ارائه خدمات بهتر به شهروندان پس از ساعت‌ها فعالیت کارشناسی و برگزاری جلسات مشترک با کارشناسان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با در نظر گرفتن استانداردهای ملی و بین المللی، تفاهم نامه‌های قبلی و تجارب گذشته، تفاهم نامه فوق را به منظور رعایت اصول فنی و اجرایی تأسیسات اطفا حریق در ساختمان‌ها منعقد کرد.

وی با اشاره به طبقه بندی سیستم‌های اطفای حریق ساختمان‌ها به دو سیستم خودکار و غیر خودکار گفت: سیستم اطفای خودکار شامل اسپرینکلر (آب افشان) پایین زن، بالا زن و دیواری بدون دخالت عوامل انسانی و به طور مستقل فعال شده و حریق را کنترل یا اطفا می‌کند و سیستم غیر خودکار شامل خاموش کننده‌های دستی، رایزر خشک، رایزر تر، رایزر ترکیبی و رایزر مشترک سیستمی است که توسط ساکنین، نیروهای آموزش دیده و یا آتش نشانان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی همدان الزام به وجود شبکه آب آتش نشانی شامل منبع آب، جعبه‌های آتش نشانی، لوله‌های آبرسانی، شیرهای کنترل و متعلقات در ساختمان‌ها را از جمله مفاد این تفاهم نامه عنوان کرد.

وی افزود: برداشت از این شبکه تنها به منظور اطفا حریق مجاز بوده و هرگونه برداشت ممنوع است و اجرای مخازن آب به صورت مشترک تنها در صورت رعایت حداقل حجم آب آماده برای مصرف آتش نشانی بلامانع است.

وی با بیان اینکه نصب سیستم رایزر تر (هوزریل) برای تمام ساختمان‌ها و رایزر خشک برای ساختمان‌های مسکونی ۴ سقف به بالا و غیر مسکونی ۳ سقف به بالا الزامی است، افزود: نصب اسپرینکلر (آب پاش) در پارکینگ ساختمان‌های مسکونی با ۴ سقف سازه‌ای به بالا و تمام فضای ساختمان‌های با کاربری غیر مسکونی از دیگر الزامات این تفاهم نامه است.

بیاناتی گفت: برای ساختمان‌های تا ۴۰۰ متر زیر بنا در هر طبقه یک رایزر مرطوب شامل شلنگ و قرقره و یک رایزر خشک شامل شیر انشعاب و کوپلینگ تعبیه می‌شود.

محمدرضا بیاناتی با اشاره به الزام نصب خاموش کننده‌های دستی برای حفاظت از ساختمان‌ها و ساکنین آنها بدون در نظر گرفتن سایر سیستم‌های اطفا حریق گفت: در ساختمان‌های مسکونی در هر واحد یک کپسول co2 با وزن حداقل ۴ و در پارکینگ‌ها خاموش کننده پودر و گاز ۶ کیلویی به تعداد لازم متناسب با وسعت پارکینگ و تعداد استقرار ماشین‌ها نصب می‌شود.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی همدان تاکید کرد: به موجب این تفاهم نامه مسئولیت سرویس و نگهداری و اطمینان از عملکرد صحیح کلیه سیستم‌های اطفا حریق حین بهره برداری به عهده مالک یا مالکین، متصرفان، بهره برداران، مدیر ساختمان یا نماینده قانونی وی است.

کد خبر 4567090

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =