محتوای دینی باید دارای ویژگی های نسل نوین رسانه ها باشد

رئیس هیئت مدیره بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در سومین نشست بازاریابی محتوای دینی در حوزه سبک زندگی و مصرف کالای فرهنگی گفت: محتوای دینی باید دارای ویژگی های نسل نوین رسانه ها باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید مرتضی موسویان در سومین نشست بازاریابی محتوای دینی در حوزه سبک زندگی و مصرف کالای فرهنگی بیان کرد: در شبکه‌های اجتماعی تصویری، باید تصویر شما باید ۷۰ درصد مطلب را منتقل و ۳۰ درصد از مطلب باقی مانده را اگر نیاز بود با متن کامل کنید اما قائده این است در شبکه‌های اجتماعی باید تصویر تمام حرف را بزند و نیاز به بیان اضافه نداشته باشد.

وی با بیان اینکه با نگاهی به آینده سایت‌ها به این صورت خواهند بود؛ افزود: بازی به عنوان اینترفیس آینده، جای وب سایت‌ها را خواهد گرفت و فروشگاه‌های شبیه سازی شده جای فروشگاه‌های فعلی متنی و تصویری را خواهد گرفت و آنچه که شما باید تولید کنید باید مناسب این بستر باشد.

وی گفت: مشتری وفادارا کسی است که خودش مبلًغ است و دیگران را برای خرید ترغیب می‌کند و این بازی باعث می‌شود که دیگران برای بازی ترغیب شوند.

وی افزود: برای سازنده بازی، هر مشتری که یک طرح را بزند، یک طرح به آلبوم طرح‌های آن سازنده اضافه می‌شود، بنابراین در آینده بازی به عنوان سرگرمی نخواهد بود بلکه به عنوان اینترفیس و یا واسط بین هر فردی که نیازی دارد و هر فردی که نیازی را می‌تواند مرتفع کند، خواهد بود.

موسویان با بیان اینکه باید تغییراتی در محتوا اتفاق بیفتد؛ اظهار داشت: در نگاه باید این تغییرات ایجاد کرد و محتوا قالبی بگیرد که مخاطب آن قالب را دوست دارد.

وی بیان کرد: مشکلی که ناشران دیجیتال مباحث مذهبی در قم داشتند این بود که اینها برای دوره‌ای که محتوا بر روی دی وی دی و سیدی عرضه می‌شد کاملاً مهارت پیدا کرده بودند اما این دی وی دی و استفاده از آن تا ۴ سال دیگر به دلیل اینکه مخاطب آنلاین است از بین خواهد رفت در حالی که هنوز محتوا تغییر نکرده است.

رئیس هیئت مدیره بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای عنوان کرد: اگر چه اصل قضیه محتوایی در جای خود قابل قبول است ولی شکل و بسته بندی باید تغییر کند چون سلیقه به سمت جز بینی رفته است و شما هم مطلب کلی خود را باید تبدیل به اجزا کنید و سلیقه مخاطب را پاسخ دهید.

وی با اشاره به جامعه شبکه ای گفت: جامعه شبکه ای مقررات و قوانین خاص خودش را دارد، بشر از غارنشینی به کشاورزی و بعد صنعتی و سپس به جامعه اطلاعات و الان در جامعه شبکه ای زندگی می‌کند و وقتی که این جامعه شبکه ای به بلوغ برسد فقط انسان نیست، حیوان با وسایلی که به او وصل می‌شود، نبات با وسایلی که گذاشته می‌شود، اشیا با هوش مصنوعی و قدرت اتصال در شبکه ای که به آنها داده می‌شود، اینها بازیگر شبکه خواهد بود.

موسویان افزود: پس قوانین و مقرارت متفاوت خواهد شد، شما مجبورید از قانون بانکداری فعلی که بر اساس شبکه سرویس دهی می‌کند تبعیت کنید، شما مجبورید برای تمدید پاسپورتتان به پلیس بعلاوه ۱۰ مراجعه کنید چیزی که قبلاً وجود نداشته است اما این واسطه‌ها باید به خانه‌ها منتقل می‌شد تا هر کس خودش انجام می‌داد چرا که هر زمان خواستید به سرویس دسترسی داشته باشید حالا شما مجبورید از این زیر ساخت‌ها تبعیت کنید و این زیرساخت‌ها قوانین مربوط به خودشان دارد.

وی گفت: رشدی که الان در زمینه فناوری اطلاعات اتفاق می‌افتد روز به روز بیشتر می‌شود و تعداد اپ ها هر روز بیشتر می‌شود ما نزدیک ۵۳۰ هزار اپ را شناسنامه دار کردیم آن هم در اپستور های داخلی، که این رقم بسیار بالایی است.

وی با بیان اینکه اپ ها در دنیای فعلی نیازهای ما را برطرف می‌کنند و تمام نیازهای ما از سمت اپ ها تأمین می‌شود؛ اظهار داشت: اما وقتی بازار را در نظر می‌گیریم به ترتیب اپل، گوگل، فیس بوک و.. در صدر هستند و اینها همه امریکایی و بسترهای زندگی آینده هستند.

رئیس هیئت مدیره بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با بیان اینکه قبلاً برای دیدن فیلم سینمایی به سینما می‌رفتیم سینما ولی الان سینما به خانه ما آمده است؛ افزود: پس مخاطب نفعی دارد که باید آن نفع را در نظر گرفته باشیم و باید ببینید این محتوایی که شما به او می‌دهید آیا به اصطلاح ارزشش بیشتر از یک کتاب خریدن است؟

وی ادامه داد: محتوای ما باید اولاً برای بستر خاصی که ما در نظر می‌گیریم مناسب باشد، دوم اینکه باید دارای ویژگی‌های نسل نوین رسانه‌ها باشد و وابستگی به زمان و مکان نداشته باشد، سوم اینکه با توجه به سلیقه‌ای که امروز مخاطب دارد باید لقمه را جویده و در اختیارش بگذاریم و چهارم اینکه باید یک مطلبی که حقش با پرداختن به زوایای مختلف ادا می‌شود به گونه‌ای هنرمندانه کنار هم قرار دهیم که هم علاقه مندی برای تمام این جز ها خوانده شود به وجود بیاید بدون اینکه از ابتدا این احساس را داشته باشد که باید ۵۰۰ صفحه مطلب بخواند و هم باید به قدری ان ها زیبا عرضه شود و پیوسته به هم که کلیت را هم منتقل کند.

وی گفت: این واقعیتی است که امروز ما با آن روبرو هستیم، افراد حوصله وقت گذاشتن کافی برای یک مطلب خاصی نیستند، ساعتی که وقت می‌گذارند زیاد است اما تعداد پستی که دوست دارند در این ساعت زیاد بخوانند خیلی بیشتر است، شما باید مطلب بزرگ را به پست‌های جذاب کوچک تقسیم کنید و ذات فضای جدید این گونه است.

موسویان با بیان اینکه کسانی که کسب و کارها در این محیط را توانا می‌کنند استعدادهایی هستند که تولید محتوا می‌کنند؛ اظهار داشت: اگر ما در زمینه تولید محتوا هنوز به استاندارها نرسیدیم یعنی ما محتوای مورد نیاز مردم را بر روی وب نیاز داریم و در واقع این کم کاری‌ها باعث شده نیازهای مردم را دیگران مرتفع کنند در حالی که چین برج و باروها را طوری ساخته که محتواهای مورد نیاز خود را خود تهیه کرده است

کد خبر 4568358

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =