تقویت امنیت و پیشگیری از جرم از اولویتهای نیروی انتظامی قزوین است

قزوین- فرمانده انتظامی استان قزوین گفت: تقویت امنیت، پیشگیری از تخلف و جرم، مبارزه جدی با مفاسد اجتماعی و قاچاق کالا، ارز و مواد مخدر از اولویت های پلیس در سال آینده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار مهدی محمودی فرمانده انتظامی استان قزوین روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان اقدامات انجام شده در اجرای طرح نوروزی را تشریح کرد.

سردار محمودی با تقدیر از خدمات و تلاش خبرنگاران در عرصه اطلاع رسانی و انعکاس اخبار نیروی انتظامی اظهار داشت: وظیفه خود می‌دانیم با کمک رسانه‌ها مردم را در جریان فعالیت‌ها و خدمات پلیس قرار دهیم و با تنظیم برنامه‌های خود ایام کم خطر و کم حادثه‌ای داشته باشیم.

وی با اشاره به بیانیه گام دوم رهبری تصریح کرد: در این بیانیه هفت توصیه مطرح شده و چون ناجا در همه عرصه‌ها در کنار مردم قرار دارد تلاش می‌کنیم برنامه‌های ما با محور این بیانیه باشد.

پیشگیری از تخلف / تقویت امنیت در اولویت است

فرمانده انتظامی استان قزوین یاد آور شد: مهمترین اولویت ما در سال آینده تحقق مطالبات امنیتی، انتظامی و پیشگیری از وقوع تخلف و جرایم است باید عملیات پلیس با امر پیشگیری کاهش یابد تا به تشکیل پرونده در دستگاه قضا منجر نشود.

وی بیان کرد: اولویت دیگر ما مبارزه با قاچاق کالا، ارز و سوخت و مواد مخدر است و برخورد جدی با سوداگران مرگ را در صدر برنامه‌های خود قرار داده‌ایم.

سردار محمودی یادآور شد: اعتیاد مشکلات زیادی برای ما ایجاد کرده و با کمک پلیس آگاهی مبارزه با مواد مخدر با قاطعیت دنبال خواهد شد.

ایجاد قرارگاه ویژه مبارزه با سرقت / افزایش کشفیات نیروی انتظامی

وی در ادامه گفت: خوشبختانه با تلاش شبانه روزی نیروی انتظامی شاهد افزایش کشفیات و دستگیری‌ها هستیم که در H نه نوروز هم اجرای طرح پاکسازی محلات و برخورد با سرقت‌های خرد و کلان است.

سردار محمودی اضافه کرد: با راه اندازی قرارگاه ویژه برای مقابله با سرقت امیدواریم نسبت به کاهش این تخلف در استان اقدام شود که در این زمینه نیازمند همکاری مردم و سایر دستگاه‌ها هستیم.

وی گفت: باید هزینه جرم را بالا ببریم تا تخلف کم شود که تاکنون سرقت‌های مهم در استان کنترل شده و برای مهار سرقت‌های کوچک هم نیازمند همکاری مردم و سایر دستگاه‌ها هستیم.

سردار محمودی اظهار داشت: کاهش سوانح درون و برون شهری هم در استان در یک سال اخیر کاهش یافته و با حضور مؤثر پلیس در محورها و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و احتیاط امیدواریم همچنان شاهد کاهش سوانح باشیم.

اقدامات پلیس راه قزوین نمونه است

وی گفت: پلیس راه در کاهش سوانح بسیار موفق عمل کرده و با بیش از ۶۶۷۵ کیلومتر راه مواصلاتی در استان شاهد عبور بسیار بالای خودروها در این استان هستیم که کسب این موفقیت ارزشمند است.

سردار محمودی گفت: امسال تا بیستم اسفند ماه بیش از ۲۸۰ میلیون دستگاه خودرو در محورهای مواصلاتی و ۱۱ جاده اصلی استان تردد کرده‌اند که شاهد افزایش ۱۴ درصدی بودیم.

وی اظهار داشت: ۳۵ میلیون تردد در سال جاری در راه‌های استان اضافه شده اما شاهد کاهش سوانح جراحتی، فوتی و خسارتی هستیم.

فرمانده انتظامی استان قزوین بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد سوانح جاده‌ای ۲۵ درصد افزایش داشته اما در سوانح جراحتی شش درصد و فوتی ۸ درصد کاهش داشتیم.

سردار محمودی بیان کرد: بیشتر تخلف خودرویی شامل سرعت غیرمجاز، نقص فنی خودرو و حرکات حادثه ساز بوده است.

