کتاب «سنت موریس، پایتخت زمستانی شاه» منتشر شد

کتاب سنت موریس، پایتخت زمستانی شاه با قلم مشترک مجتبی سلطانی احمدی و محمدحسن پورقنبر توسط نشر مورخان منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتابِ سنت موریس، پایتخت زمستانی شاه؛ واکاوی پیامد سفرهای زمستانی پهلوی دوم به سوئیس با قلم مشترک مجتبی سلطانی احمدی و محمدحسن پورقنبر توسط نشر مورخان به زیور طبع آراسته شد.

کتاب سنت موریس، پایتخت زمستانی شاه به سفرهای آخرین شاه ایران و خانواده‌اش به منطقه کوهستانی سنت موریس در سوئیس می‌پردازد. این کتاب دوره زمانی میانه دهه چهل تا اواسط دهه پنجاه هجری شمسی را در بر می‌گیرد و پیامدهای این سفرهای دراز مدت و مستمر را از زوایای مختلف سیاسی و اقتصادی بررسی می‌کند. در واقع هزینه‌های سرسام آوری که بر بودجه کشور تحمیل شده بود، یکی از این موارد است. اثرات منفی آن‌ها در اداره امور داخلی، مذاکرات سیاسی با رؤسای برخی از کشورها و نهادهای بین المللی و انعقاد موافقتنامه‌های اقتصادی نفتی و غیر رسمی از جمله مسائلی هستند که در این کتاب به تفصیل به آن‌ها پرداخته شده است.

کتاب سنت موریس، پایتخت زمستانی شاه در ۱۲۴ صفحه و در قطع رقعی همرا ه با نمایه منتشر شده و در پایان کتاب ۲۶ عکس کمیاب و نادر مربوط به این نوع سفرهای آخرین حاکم رژیم پهلوی همراه با خانواده‌اش به سنت موریس وجود دارد، که در نوع خود جالب و دیدنی است.

در بابِ اثرات مخرّبِ سفر دراز مدت پهلوی‌ها در امور کشورداری در این کتاب از قول اسدالله علم یار غار پهلوی دوم آمده است:

«امروز شاهنشاه از مسافرت ۴۵ روزه اروپا مراجعت فرمودند، بالاخره آن صدمه‌ای که نباید به کشور وارد شود، در اثر تشریف نداشتنِ شاه به کشور وارد آمد…» یا در گزارشی دیگر از ساواک در این کتاب آمده است: «علیاحضرت شهبانو دیروز مورخ ۱٥ تیرماه ١٣٥٠ از سفر ۱۸ روزه خود به کشورهای کانادا، فرانسه و سوئیس بازگشتند… والاحضرت ولیعهد و والا حضرت‌ها فرحناز، علیرضا و لیلا به اتفاق فریده دیبا در سن موریتس اقامت دارند و تعطیلات را می‌گذرانند».

کد خبر 4568678

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 13 =