وی اظهار داشت: در اعمال قانون ۱۴ درصد افزایش داشتیم که ۶.۴ درصد در حوادث حادثه ساز و ۲۴.۱ درصد در اعمال قانون نقص فنی خودرو بوده است.

سردار محمودی بیان کرد: تعالی رفتار توأم با معرفت دینی کارکنان و اشراف اطلاعاتی بر مأموریت‌ها در اولویت بعدی نیروی انتظامی است.

وی اظهار داشت: جایگاه امنیت در کشور مهم و یک نیاز بشری است و شاکله تمام مناسبات و توسعه اجتماعی در گرو امنیت است و ما نیز با همه کمبودها و مشکلات و کثرت مأموریت‌ها به دنبال افزایش امنیت هستیم.

فرمانده نیروی انتظامی استان قزوین یادآور شد: با حضور مؤثر و به موقع پلیس در معابر، بازار و مناطق مختلف زمینه تقویت ضریب امنیتی استان فراهم شده اما همچنان باید شهروندان هم در اجرای مأموریت‌ها همکاری و مشارکت داشته باشند.

آغاز طرح نوروزی در ۲۵ اسفند ماه

وی افزود: طرح نوروزی در استان همزمان با سراسر کشور از ۲۵ اسفند ماه لغایت ۱۷ فروردین ماه سال آینده اجرا می‌شود که در این طرح دستگاه‌های امداد و نجات جمعیت هلال احمر، آتش نشانی، مرکز فوریت‌های پزشکی، راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و پلیس راه و نیروهای امدادی بخش خصوصی شرکت دارند.

وی افزود: نیروهای امدادی و پلیس تا پایان تعطیلات نوروزی در جاده‌ها مستقر می‌شوند تا خدمات لازم را به مسافران نوروزی ارائه کنند و سال کم حادثه‌ای را سپری کرده و نشاط بهاری را با قانون مندی پیاده کنیم.

سردار محمودی رسیدگی به شکایت و انتقاد و پیشنهاد شهروندان از نحوه خدمات پلیس را برای افزایش رضایت مندی مردم از دیگر کارهای پلیس دانست و اظهار داشت: سامانه ۱۹۷ آماده پاسخگویی به شهروندان و سامانه ۱۱۰ پلیس هم در خدمت شهروندان است و با تجمیع خدمات پلیس ۱۱۰ در هر نقطه استان تماس با این شماره تسهیل شده است.

۷۴ درصد تماس با ۱۱۰ عملیاتی شده است

وی اظهار داشت: حدود ۱۸ هزار تماس با پلیس ۱۱۰ برقرار شده که ۷۴ درصد تماس‌های شهروندان با پلیس ۱۱۰ عملیاتی شده و ۲۰۴ درصد راهنمایی و ۸۴ درصد هیچ ارتباطی با مأموریت پلیس نداشته است.

فرمانده انتظامی استان قزوین بیان کرد: در سامانه ۱۹۷ ارتباط با مردم تسهیل شده و با ۵۲۴ نفر از شهروندان ملاقات حضوری صورت گرفته و۴۰ درصد رسیدگی و ۲۲ درصد مشاوره و ۳۴ درصد هم غیر قابل رسیدگی بوده است.

ارجاع ۸۲۸۰ پرونده به مشاور

سردار محمودی گفت: با راه اندازی واحد مددکاری اجتماعی داریم رویکرد ما این است که قبل از تشکیل پرونده در محاکم قضائی با مشاوره بتوانیم بخشی از آن را کاهش دهیم که در این راستا امسال تعداد ۸۲۸۰ پرونده در کلانتری‌ها به مشاور ارجاع داده شده است.

وی اضافه کرد: از مجموع پرونده‌های یادشده تعداد ۵۸۰۶ مورد مشاوره داده شده و ۸۱ درصد به مصالحه منجر شده است.

سردار محمودی گفت: همچنین ۲۱۲ جلسه آموزشی در مساجد با مردم برگزار شده و از نزدیک مشکلات موردبررسی قرار گرفته است.

وی در خصوص فعالیت پلیس فتا هم گفت: در پلیس فتا ۲۸۰ درصد جرایم سایبری کشف شده و ۳۱۷ نفر از متخلفان در فضای مجازی شناسایی و دستگیر شدند.

۲۸۶ سردار محمودی گفت: با افزایش ۲۸۶ درصدی جرم در فضای مجازی با تلاش‌های انجام شده خوشبختانه ۸۶ درصد جرایم کشف شده که بیشترین تخلف شامل کلاهبرداری، مزاحمت اینترنتی و برداشت از کارت اعتباری بوده است.

وی بیان کرد: در پلیس پیشگیری و پلیس تخصصی فتا دنبال آگاه سازی و اطلاع رسانی هستیم تا خلأ موجود در این بخش برطرف شود زیرا بخشی از جرایم ناشی از بی اطلاعی از قانون و یا بی توجهی به رعایت آن است.

انهدام ۲۰ باند سرقت

سردار محمودی از انهدام ۲۰ باند سرقت خودرو در استان هم خبر داد و اظهار داشت: با انهدام ۴ باند کلاهبرداری شاهد افزایش ۱۰۰ درصدی فعالیت‌ها در این عرصه هستیم.

وی بیان کرد: افزایش ۸۲ درصدی کشف سوخت قاچاق، ۱۳ درصدی کشف سرقت و ۱۰ درصدی دستگیری جاعلان حرفه‌ای از دیگر اقدامات انجام شده است.

فرمانده نیروی انتظامی استان قزوین افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۸۱ میلیارد و ۹۵۵ میلیون ریال کالای قاچاق کشف و ضبط شده است.

وی بیان کرد: در جرایم اقتصادی ۲۵ فقره جرم اقتصادی کشف شده که ارزش آن یک میلیارد و ۵۶۳ هزار ریال است و در کلاهبرداری و جعل اسناد و چک‌های جاری اشخاص هم شاهد افزایش کشفیات هستیم.

سردار محمودی در خصوص دیگر کشفیات پلیس هم اظهار داشت: امسال بیش از هشت هزار و ۷۲۰ قلم داروی غیرمجاز، ۳۸ هزار و ۶۶۰ نخ سیگارت قاچاق، ۵ کانتینر لوازم یدکی قاچاق به ارزش ۷ میلیارد ریال و ۳۸ تن برنج تقلبی توسط پلیس کشف و ضبط شد.

وی بیان کرد: در مبارزه با مواد مخدر توانستیم با کمک مأموران بیش از دو تن و ۴۲۲ کیلو انواع مواد مخدر کشف و ضبط کنیم که شاهد افزایش ۱۵ درصدی هستیم.

فرمانده انتظامی استان قزوین گفت: با دستگیری ۴ هزار و ۶۱۸ نفر از فعالان عرصه مواد مخدر شاهد افزایش ۵ درصدی در این زمینه هستیم.

وی از اجرای ۸۷۰ مرحله طرح پاکسازی محلات در شهرها، روستاها و محلات مختلف و افزایش ۲۹ درصدی آن نیز خبر داد.

سردار محمودی تصریح کرد: در اسفند ماه امسال با جمع آوری و دستگیری ۳۵۲ معتاد متجاهر تعداد ۱۵۲ نفر به کمپ‌ها منتقل شدند.

سردار محمودی گفت: در سال جاری بیش از ۳۵ هزار و ۷۹۶ مورد بازرسی از اصناف صورت گرفته که از ۴ هزار و ۶۵۰ واحد تعهد کتبی گرفته شد و ۱۸ هزار و ۶۲۵ مورد تذکر داده شد و یک هزار و ۹۳۰ واحد متخلف هم پلمب شدند.

۲۹ نفر توزیع کننده مواد محترقه دستگیر شدند

سردار محمودی یادآور شد: با افزایش کشفیات مواد محترقه خطرناک تعداد ۲۹ نفر از متخلفان در این رابطه دستگیر شدند که این افراد و کسانی که با ترقه بازی آرامش و آسایش و جان مردم را به خطر بیندازند دستگیر شده و تا پایان تعطیلات نوروزی میهمان ما در کلانتری‌ها خواهند بود.

وی گفت: نیروی انتظامی با مراسم چهارشنبه آخر سال مخالفت ندارد اما سالهاست این روز به «چهارشنبه سوزی» تبدیل شده و جان کودکان و نوجوانان و حتی بزرگسالان را به خطر انداخته در حالی که می‌توان با مراقبت خانواده‌ها این روز را بدون حادثه سپری کرد.

سردار محمودی اظهار داشت: خانواده‌ها باید مراقبت کنند و مواظب فرزندان خود باشند و خودشان هم در مراسم حضور یابند تا جوانان و نوجوانان با حرکات غیر متعارف موجب بروز حادثه برای خود و دیگران نشوند و این روز با آرامش سپری شود.

کد خبر 4568077

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =